Ова воћка доноси СЈАЈНУ ЗАРАДУ! Исповест пољопривредника: ТРЖИШТЕ ЈЕ ГЛАДНО, исплати се НЕВЕРОВАТНО БРЗО
Пољопривредници заокружују циклус производње у свом атару.
Иван Стојковић из села Витановац код Крушевца бави се гајењем мечје леске. Користи је за калемљење лешника за сопствене потребе, а велики део прода и калемарима у околини Крушевца.
У производњи је заокружио цео процес: од семена мечје леске до крајњег производа, а то је садница. Осим тога, он има и засад лешника и један је од успешнијих произвођача калемљених садница лешника.
ПОЗАВИДЕО БИ И ТЕОДОСИЋ: Магична АСИСТЕНЦИЈА где нико на ТЕРЕНУ није знао где је ЛОПТА (ВИДЕО)
ГРЦИ РАЗМОНТИРАЛИ ЂЕТИЋЕ: Црна Гора се ОБРУКАЛА на старту Мундобаскета (ВИДЕО)
ЈАНИС ЈЕ ЗВЕРИНА: Адетокумбо РАЗВАЛИО обруч закуцавањем против Црне Горе (ВИДЕО)
- Производњом се бавим од 2009. године. А идеја је некако дошла сама по себи. Био је неки прилог о садницама калемљеног лешника. Мало сам се информисао, пробао и ето, мислим да сам један од успешнијих, када је реч о калемљеном лешнику - каже Стојковић.
Напомиње да је производња мечје леске, односно калемљених садница, веома захтевна. Процес производње од семена до саднице траје око две године и квалитетна подлога је јако битна.
- Када мечја леска достигне висину око 70-80 цм, оставим је ту где јесте и врши се калемљење у другој години, односно након навршене прве године. Ко нема подлогу на лицу места, купљену подлогу засади, чека годину дана, па тек онда калеми.
Оптимално време за калемљење је март, април. Пријем садница је од 55 до 95%, на шта утиче много фактора - наводи воћар.
Од данас наплата путарине на ауто-путу "Милош Велики", ово је ценовник
УСКОРО ЈЕДАН ПРЕДМЕТ - ЈЕДАН УЏБЕНИК: Пратеће штиво биће у дигиталној форми
Ускоро платне картице са отиском прста: Да ли лозинке одлазе у прошлост?
Годишње прозведе око 30.000 биљака мечје леске и око 5.000 садница калемљеног лешника. Производња се одвија на око 50 ари. Продајна цена калемљене саднице износи од 4,5 ЕУР до 6 ЕУР по садници, у зависности од количине.
Стојковић каже да леска боље успева у сенци, што важи и за саднице. За производњу мечје леске нема неке посебне услове у односу на производњу других врста садница, осим што с времена на време прихрањује земљиште овчијим стајњаком. Оптимални услови за гајење су до 600 метара надморске висине. Ове саднице дају мали род већ у првој години, али се може рећи да се у четвртој исплаћује уложено.
Тврди да је лешник дефинитивно исплатива воћна врста, било да је реч о производњи садница или плодова.
- Домаћа производња је дефицитарна, а највећи део домаћих потреба покрива се из увоза, тако да је гајење лешника у овом тренутку веома перспективно - сматра Стојковић.
БОНУС ВИДЕО: ПРОНАЂЕНО РЕШЕЊЕ ЗА ПРОБЛЕМ ЗАВИСНОСТИ: Ево како да тињеџери престану да конзумирају АЛКОХОЛ И ЦИГАРЕТЕ (ВИДЕО)