ЈАК УДАРАЦ ПО ЏЕПУ! Новчане казне за СПАЉИВАЊЕ траве и ниског растиња сежу до МИЛИОНА, па ви одлучите
Забрана важи за прекршаје до 200 метара од руба шуме.
Припадници Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова ангажовани су на гашењу пожара на отвореном простору у Трговишту, Тутину, Лебану и Пријепољу, а њиховом брзом и ефикасном акцијом јуче су угашени пожари на отвореном код манастира Црна Река, у Ивањици и код Деспотовца, док је пожар у Пријепољу у месту Гојаковићи локализован.
На интервенцији гашења пожара у Трговишту, у Црвеном Граду где је током јучерашњег дана проглашена ванредна ситуација на делу територије, ангажовано је 26 ватрогасаца-спасилаца са 10 возила из ватрогасно-спасилачких јединица Врање, Трговиште, Бујановац и Прешево, припадници добровољног ватрогасног друштва, као и радници локалне самоуправе и јавних предузећа.
На гашењу пожара на отвореном простору у општини Тутин, између села Источни Мојстир, Враниће и Црна Река ангажовано је 13 ватрогасаца-спасилаца са пет возила из Новог Пазара и Тутина, док су на гашењу суве траве и ниског растиња на површини од око 15 хектара у Војловцу, у општини Лебане, ангажовани ватрогасци из Ватрогасно-спасилачке јединице у Лесковцу. Како преноси Рина, становништво није угрожено овим пожарима, а у Трговишту ватрогасци су спасили девет стамбених и шест пољопривредних објеката.
У последњих месец дана евидентирано је 2.108 пожара на отвореном због чега апелујемо на грађане да буду одговорни, поштују закон, буду опрезни са отвореним пламеном и да уколико примете пожар одмах о томе обавесте ватрогасно-спасилачку јединицу на број телефона 193. Подсећамо да је
Казне за спаљивање и до милион динара
Законом о заштити од пожара и другим законима забрањено спаљивање траве и ниског растиња на отвореном простору, остатака стрних усева, спаљивање смећа, као и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме.
За непоштовање ових законских одредби запрећене су и прописане новчане казне. Казне за физичка лица која прекрше одредбе овог Закона крећу се од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна од 300.000 до 1.000.000 динара.
Сектор за ванредне ситуације ће у наредном периоду, заједно са другим линијама рада Министарства унутрашњих послова, надлежним инспекцијским службама републичког и локалног нивоа, појачати надзор и обилазак терена ради проналажења неодговорних грађана који не поштују законске одредбе и њиховог процесуирања, у циљу смањења броја пожара на отвореном простору и повећања безбедности наших грађана.
Извор: Србија Данас/Мондо