Значајно смањен број преварених купаца већ "продатих" станова!
На основу података, истичу, види се да је 35,4 одсто мање процесуираних починилаца, а кривично дело превара је снижено за 69,8 одсто.
Број грађана који су преварени приликом куповине некретнина смањен је за 72,9 одсто у протеклих пет година, а материјална штета је са 451 милиона снижена на 154 милиона динара у прошлој години, каже за шеф одсека за сузбијање превара и фалсификата Полицијске управе у Београду, Саша Марковић.
За то је , према његовим речима, заслужно и увођење Централног судског регистра за промет некретнинама.
ВУЧИЋ СА БИЗНИС ФОРУМА: Просечна плата у марту ће бити 395 евра
БАХАНАЛИЈЕ БОГАТАША НА ФОРУМУ У ДАВОСУ: За четири дана потроше чак 45 милиона долара! (ФОТО/ВИДЕО)
Поредећи период од 2011. до 2016. године уочава се смањење откривених кривичних дела везаних за превару грађана приликом промета непокретноисти за 72,9 одсто, а вредност материјалне штете је мања скоро три пута, каже Марковић и објашњава да је пре пет година штета била 451,4 милиона, а прошле године 154,7 милиона динара.
Према његовим речима, лане је полицији пријављено 20 превараната осумњичених да су починили 19 превара и једно кривично дело које се третира као злоупотреба поверења.
Пре пет година пријављен је 31 преварант, а осумњичени су да су починили 63 кривична дела преваре, 10 злоупотреба службеног положаја и једну злоупотребу поверења, објашњавају у полицији.
На основу података, истичу, види се да је 35,4 одсто мање процесуираних починилаца, а кривично дело превара је снижено за 69,8 одсто.
Увођење централних регистара за промет непокретностима у основним судовима директно је утицало на смањене броја превара, каже Марковић.
Он упозорава да до преваре долази најчешће приликом плацања у кешу инвеститорима на основу закључених предуговора и уговора који се тичу зграда које никада нису завршене.
Према Закону о кривичном процесу, део пријава сем полицији, подноси се и надлежним тужилаштвима која такође могу да покрећу истрагу. Међутим, тужилаштва не располажу прецизним подацима о броју поднетих пријава за превару у трговини некретнинама, па су у овом моменту полицијски подаци о преварама најрелевантнији.
Како је Танјугу речено у Трећем основном јавном тужилаштву, они немају техничке могућности да из пријављених превара издвоје оне које се односе на преваре са непокретностима. Грађани углавном одлазе прво у полицију док мањи број, до десет одсто преварених грађана се обраћа директно нама, кажу у Тужилаштву. У полицији наводе да је у задњих пола године приметно повећање превара везаних за наслеђивање станова.
Праве се уговори који имају лажни пецат и оверени су у суду. И управо ту креће проблем. Када проверавамо архиву суда наилазимо на случајеве да су цели листови за оверу поцепани и украдени, а неретко недостају и комплетне књиге овера, каже Марковић.
Он објашњава да је очигледно да је неко из архива помогао да се уговори о продаји станова лажно овере и истиче да је управо ових дана један случај актуелан: Једино службеници у архивама суда имају приступ документима и невероватно је да ова пракса опстаје годинама. На тај начин није оштећен само грађанин који је приликом куповине стана преварен, већ и десетине других који са овим немају никакве везе јер су и њихове овере исцепане и украдене.
Према његовим рећима, алармантан је податак да нико у Србији не зна колико старих особа живи само и да ли имају наследнике, а преваранти то на неки начин сазнају. По закону, уколико неко нема наследника, некретнина припада држави, али је пракса да преваранти на неки начин дођу до података о људима који живе сами и немају рођаке. После њихове смрти упишу се у власништво над станом, истиче он и каже да су старе особе често корисници разлицитих социјалних установа те да постоји сумња да из тих установа цуре подаци.
Како нам је речено, на основу фалсификованог уговора преваранти покрећу расправу о заоставштини, а суд доноси решење и проглашава их за власнике. Након тога, одлазе у катастар са овереном копијом и са потврдом суда се укњиже, а затим продају стан.
Имали смо случај Книћанинове улице где је зграда имала свега 20 станова, али је један од станова продат 14 пута, а инвеститор је узео од купаца око 5 милиона евра. Добио је 3 године затвора и већ је слободан цовек, а грађани су остали без животних уштеђевина, каже Марковић и скреће пажњу да су казне у несразмери са тежином превара.