Заплењено 3.600 ТОНА хране: Продавци нуде ПОКВАРЕНО месо, ОТРОВНИ јогурт, БОЈЕНУ туњевину...
Извршена провера продавница, аеродрома, лука и фабрика
Продавнице у Европи показале су се пуне отровне и лажне хране, након што је у оквиру истраге Европола заплењено 3.600 тона неисправних намирница.
Истрагом се бавио и Интерпол, а покварено месо, хемијски обојена туњевина, лажно млеко у праху, отровни јогурт или резанци са бораксом и формалином, неки су од производа сервираних на тањирима широм света.
Прочитајте и:
Од децембра 2017. до марта ове године, у 67 земаља је заплењено више од 3.620 тона и 9,7 милиона литара фалсификоване или нестандардне хране и пића, што је резултат више од 41.000 провера спроведених у продавницама, на аеродромима у морским лукама или у фабрикама. Вредност ове робе процењена је на 55 милиона евра.
Резултати акције показују шта се све може урадити како би се заштитили купци широм света удруженим снагама. То је претања која захтева мађународну сарадњу, рекао је Јари Лику, шеф Европског центра за тешки иорганизовани криминал Европола. Након четворомесечне истраге ухапшено је 749 људи, а Европол наставља са акцијама.
Белгија је затворила своју главну фабрику за прераду меса, а супермаркети су повукли месне производе са рафова после скандала са трулим месом. Оптуженој компанији укинута је дозвола за рад, пошто су провере показале потенцијални здравствени ризик у узорцима млевеног говеђег меса. Контролом су у месу намењеном људској исхрани нађени делови месног отпада и комади трупа који се користе за исхрану животиња.
У Шпанији су ухапшене четири особе, а затворена је фабрика која је паковала фалсификовано млеко за бебе намењено Кини. Одузето је осам тона тог "млека" у праху, које је набављено у Пољској за један евро по килограму. Млеко у праху није било само по себи штетно, али нема никакве хранљиве вредности неопходне за живот беба.
У Француској је заплењена кварљива роба и 60 литара горива и сировина намењених за илегално рударство злата.
Риба је посебно истраживана у 11 земаља и то је први пут да је био у питању циљани производ. Незаконите праксе укључују коришћење заменских врста риба, које су лажно представљане као свеже.
У овом случају хемијски је третирана фарбама како би уместо на конзервирање ишла у продају као свежа. Одузето је више од 51 тоне рибе.
Истим послом се позабавио и Интерпол, који је открио 50 криминалних мрежа које се баве преварама с храном. У Индонезији су заплењење велике количине лажног алкохола, након што је 60 људи умрло од тровања. Спречена је продаја две и по тоне резанаца "зачињених" формалином.
Црно нам се пише: Следећа велика СВЕТСКА финансијска криза избиће због ове ДВЕ СТВАРИ
Вијетнамске власти су заплениле тону и по моносодијум глутамата, врло отровног адитива који је "појачавач укуса" за, иначе, безукусну храну. Нађено је и десет тона резанаца с бораксом.
У Русији је откривено 48 "подземних" фабрика, углавном алкохола и дувана...