ТАЛАС БАНКРОТА У НЕМАЧКОЈ НЕ СТАЈЕ?! У јануару 2024. преко ХИЉАДУ компаније отишло у стечај! Има ли решења за спас?
Некадашња економска сила Европе доживела је огроман пад
Талас банкрота који је ту току прошле године почео да "потапа" Немачку, изазвао је забринутост код дела јавности због угрожавања некада најјаче економије Европе.
ГРЕШКОМ ЈОЈ НАПЛАТИЛИ СЕНДВИЧ 110.000 ДИНАРА: Сада нема шта да једе и не зна коме да се обрати, а ПРОДАВНИЦА ЗАТВОРЕНА
УСКОРО НОВИХ 26 000 ДИНАРА Добре вести за ову групу грађана
ЕВО КО ЈЕ БИО ЏЕЈКОБ РОТШИЛД: Вест о смрти једног од највећих финансијера обишла свет
Немачки стручњаци, међутим, различито тумаче ову појаву, од става да "није по среди талас банкрота" до тога да је број компанија које су отишле под стечај премашио ниво пре пандемије корона вируса - што изазива забринутост.
Руководилац Либницовог Института за економска истраживања Хале, Реинт Гроп, сматра да упркос томе што се "не очекује да ће број стечајева пасти, не може се рећи ни да је у питању талас".
Удружење стечајних управника је пак нешто конкретније.
- Ако проматрамо само садашњи период, чини се као да имамо талас банкрота. Али ако упоредимо тренутни пораст с прејашњим периодима, можемо закључити да је број стечајева тек на нивоима пре пандемије и далеко од максималних вредности у финансијским кризама - рекли су из Удружења за Тагсау.
У марту 2016. у Немачкој је 1.099 компанија поднело захтев за стечај, док је у јануару ове године то урадило 1.077 компанија - отприлике као у пролеће 2016. године. Државне интервенције одржале су компаније у животу током пандемије, па се посебно сада, у постпандемијском периоду кад више нема те државне подршке, осети значајан скок броја банкрота. - Тренутно смо сведоци велике структурне промене у економији - транзицији са старих технологија и извора енергије - с прљаве према зеленој енергији - каже Гроп.
Све то оптерећује компаније и неки пословни модели више нису конкурентни. Посебно погођено грађевинарство, које поред великих трошкова због зелене транзиције пати од високих цена енергената, али и повећања камата и проблемима у ланцима снебдевања. Укупно је прошле године 81 грађевинска компанија покренула стечај, а последично су заустављени и многи пројекти широм Немачке.
ПРОБЛЕМ ВИСОКЕ ЦЕНЕ ЕНЕРГЕНАТА
Добар пример за то је компанија за развој некретнина Пројект. Компанија је прошлог лета морала да поднесе захтев за банкрот. Као и цела грађевинска индустрија у овом тренутку, проблем су правиле високе цене енергената, али повећане камате и уска грла у испоруци које су такође оптерећивале инвеституре.
Ови набројани разлози били су неки од окидача за банкрот у многим грађевинским компанијама у последње време.