Весић: Локални пројекти важни као путеви и пруге, развијамо све општине у Србији
Министар Весић је пре неколико дана потписао нове уговоре са шест локалних самоуправа, за девет пројеката, вредне 5,9 милиона евра.
Кроз пројекат Локалног инвестиционог развоја (ЛИИД) свих 145 општина и градова у Србији добиће укупно 265 милиона евра бесповтатне помоћи за пројекте у тим локалним самоуправама, а министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић каже да су локални пројекти подједнако важни као и ауто-путеви и пруге, јер подижу квалитет и комфор живота људи у местима у којима живе.
"То ми је најдражи пројекат - пројекат локалног инвестиционог развоја. Заједно са Светском банком и Француском агенцијом за развој дајемо 265 милиона евра бесповратно, за 145 локалних самоуорава за пројекте локалног развоја", рекао је Весић на ТВ Прву.
Истакао је да лично инсистира да општине те пројекте бирају у консултацији са грађанима.
"То су наизглед мали пројекти, бициклистичка стаза, уређење парка, неке улице, али за људе који тамо живе то су веома важни пројетки и зато сам срећан што спроводимо овај програм", рекао је Весић.
Додао је да је од почетка реализације пројекта додељено 18,4 милиона евра локалним самоуправама.
Појаснио је да процедура таква да општине предају пројекте Министарству, које их прво одобрава након чега следи усаглашавање да партнерима из Светске банке и Француске агенције за развој.
"Верујем да ћемо до краја године одобрити пројекте у вредности половне укупно опредељених средстава, јет тиме показујемо да подижмо кавалитет и комфор живота људи у малим срединама. Важни су ауто-путеви и брзе саобраћајнице, пруге, али важно је да људи имају и уређене паркове, електропуњаче, бициклиситчке стазе...", рекао је Весић.
Подвукао је да ЛИИД програм обухвата еве локалне самоуправе у Србији, а да реализација конкретних пројеката зависи од агилности самих општина и градова.
Додао је да у неким случајевима, посебно када је реч о мањим општинама, висина бесповратне помоћи износи и трећину њиховох годишњег буџета.
"Неке од општина добију и 700.000-800.000 евра бесповратно, а некима је то и више од трећине буџета. То значи да пројекат који је грађанима важан, који су га тражили, општина не би могла да оствари. Зато им кроз ЛИИД пројекат држава помаже да то остваре и да се сви крајеви Србије равномерно развијају", рекао је Весић.