ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ ПРЕ ОДЛАСКА НА МОРЕ: Ево где можете без зеленог картона, а где је ОБАВЕЗАН
Ако ускоро идете на море погледајте где је обавезан, а где не, зелени картон
Сезона одмора и путовања је почела, већина грађана је испланирала одмор и путовање.
Многи су своје дилеме решили, а важна ставка јесте и зелени картон.
Тако је једно од честих питања - За које земље је потребан зелени картон, а где није? -
КЉУЧНИ САВЕТИ ЗА УСПЕХ: Како одабрати прави факултет и студијски програм?
НАЈЈЕФТИНИЈИ МЕЂУ НАЈСКУПЉИМА: Колико кошта стан од 30 квадрата у општини Стари Град
ОАЗЕ МИРА НЕДАЛЕКО ОД ГРАДА - Ово су бисери београдског викенд туризма
Важно је знати да у земљама ЕУ, као и Швајцарској зелени картон није обавезан, а ми вам доносимо и детаљне информације.
Уколико се одлучите за путовање у земље Европске уније, зелени картон вам неће бити потребан.
Поред земаља ЕУ постоје истовремено земље са којима постоји споразум и где такође није обавезно поседовање зелене карте.
Читава је листа тих земаља: Аустрија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Белгија, Чешка Република, Кипар, Немачка, Данска, Шпанија, Естонија, Француска, Финска, Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске, Грчка, Мађарска, Италија, Ирска, Луксембург, Литванија, Летонија, Малта, Холандија, Португалија, Пољска, Румунија, Шведска, Словачка, Словенија, Хрватска, Швајцарска, Андора, Норвешка и Исланд.
Још једна од земаља која је на списку, а за коју нам није обавезан зелени картон је и Црна Гора и то тога је дошло на основу Споразума о међусобном признавању полиса обавезног осигурања између Србије и Црне Горе, кажу за "Блиц Бизнис" из Ауто-Мото савеза Србије.
Земље у којима је обавезан зелени картон
Земље у којима је обавезно поседовање зеленог картона су: Русија, Белорусија, Украјина, Молдавија, Турска, Израел. Иран, Северна Македонија, Албанија, Тунис и Мароко.
Цена и издавање зеленог картона
Цена зеленог картона зависи од осигуравајуће куће.
Свака осигуравајућа кућа одређује цену према свом ценовнику.
Код AMSS цена је углавном свуда иста, а то је око 2.000 динара, кажу за "Блиц Бизнис" из Ауто - мото савеза Србије.
Најједноставнији поступак уколико желите да извадите зелени картон јесте да се обратите служби где сте регистровали возило.
Како је предвиђено законом овај документ важи и без печата. Зелени картон важи до датума до ког вам важи регистрација.
Потребна документа за издавање су:
- Полиса обавезног осигурања од ауто-одговорности на увид
- Саобраћајна дозвола
Чему служи зелени картон
Зелени картон у преводу значи осигурање и заштиту за евентуалне материјалне и нематеријалне штете до којих може доћи у саобраћајним незгодама током пута у иностранство.
То значи да уколико дође до штете на вашем возилу у страној земљи, штету не плаћате ви, већ осигурач чију полису користите.
Мултилатерални споразум потписан је у мају 2011. године са представницима 32 национална бироа земаља Европског привредног простора.
Овај споразум представља формални договор одређеног броја земаља о проширивању територијалног важења осигурања аутоодговорности.
За возила из Републике Србије, приликом уласка на територију неке од земаља потписница Мултилатералног споразума, као доказ о постојању осигурања од аутоодговорности довољна је регистарска ознака, односно регистрациона налепница која се добија приликом регистрације возила.
Која су нам још документа потребна када путујемо у земље региона?
Поред зеленог картона који нам је потребан у одређеним земљама када путујемо, за неке земље потребна је и Међународа возачка дозвола и уколико путујемо туђим возилом, потребна је и Дозвола за управљање туђим возилом.
Међународна возачка дозвола може се издати држављанима Србије, као и страним држављанима уз поседовање важеће дозволе која је издата у Србији. Цена издавања МВД износи 2.000 динара.
Дозвола за управљање туђим возилом у иностранству (ДТВ) уколико возач путује туђим возилом служи као доказ на основу потписаног овлашћења власника.
Цена дозволе за управљање туђим возилом у иностранству је 1.500 динара.