Завршено спектакуларно прво издање Tomorrow конференције
ВИШЕ ОД 21.000 ЉУДИ ИСПРАТИЛО ДОГАЂАЈ
Завршено је прво спектакуларно издање TOMORROW конференције која се од 13. до 15. маја одржавала у Belexpo центру у Београду. Више од 21.000 људи из целог света испратило је догађај уживо и онлајн, а преко 100 говорника из целог света, учествовало је на 7 ексклузивних панела, више од 50 излагања и на бројним интерактивним дискусијама и радионицама из Крипто, НФТ и Метаверс сфера. Водећи светски стручњаци донели су ексклузивне информације о блокчејну, криптовалутама, као и о “рударењу” и улагањима. Други пут на свету одржан је панел у Метаверсу а представљени су и најновији трендови из НФТ света као и могућности њиховог прикупљања и примене. Церемонија отварања догађаја организована је као футуристички спектакл, уз специјалне ефекте, ласере и пиротехнику, а посетиоцима је у препуној сали, добродошлицу симболично пожелео човек у астронаутском оделу. На догађају је, екслузивно, потврђено и наредно издање TOMORROW конференције, заказано за мај 2023.
“Ја још не налазим речи да изразим одушевљење и захвалност свима који су били део конференције, који су веровали у ову прву овакву конференцију у овом делу Европе, јер сада могу слободно да кажем да је била најбоља. У протекла три дана смо имали прилику да видимо и чујемо преко 50 изузетних предавача из целог света, 7 панела и посебну радионицу “ЕЦД workshop” која је реализована другог дана конференције. Више од 6.000 људи прошло је кроз три стејџа, а према информацијама које сада имамо, више од 15.000 људи пратило је Tomorrow конференцију online” - рекао је програмски директор Tomorrow конференције, Зоран Тадић.
Програм је, првог дана конференције, Ненад Пауновић, директор јединице за имплеметацију стратешких пројеката Влада Републике, указујући да је Србија и те како свесна значаја ове области и да је давно почела са регулацијом тржишта криптовалута, те је и позвао заинтересоване да улажу у нашу земљу, јер она “штити и интелектуално власништво”. Белгијски инвеститор и стручњак за блокчејн, Бруно Вер, указао је на то да су криптовалуте и НФТ-јеви будућност јер опада вредност новца, али да постоји потреба за јасним правилима пословања и опорезивања. Велику пажњу привукао је панел у Метаверсу који се одржавао по први пут у Европи, а тек други пут у свету. Панел је модерирао оснивач платформе All Арт и НФТ маркетплаце-а СолСеа, Витомир Јевремовић, појавивши се са ВР хеадсетом на сцени, док су се панелисти из различитих крајева света појавили као аватари у виртуелном простору, док је публика све пратила на ЛЕД екранима у реалном времену.
Други дан конференције обележили су интерактивне панел дискусије, као и панели о Метаверсу, те се од предавача Јоела Диетза, Франка Фитзгералда и Лауре К. Инамединове, могло сазнати Где нас заправо Метаверс води и какве се све могућности отварају овом сфером. Било је речи о актуелним радовима светских компанија, као и о предвиђањима стручњака о томе да ли ће се и колико физички живот заправо селити у виртуелни, до којих граница и шта ће нам то као друштву донети. Александар Матановић, пионир криптовалуте у Србији и оснивач локалне берзе биткоина ЕЦД, истакао је на свом предавању да папирни новац свакако иде у историју, а да разлог томе није само појава криптовалута.На панелу “Утицај, могућности и регулаторна разматрања Метаверса” у предавање се укључило доста посетилаца, дискутујући са Јоелом Диетзом, Давид Бундијем и осталим панелистима о томе како ће Метаверс утицати на будуће генерације. УНИЦЕФ је покренуо хуманитарну акцију прикупљања крипто донација за подршку деци из ратом захваћених подручја, а свака донација преко 10 америчких долара дарована је НФТ-јевима које су креирали сток фотографи браћа Бојан и Иван Замуровић. На посебним стејџевима организоване су радионице на теме како се развијају законска крипто регулатива, прописи, као и опорезивање у нашој земљи.
На завршном панелу другог дана, “Може ли целокупна музичка индустрија заједно у Метаверс” Душан Ковачевић, оснивач и ЦЕО Exita, представио је прву Exitovu НФТ колекцију која нуди НФТ-јеве израђене у сарадњи са познатом светском звездом, DJ Мацеом Plexom. Овај светски познати DJ је, касније те вечери, наступао на препуној журци у Belexpocentru.
И последњи дан конференције обележило је велико интересовање публике. Марко Сувајџић, помоћник директора за дигитални свет на Универзитету Флорида у САД, истакао је да је, истражујући блокчејн као предмет, метод и медиј, свет уметности кренуо на путовање технолошких открића за разлику од било којег другог до сада. “До сада су блокчејн технологију прихватили лидери у финансијама, рачунарским наукама, транспорту, књиговодству и другима, како би својим производима и услугама донели ефикасност, транспарентност и додатну вредност” - скренуо је пажњу он.
На свом предавању пред препуном салом посетилаца, Др Горан Сегединац /Хеадмаде/ предочио је посетиоцима како препознати квалитетан НФТ. “Можда није лако открити ко су аутори тренутно највреднијих НФТ-јева на тржишту, али квалитет ћете препознати по четири кључна параметра: да ли колекција поседује свој јединствени идентитет, у којој мери креира развијено корисничко искуство током његовог стварања, колико су чланови заједнице инволвирани у пројектни развој, и што је најважније - да ли пројектни тим испоручује конкретан производ након минта, односно да ли иницијално стечена финансијска средства опредељује за даљи развој” - саветовао је Сегединац.
Дигитални маркетар и консултант са преко 15 година искуства, Ори Леви, истакао је да би се без активне базе корисника и доступне ликвидности, али и безбедности, тржиште за било коју имовину би се потпуно зауставило. Он сматра да НФТ тржиште наставља да расте, тако ће расти и значај НФТ тржишта као посредника за преношење вредности, јер обезбеђују једну од најнеопходнијих функција у простору, могућност флуидног обављања трансакција.
На крају трећег дана, конференцију је затворио оснивач криптовалуте Tether, Цраиг Sellars, предавањем о дигиталном идентитету у будућности. Организатори су, због изузетног интересовања, предавање отворили за више него дупло већи број посетилаца. Овај блокчејн филозоф, како себе назива, и даље је поносан на своју криптовалуту која како каже, је стабилна и наставља да сија. Он је указао на то зашто је и даље човек као индивидуа најбитнији у целој овој сфери. “Неограничени потенцијал сваког човека је заправо НФТ. Не смемо да заборавимо да је вредност индивидуалца најважнија у дигиталном свету. Јер, све друге платформе желе да поседују ваше податке, а то овде није случај. Ви сте власници ваших информација, а ако вам их неко тражи, онда то и наплатите” - осврнуо се Sellars.