СВЕТЛА БУДУЋНОСТ ЗА ГЕНЕРАЦИЈУ З! Доживели најбржи економски опоравак у историји - могли би БИТИ БОЉИ од миленијалца
Генерација X је имала рецесију ’92. Миленијалци су имали кризу 2008. А генерација З би могла да успе, према извештају Института за економску политику.
Чули смо много о томе како студенте који завршавају факултете чека тешка битка. Међутим, према недавном извештају Института за економску политику (ЕПИ), генерација З би заправо могла боље него претходне генерације.
Према подацима Института, упркос ономе што се чини, тржиште рада за младе дипломце тренутно је јаче него што је било пре пандемије, и тако је већ дуже време.
Иако је свакако било тешко, генерација З је доживела бржи опоравак на тржишту рада него било који економски опоравак у новијој историји. Генерација је такође имала снажнији раст плата, пише Фаст Company.
Стопа незапослености младих дипломираних студената, између 21 и 24 године, ,,опоравила се“ више од 2,5 пута брже него након Велике рецесије која је погодила миленијалце 2008.
Укупно је запослено 65,2 одсто младих са завршеним факултетима, док је само 10 одсто ван школе, али не ради. Тај проценат запослених дипломаца је константно изнад свог нивоа пре пандемије (64,3 одсто у фебруару 2020.) од фебруара 2023.
Раст и пад плата
Они који су недавно дипломирали на факултетима не налазе само послове на којима праве хамбургере. Они налазе добре послове. Према извештају, млади дипломци из генерације З доживели су раст плата прилагођен инфлацији брже од било које друге генерације у најмање последњих 30 година. Они су доживели пад плата од 4,9 одсто након Велике рецесије, пад од 4,3 одсто између 2001. и 2005. године, и пад од 7,5 одсто између 1990. и 1994. године.
Да то ставимо у перспективу, миленијалци који су дипломирали током рецесије 2008-2009. још увек нису успјели да се опораве од хроничне незапослености. Такође се можда никада неће опоравити од неуспеха у каријери изазваних Великом рецесијом. Тај недостатак зараде био је огроман ударац за генерацију, која је одложила све, од куповине кућа до ствари попут брака и рађања деце.
За генерацију З, међутим, ствари изгледају добро. Скоро 83 одсто послодаваца предвиђа повећање броја запослених или планирање запошљавања у 2024, према Националној асоцијацији колеџа и послодаваца.
Индустрије које желе да запосле недавне дипломце укључују производњу, комуналне и професионалне услуге. У међувремену, хемијски и фармацеутски произвођачи, као и произвођачи рачунара и електронике планирају да смање запошљавање ове године у односу на прошлу. Међутим, те индустрије су имале значајно повећање броја запослених у 2023.
Владине мере и разлике у платама
Према ЕПИ, налази о генерацији З истичу „огромну улогу коју су велики пакети фискалних олакшица и опоравка, укључујући проширено осигурање од незапослености и помоћ државним и локалним властима, имали у оздрављењу тржишта рада након рецесије узроковане пандемијом“.
Док Институт тврди да су претходне генерације биле „занемарене политиком“, владине мере које су произашле из пандемије имале су позитиван ефекат на следећу генерацију.
Све што је речено, нису све добре вести. ЕПИ напомиње да су родне и расне разлике у платама и даље велике, чак и међу онима који су недавно дипломирали. У просеку, жене су плаћене 5,30 долара мање по сату од својих мушкараца, док су црнци и латиноамериканци плаћени између 3,24 и 2,07 долара мање од белих радника, преноси Bizlife.rs.
Да би се помогло генерацији З да одржи свој замах, институт каже да се треба позабавити расним и родним разликама у платама и да „креатори политике морају да дају приоритет пуној запослености, да повећају федералну минималну плату, ојачају и спроведу стандарде рада и олакшају радницима да се окупе и формирају синдикате“.
Извор: Србија Данас/Блиц/Банкар/Бизлифе