ЗА (НЕ) ПОВЕРОВАТИ! Ово је најризичније занимање у Србији!
У овој области има највише повреда на раду са смртним случајем, али у том сектору има и пуно рада на црно.
Грађевинарство је област где има највише повреда на раду са смртним последицам, али у том сектору има и пуно рада на црно, речено је на данашњој седници Самосталног синдиката радника грађевинарства и индустрије грађевинског матерјала Србије.
ЗАШТО ЦЕНА ГРЕЈАЊА НИЈЕ ИСТА? У Београду 30 посто скупљи гас, него у Старој Пазови!
На том скупу истакнуто је да су у овој години до сада у Србији биле 32 повреде на раду са смртним исходом, од којих је 17 било у грађевинарству.
Повреде са трагичним завршетком у грађевинарству, како је прецизирано, у просеку у Србији чине око 53 одсто укупних повреда са трагичним завршетком, а и више од половине настрадалих је радило на црно.
Велики број запослених на црно у Србији, поред грађевинарства, је и у секторима трговине и угоститељства, али ту се региструје знатно мањи број повреда на раду, навели су представници Инспектората за рад.
Грађевинарство је како тврде представници Самосталног синдиката радника грађевинарства и индустријеграђевинских матерјала, било некада у Србији локомотива привредног развоја земље, и да од тог сектора је много тога у привреди земље зависило.
КАТАСТРОФАЛНА ГРЕШКА: Организовали су РУШЕЊЕ зграде, а онда је све пошло ПО ЗЛУ! (ВИДЕО)
Они наглашавају да су сада радници запослени у том сектору, којих је више десетина хиљада у јако тешком материјалном положају и да је њихова просечна плата иако им је радно време чак и по десетак сати, нижа од републичког просека и креће се око 40.900 динара.
Представници министарства грађевинарства и рада сложили су се са синдикатима, да треба да постоји већа сарадња и да сви активно треба да учествују у решавању проблема запослених у овом сектору који нису само мартеријане природе већ се тичу и лоших, па чак и веома опасних услова рада.
Представници Министарства грађевинарства најавили су да се припрема уредба о грађевинским производима , која ће јасно дефинисати какви они морају да буду и да би та уредба већ за око месец дана могла да се нађе пред Владом Србије.
Изнет је и податак да је укупна вредност изведених радова у грађевинарству у Србији у период јануар-јун 2016. порасла је за 8,1 одсто у односу на исти период претходне године.