Возачи, промена закона вам може избити и до 2.000 евра из џепа: Ако сте у ОВОЈ групи, не пише вам се добро
Промена закона донела непријатно изненађење
Чак 30 возача дневно скине тамне фолије с прозора својих аутомобила као резултат одлуке којом је саобраћајна полиција пооштрила контролу аутомобила са фолијама затамњеним стаклима.
Прочитајте и:
Редови у специјализованим сервисима су постали огромни, а како кажу, дневно долази на десетине возача.
- Свакодневно нам дође више десетина власника возила са жељом да скидањем фолија избегну или казну која им следује или пак плаћање неразумно скупог атеста за фолије - кажу из једног познатог сервиса специјализованог за ауто-стакла.
Предности фолија
Стакла затамњена одговарајућим фолијама спречавају сунчево зрачење у унутрашњости аутомобила, смањују температуру за неколико степени, што значи да се штеди и гориво (употреба клима-уређаја).
Фолија је корисна и у случају судара, јер држи парчиће стакла на окупу, а и провалници избегавају стакла са фолијама. Велика већина произвођача, поготово скупоценијих возила, уграђује фабрички затамњена стакла, а она, подсетимо, не подлежу атестирању ни забранама.
Поступак није нимало једноставан, кажу мајстори. Муке настају због јаког лепка који спаја фолије са стакленим површинама. При томе ни поступак одлепљивања није нимало јефтин, истичу власници возила.
- Да бих урадио атест на фолије које сам залепио пре две године и платио их 150 евра, треба ми потврда произвођача, који тражи 7.500 динара, затим би требало да платим Агенцији за безбедност саобраћаја и AMSS за потврде, дозволе и атест, још око девет хиљада динара. Зато сам одлучио да их скинем - каже један од возача.
- Траже ми 500 динара по стаклу, па ћу платити 1.500 динара, а на другим местима цене иду и до 3.000 динара - каже саговорник.
- После тога следи нови технички преглед и за то ће да ми узму 800 динара. Али јефтиније је од казни и атестирања - тврди он, али каже да је имао среће јер му приликом одлепљивања фолије са задњег стакла није оштећен грејач.
- Упозоравамо све клијенте на могућност да им се приликом одлепљивања фолија са задњег стакла уништи грејач, а тада морају да мењају стакло - каже радник сервиса.
ПОМЕРЕНА ГРАНИЦА! Ипак нећете плаћати казну ако прекорачите 120Км/х на аутопуту
- Цене се, у зависности од возила, крећу од 200 до 1.500 евра за ново стакло!
Било је и случајева да возача заустави полиција, да плати казну па на крају оде да уради атест фолије. Међутим, испостави се и да фолије због рефлексије коју имају не могу ни да прођу преглед у AMSS и да на крају возач не добије атест. Тада следује скидање фолија и, као по правилу, оне се веома тешко скидају па је додатни трошак, у виду куповине задњег стакла, неминован.
- Један клијент је, рачунајући казну, неуспешно атестирање, скидање фолија и куповину новог стакла, искеширао 1.000 евра - тврди нам мајстор из сервиса.