Завршена рестаурација: Већ сто година је симбол Сахат куле, а сада је враћен на своје место (ВИДЕО)
Скидање крста са врха Сахат куле наишло је на осуду правословног свештенства и становништва главног града
Симбол који је више од стотину година красио Сахат кулу, враћен је након завршетка рестаурације овог објекта. Тиме су потврђене и раније најаве Управе за заштиту културних добара, да је скидање симбола Сахат куле део једноставне процедуре и да ће након рестаурације биће враћен.
Полиција ухапсила младиће поред школе у Бару: Затекла их како КОНЗУМИРАЈУ ДРОГУ
Чуо се страшан цвилеж и врисак: Човек (28) бацио ДВА ПСА са 3.спрата, а онда урадио још нешто горе
Подсећамо, након скидања симбол обележја са Сахат куле у јавности се дигла бука, а том поступку придавале су се политичко – религиозне конотације.
Симбол скинут привремено
Подсећамо, из Управе за заштиту културних добара казали су раније да је симбол Сахат куле скинут привремено и да ће након рестаурације биће враћен.
Подсетили су тада да Сахат кула има статус културног добра од 1961. године, те да све интервенције на њој подлежу одредбама Закона о заштити културних добара.
- Спровођење конзерваторских мера на културном добру, Сахат кула у Подгорици изводи се у складу са конзерваторским пројектом, на који је Управа за заштиту културних добара издала сагласност. У том контексту метални елеменат привремено је уклоњен због конзерваторског третмана који се спроводи у Јавној установи Музеји и галерије Подгорице. Исти ће бити враћен на место са којег је привремено уклоњен одмах по завршетку датог конзерваторског поступка - истакли су они раније.
Осуда из Митрополије
Подсећамо, скидање крста са врха Сахат куле наишло је на осуду правословног свештенства и становништва главног града. Позвали су на одговорност оне који су донели одлуку и захтевали од надлежних органа да се крст што пре врати на Сахат кулу где му је и место.
Протојереј и секретар Црквене општине Подгорица Предраг Шћепановић истакао је раније да би Митрополија црногорско-приморска такође осудила и да је са неког објекта "скинут полумесец или било које друго обележје наше браће муслимана или било које друге верске организације".
И Главни град је сматрао да треба да се поштује аутентичан изглед Сахат куле.
Заменик градоначелника Подгорице Часлав Вешовић поручио је раније да "симбол који је до јуче стајао на врху Сахат куле треба да ту остане и у вековима пред нама".
- Такав став бих имао и да предмет на врху куле подсећа на симбол било које друге религије - казао је Вешовић.
"Прекрштавање" Сахат куле
Исламска заједница у Црној Гори такође је реаговала поводом овог случаја.
Они су казали да треба направити разлику између симбола који је био на Сахат кули вековима и крста.
Најава о враћању металног обележја у облику крста на Сахат-кули у Подгорици, за њих је била нечувена.
- Исказујемо најдубље поштовање према хришћанским и свим другим симболима монотеистчких религија, али само ако је то саобразно и примерено одређеној архитектури, њеном настанку, сврси или намени. Сахат-кула у Подгорици, као и оне у Старом Бару, Улцињу, Херцег Новом и Пљевљима – османлијско и исламско су наслеђе у архитектонској и културној баштини. Уз то, свака од њих је вакуф – задужбина добрих и племенитих муслимана, добротвора који су свој иметак дали за њихову изградњу. Сахат-кула у Подгорици је вакуф, односно задужбина породице Османагића, и то Мехмет- паше, и једна је од бројних вакуфских грађевина коју су оставили чланови ове угледне подгоричке муслиманске породице - казали су они.
Истичу да ниједна од сахат-кула, као ни џамије и остали објекти исламских задужбина нијесу имали, нити су могли имати крст као обележје.
Сахат кула је саграђена 1667. године и дуго је била војно утврђење. Након ослобођења Подгорице од Турака, око 1890. године, на врху ове грађевине високе 16 метара постављен је велики метални крст који је стајао све до ових дана. Реновирана је у јануару 2012. године, када је стављен нови дигитални механизам. Ове године почела је реконструкција објекта у коју је уложено скоро пола милиона еура, а радове изводи Турска Агенција за међународну сарадњу и координацију ТИКА.