Зашто занати изумиру? Због чега је све мање људи који се бави овим послом?
Некада се говорило да добар занат злата вреди. Потреба за услугама занатлија није престала ни у 21. веку, али је све теже доћи до правог мајстора свог заната.
Данас је све мање људи који се баве старим занатима, као што је обућарство. Добар пример дају појединци који у традиционалним пословима виде шансу.
РУСИ СУ АМАТЕРИ У ПИЋУ ЗА ОВУ НАЦИЈУ: Ево ко у Европи највише конзумира алкохол и НА КОМ СУ МЕСТУ СРБИ!
У Косовској Митровици постоје два обућара. Обућар Абит Миховић каже да се некада теже радило али да је то имало своју страст и добру цену коју сте морали да платите ако бисте пожелели пар квалитетних ципела.
- Некада се теже радило, то је био ручни рад и радило се по наруџбини. Тако је до пре неких 40 година. Радило се од бољег материјала, па самим тим су биле и боље ципеле. Турци и Кинези масовно производе јефтине ципеле али од лошег материјала. Каква је цена такав је и квалитет. Сад се претежно продају и купују ципеле од вештачког материјала који никако не може бити добар као природни - каже Миховић.
Драган Швиковић, такође обућар, каже да квалитет обуће варира али да свакако треба улагати у истрошену обућу и поправке.
- Квалитет обуће је и добар и лош. Кинези су упропастили све. Свакако да се исплати и треба улагати у стару и истрошену обућу јер ипак је боље поправити квалитетну обућу него куповати турске и кинеске јефтине и неквалитетне - каже је Швиковић.
Обућари кажу да од овог заната не може да се живи јер је то ствар сезоне и саме потребе људи, те да је можда због тога и интересовање младих за овај занат слабије.
- Само од обућарског заната не може да се живи. Има посла кад је сезона, кад је зима и зимско време, али кад дође лето онда слабије. Због тога и омладина неће да ради и вероватно због тога их и не интересује овај занат. Чак ни моја деца неће да раде ово. У Београду, обућар поклања целу радњу, ако неко хоће да се бави овим послом али то нико неће,- каже Швиковић.
Иако је интересовање слабо, Миховић каже, да још постоји слој друштва који и даље купује скупу и квалитетну обућу коју вреди поправљати, док јефтине, не вреди поправљати јер се то не исплати“. Митровачки обућари кажу да када је у питању квалитет, цена говори све, преносе косовски медији.