БЕОГРАД ИЛИ ЗАГРЕБ, ШТА ЈЕ ПОВОЉНИЈЕ: Где је кирија виша, како се живи и шта код нас кошта упола мање?
У оба града старе Југославије највише се траже станови површине од 40 до 70 м2.
Ове године, газде станова за рентирање додатно су подигле цене, након највеће кризе током марта и априла, према искуству неких подстанара. Додуше, било је и оних који су се одрекли зараде од изнајмљивања на неко време, свесни ситуације, те су својим верним подстанарима "опростили" кирију за месец или два.
БЕСПЛАТНА ШКОЛАРИНА И ЗА СТУДЕНТЕ КОЈИ ИМАЈУ МАЊЕ ОД 48 БОДОВА? Олакшице за студенте због пандемије
Корона гаси послове широм света, али не све: Амерички банкарски гигант остварује историјски успех на тржишту
ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ ИЗУМИРУ? Паповић: Забрињавајућа рачуница - Уплаћених 100 евра туристима сад вреде као 15!
Ипак, из недеље у недељу слушамо како се власници станова све више "бахате" када је реч о ценама издавања, и то не само код нас. Становници Берлина имају велики проблем с газдама некретнина, јер су градске власти ограничиле цену закупа, али им станодавци сада додатно наплаћују намештај, попут шпорета или фотеље.
Ако се осврнемо на наше и комшијско "двориште", приметићемо да је Загреб сада већ традиционално доста скупљи од Београда, чему је свакако допринео улазак у ЕУ. Штавише, те године (2013) када је Хрватска ушла у Унију, Загреб је према статистици био најскупљи град у ЕУ за просечног грађанина.
Expatistan.com, сајт који пореди трошкове живота у свим светским градовима, дао је оцену да је Загреб на крупном плану скупљи од наше престонице 21 одсто. Детаљније, то изгледа овако: храна је скупља 15%, одржавање и уређење куће 26 одсто, превоз 36 одсто, лична нега 18 процената, забава - 12 одсто.
Међутим, оно што је у Загребу јефтиније него у Београду, и то за 12 одсто, јесте гардероба. Укупна оцена, као и појединачне, произлази из 870 цена узетих у обзир и 78 становника обе земље.
Већа плата, али већа и кирија
Чувено питање: да ли је старије јаје или кокошка, може се применити у овом контексту, јер углавном није питање прихода колико расхода и њиховог односа. Поређење плата у региону има смисла само ако су цене у државама исте, али не и ако се доста разликују.
На пример, већ смо установили да је хрватска престоница скупља од српске у готово свему, а такав је случај и са некретнинама. Недавно смо писали о томе да квадрат стана за продају у Дубровнику не иде испод 4.000 евра, а сада поредимо станове од 55-60 м2 за издавање: просечна цена у Загребу је 568 евра, док је у Београду 300 евра.
Тамо се тренутно, као и код нас, за рентирање највише нуде станови од 40 до 70 квадратних метара. Ипак, иако ова цена делује као висока за наше стандарде, та цифра је заправо 6 одсто нижа у односу на пролеће 2020. и 2% виша у поређењу са августом ове године. О званичним подацима са сајта Њушкало писао је Пословни дневник.
На годишњем нивоу, цене закупа станова су пале за 12 одсто у Загребу. И тамо оне варирају у зависности од кварта, мада је Загреб прилично мањи од Београда, али не иду испод 350 евра за стан од 40 м2.
Та цена се односи на "мање популаран део града", док код нас по тој цени можете изнајмити исту квадратуру на, рецимо, Новом Београду. То не значи нужно да ћете је лако наћи, али могуће је. Зависи и од тога да ли је стан нов, сређен, на ком је спрату.