ЗЛАТНО ДОБА СРБИЈЕ! Привредни раст наставља да расте, јесењи извештај Светске банке одушевиће грађане
Држава добро урадила свој посао
У јесењем извештају о светским економским изгледима, Светска банка је поново повећала прогнозу привредног раста Србије за 2021. годину: од јануарских 3,1 одсто, на пет у јуну и сада 6 одсто. До краја године предстоји још један извештај, а пројекција Владе је да годину завршимо са растом од седам одсто.
НА РАЧУН ГРАЂАНА СТИЖЕ НОВИХ 20 ЕВРА! Уколико до сада нисте, ево како да се пријавите!
СВЕТУ ПРЕТИ ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА? Пропаст у Западној Европи, све поскупљује - могуће су велике несташице!
ПРОМЕНЕ НА ВРХУ ЛИСТЕ! Телеком Србија престигла Хрватски телеком и сада је на челу
У извештају Светска банка констатује да се привреда Србије опоравља од кризе услед пандемије. То поткрепљује подацима да је у првом кварталу ове године раст бруто домаћег производа био 1,8 одсто у поређењу са истим периодом прошле године, а у другом кварталу 13,7 одсто. Иза тога стоји, заправо, да су и држава и привреда добро урадиле свој посао.
- Озбиљан и јак ефекат на корекцију раста и резултате које имамо је и подршка коју је Република Србија исплатила грађанима и привреди. Са аспекта становништва одржали смо висок ниво тражње. Са аспекта привреде имамо одржан висок ниво ликвидности. Самим тим је и стопа незапослености успела да буде одржана под контролом - каже Саша Стевановић, државни секретар у Министарству финансија.
Према подацима Министарства финансија до сада је за капиталне пројекте, без јавних предузећа и локалних самоуправа, исплаћено близу две милијарде евра из буџета у коме је за те намене опредељено 430 милијарди динара – више него икада до сада.
Томе треба додати и, према неким проценама, око 40.000 зграда колико се гради у Србији, те не изненађује што је грађевинарство мотор развоја.
- Чак са 20 одсто грађевинарство у овом тренутку учествује у БДП-у, што никада до сада није било забележено. Можда у оним послератним годинама када је кренула изградња. Ово је заиста једно златно доба, да кажем, за грађевинаре - истиче Веселин Ражнатовић из Уније послодаваца Србије.
Бољим резултатима допринели су и трговина, саобраћај, финансијске услуге и информационо-комуникационе технологије, док ће индустријска производња и пољопривреда остати на првобитно пројектованом нивоу.
Здравствено стање српске привреде можда се најбоље види у банкама где су проблематични кредити са 3,63 одсто на историјском минимуму.
- Подржали смо више од 3.300 малих предузећа у оквиру гарантне шеме. Видимо све више кредита који су за инвестиционе активности из домена пројектног финансирања. Извоз полако расте - објашњава Владимир Бошковић, председник Извршног одбора Сбербанк Србија.
Колико овакви извештају у обзир узимају прилив инвестиција, истовремено су и сигнал страним инвеститорима да ли у конкретну земљу треба улагати.
- Влада Републике Србије је у претходном периоду у потпуности испоштовала све што је обећала: дала је могућност инвеститорима да улажу код нас, била је озбиљан партнер и то се зна - истиче државни секретар Саша Стевановић.
Светска банка и за следећу годину за регион источне Европе и централне Азије предвиђа раст, уз бојазан од наставка пандемије и оклевања делова становништва да прихвате имунизацију.