ЖЕЛИТЕ ВЕЋУ ПЛАТУ!? Онда ОВА правила морате испоштовати! НОВА УРЕДБА СТУПИЛА НА СНАГУ!
За неквалитетан рад, државни службеници убудуће ће бити премештани на друго радно место, с нижом платом, а могу добити и отказ.
Шефови ће оцењивати њихову савесност, посвећеност, интегритет, начин управљања људима и стратешко управљање. Ово су неке од новина које доноси Уредба о вредновању радне успешности државних службеника, а први резултати биће познати 2020. године.
Први циклус вредновања односи се на ову годину, а у Министарству државне управе и локалне самоуправе објашњавају да ће на почетку сваке године бити постављани циљеви, док ће се на крају године оцењивати колико су они испуњени.
- Како државни службеник остварује резултате, да ли је склон учењу и променама, као и какве професионалне односе гради, само су неке области о којима ће се водити рачуна - кажу у Министарству.
- Уредба утврђује шта руководици конкретно треба да цене при вредновању рада државних службеника, а они ће бити упознати са тим шта се од њих очекује.
Њихов рад оцењиваће непосредни руководилац, док ће коначну оцену о вредности рада доносити помоћник министра и секретар министарства, и то на предлог непосредног руководиоца.
- Државни службеник може да буде награђен у истом звању за цео свој радни век са максимално 40 одсто већом платом, како налаже Закон о платама државних службеника и намештеника - кажу у МДУЛС.
- Изузетан рад ће се награђивати повећањем плате од максимално пет одсто на сваке две године, а ако посао ради стандардно очекивано, у том случају може да добије исто увећање на сваких пет година.
Колико ће држава одрешити кесу за добре ћате, зависиће од стања у државној каси, а Законом о буџету сваке године ће се одређивати да ли и колико има новца за увећање плата по основу резултата рада.
Србија има светски адут! Јадарски басен крије решење за проблеме великих компанија!
Како би се избегле могуће злоупотребе, све оцене морају да буду образложене навођењем конкретних примера понашања и резултата чиновника. Незадовољни имају право жалбе и судске заштите у случају погрешног оцењивања.
Досадашњи систем оцењивања вредновао је самосталност, стваралачку способност, предузимљивост, прецизност, савесност, сарадњу са другим државним органима... Осим критеријума, и петостепена скала оцена замењена је четворостепеном.
- Евидентан је био веома велики број највиших оцена, што је нарушило смисао оцењивања државних службеника - кажу у МДУЛС. - Разлози за измене у начину оцењивања су, између осталог, и "неуспех" који смо доживели са досадашњим моделом.
Напомињу и да улога непосредног руководица остаје кључна, али сада особа која доноси решење о нечијој радној успешности добија значајнију улогу.