Знате ли шта је QR КОД? Од 31. јануара сви производи у Србији МОРАЋЕ ДА ГА ИМАЈУ, а ево шта то ЗНАЧИ!
По Закону о трговини, декларација мора да садржи назив производа, врсту, модел, тип, количину, у зависности од природе робе.
Сви производи у малопродаји од 31. јануара морају да имају бар-код или QR код, што је до сада била само могућност, кажу у Министарству трговине. То је утврђено одредбом Закона о трговини која се односи на декларацију, а чија примена почиње 31. јануара.
Начелник Одељења за трговину и развој конкуренције у Министарству трговине Жељко Ракић каже да ту нема никаквих драстичних промена.
ОВАКО СЕ ПРАВИ НАЈБОЉА ПРШУТА У СРБИЈИ Традиција сушења меса која траје деценијама (ФОТО)
Пекаре на све стране, а Србија ИЗДВАЈА МИЛИОНЕ за увоз хлеба?! Проблем МНОГО ВЕЋИ него што делује
КВАДРАТ У БЕОГРАДУ 15 ПУТА СКУПЉИ НЕГО У МАЈДАНПЕКУ! Ево где су најјефтинији, а где најскупљи станови у Србији
- Од 31. јануара постоји обавеза, раније је била могућност да поред основних података на декларацији, као што је назив производа, врста производа, произвођач и слично, буде наведена и нека машински читљива ознака, као што је рецимо баркод или QR код - рекао је Ракић.
Закон о трговини почео је да се примењује пре шест месеци, а Ракић објашњава да је остављен прелазни период само за почетак примене одредбе о декларацији која се односи на обавезу да роба буде означена машински читљивом ознаком.
- Оставили смо прелазни период само за ову одредбу од неких шест месеци како би произвођачи, односно трговци могли да се припреме за ову новину - рекао је Ракић.
Објаснио је да су машински читљиве ознаке врло згодне као средство да се прати роба и да се њом манипулише, јер смањује трошкове манипулације, а уједно је и лакша следљивост саме робе.
- Можете и као потрошач сами да инсталирате апликацију на вашем паметном телефону и да онда скенирате бар-код и видите одакле је тај производ, да нађете основне податке о том производу или неку другу машински читљиву ознаку као што је QR код - каже Ракић.
Навео је да, по Закону о трговини, декларација мора да садржи назив производа, врсту, модел, тип, количину, у зависности од природе робе.
- Рецимо килограм, литар, нека роба се продаје на килограм, мора да садржи пословно име произвођача. Уз робу из увоза мора да пише име увозника и земља производње. То су неки основни елементи које захтева наш закон о трговини - каже Ракић.
Најавио је да ће тржишни инспектори контролисати поштовање закона, а да Тржишна инспекција ради у складу са плановима, а и по пријавама потрошача.