ВРТОГЛАВИ СКОК ЦЕНЕ УЉА, ЛЕТИ У НЕБЕСА! За 56 одсто више у односу на прошлу годину - пад се не очекује скоро
Према речима Милоша Јањића, директора Продуктне берзе Нови Сад, садашњи тренд је да цена сунцокрета расте
Сунцокрет ових дана продају по рекордним ценама - од 470 до 473 евра по тони! То је за 56 одсто више у односу на прошлу годину. Потражња за сунцокретом на Продуктној берзи Нови Сад већи је него што постоји понуда, а поједини трговци траже и 480 евра по тони. То је нешто више од реализоване вредности.
ПОЈЕФТИЊЕЊЕ ЦЕНА ЈЕ САМО ПИТАЊЕ ВРЕМЕНА! За сада квадрат у Србији скаче у небеса, када очекујемо приземљење?
КАО НИСУ ТУ, А ТУ СУ И КОНТРОЛИШУ: Ко су тајни купци и како раде - запослени по продавницама не знају да их проверавају
ПРЕКО СРБИЈЕ 3,5 МИЛИЈАРДИ КУБНИХ МЕТАРА ГАСА: Наша земља важна спона у историјском договору Мађарске и Русије
Према речима Милоша Јањића, директора Продуктне берзе Нови Сад, садашњи тренд је да цена сунцокрета расте и не може се много прогнозиати како ће се кретати даље. Свакако, већа је шанса да ће да расте, него да пада.
- Сунцокрета има у понуди и не верујем да ће бити јефтинији. Како је сунцокрет основна роба која улази у производњу, реално је да може доћи до поскупљења уља. Цена расте како код нас, тако у региону и свету - казао је Јањић.
Сунцокретово уље, на тржишту малопродаје у Србији, креће се у распону од 135, колико кошта литар приватних робних марки, до максималних 190 динара за најпознатије брендове.
- По том критеријуму, Србија има конкурентне цене уља у региону, јер се, према нашим анализама, литар сунцокретовог уља у Бугарској, преведено у нашу валуту, креће између 150 и 180, Хрватској 190 и 250, Северној Македонији 21 до 220 динара - изјавио је Урош Кандић државни секретар у Министарству трговине и додао:
- У Мађарској оно кошта од 200 до 250 динара за литар.
Како је испричао Кандић, у наредном периоду тржишно ће се формирати цена на основу кретања на светској берзи самог сунцокрета и сировог уља. У том погледу за Србију је посебно референтно кретање у црноморском региону.
- У црногорском региону тренутно се тргује сировим сунцокретовим уљем на нивоу од 1.300 до 1.330 долара по тони, што је повољније у односу на прву половину године када се уље продавало и по 1.600 долара по тони - говори Кандић и додаје:
- Истичемо да се актуелне трансакције формирају на основу цене сунцокрета старог рода. У том смислу, у овом тренутку је од највећег значаја податак да је тренутна цена сунцокрета новог рода на Продуктној берзи у Новом Саду 55 динара по килограму без ПДВ.
Поређења ради, прошле године у септембру, после жетве, сунцокрет се откупљивао за 36 динара без ПДВ.
У ресорном министарству не очекују проблеме у снабдевености тржишта уљем. Очекује се да ћемо после жетве, која је у току, имати сасвим довољно сунцокрета за сопствене потребе, али и извоз.
- Републичка дирекција за робне резерве има довољно уља да интервенише у случају било каквих поремећаја у снабдевености домаћег тржишта - истакао је Кандић.