ВОЋЕ КОЈЕ СЕ САДИ ЗА НЕКОЛИКО ГЕНЕРАЦИЈА: На почетку потребно веће улагање, али је све више људи заинтересовано
Иако је код узгоја ораха у старту веће улагање, касније је потребно много мање новца и рада за одржавање па је све више људи заинтересовано за производњу ове културе.
На територији Поморавског округа има око 60 хектара већих засада под орахом који су подигнути последњих неколико година, а сваке године све је веће интересовање за производњу овог коштуњавог воћа, кажу у Пољопривредној саветодавној и стручној служби у Јагодини.
Председник Удружења воћара и виноградара "Плава шљива" из Деспотовца Саша Нешић процењује да од 100 хектара, колико је под воћем у деспотовачком крају, доминира шљива под којом је око 60 хектара, док воће које је све заступљеније - орах, посађен на око тридесетак хектара.
ОЕЦД: Опоравак глобалне економије бржи од очекиваног
ГДЕ ЈЕ НАЈЈЕФТИНИЈИ КВАДРАТ У СРБИЈИ? Како се крећу цене станова у новоградњи у нашој земљи?
ВИШЕ ОД 290 МИЛИОНА ЗА ПРЕДУЗЕТНИКЕ И ПРАВНА ЛИЦА: Републички Фонд за развој одобрио 53 кредита
Иако је код узгоја ораха у старту веће улагање, касније је потребно много мање новца и рада за одржавање па је све више људи заинтересовано за производњу ове културе.
- Орах може дуго да стоји у љусци па се лакше складишти док је за друго воће потребна хладњача или прерада. Цена на тржишту не варира, а дефицитаран је. Може да се продаје и на нашем тржишту и да се извози - рекао је Нешић.
Амерички чендлер - водећа сорта
Две највеће плантаже ораха на територији деспотовачке општине, од по пет хектара, плантажа су америчког чендлера Граде Којадиновића из Деспотовца који живи у Шведској и плантажа домаћег сејанца Живорада Зарића из Липовице који је у Швајцарској.
Обе плантаже одржава Саша Нешић који је по струци пољопривредни техничар.
- Водећа сорта на Којадиновићевој плантажи је амерички чендлер, коју је, пре четири године, први засадио у Србији, а опрашивач је франкет. Ова сорта има бољу цену и "прођу" у свету, језгро је бело, лако се одваја. Пошто је то такозвана побољшана пирамида, на три-четири спрата, плодови се сакупљају механички, рађа већ у другој години, за разлику од домаћег који почне да рађа између пете и седме године. Власник размишља и о производњи ораховог уља, али су му потребна скупа постројења - наводи он.
Почетна улагања на пет хектара око 100.000 евра
Пун род ораха се очекује од 12-те до 25-те године, а век му је од 25 до 50 година. Како каже Нешић, ово орашасто воће сади се за наредне генерације.
- Желим да ти људи из иностранства не улажу у зграде и мртав капитал већ у земљу - у пољопривреду. Улагање са наводњавањем, оградом, припремама терена, садницама на плантажи од пет хектара износи око 100.000 евра. Озбиљна су улагања, али ипак има још заинтересованих људи. Покренуто удружење "Орашари 035" има око стотину чланова из Јагодине, Параћина, Деспотовца, а једна трећина су млади воћари који имају од 50 ари до 20-ак хектара земље - наводи он.