ЗАКОН ЈЕ ЈАСАН: Сваки радник са мање од 15 година стажа НЕМА ПРАВО на повраћај новца од уплаћених средстава
У готово свим земљама неопходан је минимални стаж, као и код нас.
Ниједан закон у Србији не прописује да се доприноси за пензијско и инвалидско осигурање који су годинама уплаћивани, а нису реализовани, односно није стечена пензија, враћају.
Тако сваки радник који има мање од 15 година стажа нема право да му се врати ни динар од уплаћених средстава, а нема ни могућност да поднесе захтев за пензионисање.
Тај новац употребљен је, тврде надлежни, за нешто друго. Они који су кроз своје зараде издвајали за фонд краће од 15 година, када зађу у седму деценију ипак не могу да остваре попусте у хипермаркетима, јер немају пензиони чек, а не могу да користе ни погодности да уз ваучере иду на одмор.
ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ ЛЕЖИ НА ОГРОМНОМ БОГАТСТВУ: Пронађено лежиште племенитих метала
Потписан амандман између САД и Србије: Бесповратна помоћ од 20,3 милиона долара
Министарство спрема нову уредбу: Ево колике ће бити КАЗНЕ за запослене и послодавце који не поштују правила
Гордана Матковић, програмски директор Центра за социјалну политику, објашњава да новац од уплаћених доприноса није могуће вратити ни у једној врсти осигурања, јер осигурања тако функционишу.
Како би, тврди она, она иначе могла да исплаћају "добитницима", а који су, на пример, уплаћивали доприносе 20 година. Примера ради, наводи саговорница, на месечном нивоу издвајају се много нижи износи од месечне пензије, а касније се примају чекови током 30 година након пензионисања.
- У скоро свим земљама са сличним пензијским системима, када је у питању јавно пензијско осигурање, постоји минимални стаж од 15 или 20 година (Португалија, Аустрија, Словенија, Мађарска, Литванија, Словачка), у Француској и Америци 10 година - каже Матковић.
- Таква је рачуница да бисте могли у просеку да примате пензију 15 година, која је иначе много виша него доприноси који се уплате за исти период. Исто је и у земљама у региону.
Према истраживањима која су рађена пре неколико година, у нашим условима је најприхатљивије да се у оквиру програма новчане социјалне помоћи (НСП) уведе посебан модул за старачка домаћинства.
- То су она домаћинства у којима су сви чланови старији од старосне границе за пензионисање, односно од 65 година - истиче Матковић.
- Такође би морали да се релаксирају и имовински услови, а да се цензус и износи права повећају у односу на НСП. Старосна граница за ово право би требало да буде нешто виша него за пензију за три или пет година, а примања нижа у односу на минималну пензију - додаје она.
Матковићева наглашава да нека врста социјалне пензије која се не финансира из доприноса постоји и карактеристична је, на пример, за скандинавске земље и Аустралију на пример. Додељује се по основу пребивалишта. Она је такође таргетирана и добијају је они који не испуњавају услове за пензионисање или којима је пензија ниска. Постоје и земље које не проверавају доходак, и додељују само на основу пребивалишта. Такве су Холандија, Нови Зеланд и Израел.
Вест која ће одбрадовати СВЕ НЕГОВАТЕЉИЦЕ у Србији: Председник предложио повећање плате од 10 одсто
ОД ДАНАС ПОНОВО РАДИ: После два месеца паузе крећу летови са нишког аеродрома
ВУЧИЋ ПРЕДЛОЖИО НОВО ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА! Након консултација са министром, њима ће зараде бити увећане 10 посто!
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ ГРАЂАНЕ! Познат нови датум исплате 30.000 динара од државе
ФИРМЕ НЕЋЕ ОТПУШТАТИ РАДНИКЕ: Очувана привредна активност наше земље упркос удару кризе