Зима само што није: Ово је најповољнија варијатна огрева у Србији - Држава га субвенционише!
У Србији је доступна најјефтинија варијанта огрева, уз субвенције државе које олакшавају трошкове грејања за домаћинства.
Најјефтиније грејање у Србији дуги низ година је грејање на природни гас.
Најјефтиније грејање у Србији дуги низ година је грејање на природни гас, али потрошачи могу повољније да прођу ако се греју и на дрва зависно у ком делу Србије живе, јер су набавне цене огревног дрвета различите, изјавио је данас професор на Машинском факултету Милош Бањац.
Он је рекао да сваке године Агенција за енергетику утврди колико ће коштати грејање једног просечног стана од око 60 квадрата, ако се греје 180 дана на некој нормалној температури око 16 сати дневно и да та рачуница ове године показује да ће грејање на природни гас домаћинства коштати 55.000 динара, а на даљински систем грејања 105.000 динара.
Бањац је објаснио и да од тога где се набавља дрво за огрев зависи и његова цена.
- У руралним подручјима, када набављате дрво директно од шумског газдинства цена је ниска, међутим када га набављате у Београду онда су цене високе, јер се ту онда укључи и цена превоза. Наравно цене су зависне и од понуде и потражње, а на то не може да се утиче - рекао је он за Танјуг.
Професор је навео и да се сматра да је за око 60 квадратних метара простора, за једну грејну сезону, зависно од квалитета дрвета потребно између осам и 10 кубних метара дрва.
- У Србији се најчешће за грејање користи буква. Колика ће конкретно потрошња дрвета бити зависи од његове влажности, односно што је влажност већа, више дрвета се троши да би се остварио исти грејни учинак - рекао је Бањац.
Стручњак за енергетику Миодраг Капор рекао је за Танјуг да у Србији око 50 одсто грађана користи огревно дрво за сопствено грејање и да то има велики утицај на стабилност електроенергетског система земље.
- Пре пар година смо имали ситуацију да је цена огревног дрвета по кубику скочила знатно изнад просечних годишњих цена и онда су се грађани који су се грејали на дрва окренули да користе електричну енергију за грејање што је довело до веома високог притиска на електроенергетски систем и доводило не само до могућности испадања система него и до огромног задуживања државе увозом додатних количина струје из иностранства - рекао је Капор.
Он је када је реч о природном гасу казао и да тај енергент држава годинама субвенционише и грађани се подстичу да га користе.
Извор: Србија Данас/Б92