ЗАШТО ЈЕ ЦЕНА ГОРИВА У БИХ НАЈЈЕФТИНИЈА? Ово су два намета који плаћају грађани за литру бензина
Знате ли колико ми намета плаћамо држави за литар горива?
Увек некако са ценама на нашим пумпама, питамо се како то да је гориво код нас готово најскупље у ширем региону, и зашто у БиХ увек точе јефтиније нафтне деривате.
РАСТУ ЦЕНЕ, АЛИ И ПРОМЕТ: У Србији највише поскупели месо, воће и дуван, вредност само једне намирнице пала
ЊИХОВО БОГАТСТВО ЈЕ ВЕЋЕ ОД БДП-А НЕМАЧКЕ! Земља у којој вртоглаво скаче број милијардера
ОД 1. ЈАНУАРА ВЕЋЕ ПЛАТЕ У СРБИЈИ: Детаљан списак повећања по занимањима (ФОТО)
То је нарочито постало приметно од ванредног стања, јер су наши грађани масовно ишли преко Дрине по пунији резервовар, па их је то јефтиније гориво у БиХ својевремено папрено коштало.
Наиме, са почетком ванредног стања, у марту, у карантину је било око 600 људи од којих је највише оних који су пре затварања границе у Бијељини боравили сат или два док су точили гориво.
- Дан пре затварања државне границе точио сам гориво у Бијељини. После десет дана полиција ми је саопштила да морам да проведем 14 дана у кућној изолацији. На моју несрећу продужили су још толико, усмено, без икаквог папира. Нисам радио месец дана, а онда сам морао да отворим боловање јер су у фирми тражили да правдам одсуство, али су ипак на крају исплатили целу плату - препричава радник из Богатића.
У чему је цака?
Највише, како објашњавају из Удружења нафтних компанија Србије, а и како се види на графиконима које су нам уступили, у државним давањима, односно захватањима. Грађани БиХ плаћају само два намета.
Реч је о накнади за путеве и изградњу и акзицама.
- У БИХ су давања држави далеко, далеко ниже. Али у Румунији и Мађарској нису многе ниже, а компаније продају гориво јефтиније - напомиње Горан Радосављевић, генерални секретар Националног нафтног комитета Србије. Он подсећа и да у овој ситуацији тешко да је неко на добитку јер су и компаније у минусу због пада тражње.
Подсетимо, у Србији су на литар горива државна давања 82 динара.
Гориво у Србији поскупело је од почетка јула за око 13 динара по литру, па се тако на српским пумпама ових дана бензин може купити за 136 до 138 динара, а дизел за 142 до 144 динара. Крајем јуна бензин је коштао 123 динара, а литар дизела око 132 динара.
Цена горива у Босни и Херцеговини је 0,87 евра, а дизела 0,84 евра, док је у Хрватској гориво пре десетак дана благо поскупело, па се литар бензина попео на 1,23 евра, а дизела на 1,16 евра.