ПОДВЛАЧЕЊЕ ЦРТЕ: Шта је Влада урадила за првих 100 дана?
БЕОГРАД - Када је Александар Вучић преузимао дужност премијера, у свом експозеу је предочио прецизне планове нове Владе, али не само то, већ је дао и врло конкретне рокове за њихово остваривање. С тим у вези, први рок за сравњивање рачуна је након истека првих 100 дана Владе, односно 4. август. Како данас изгледају реформе у Србији, шта је урађено, а на чему се ради?
План Владе је смео и амбициозан, по Вучићевим речима, али такође, није немогућ.
„Током изборне кампање нисмо обмањивали грађане, нисам говорио да ће земљом тећи мед и млеко, ако неко гласа за нас, нисам обећавао немогуће“, рекао је Александар Вучић у свом експозеу. „Тајна нашег успеха је чињеница да људима говоримо истину, ма колико она била болна и непријатна.“
Наставак добрих одлука и планова
Пре него што је предочио план нове Владе, премијер је рекао да ће наставити са неким пословима које је претходни сазив владе започео, а донели су успех Србији.
Први успех претходне владе је што Србијом више не управљају отуђени центри финансијске моћи, тајкуни и интересне групе уместо владе коју је народ изабрао.
Други успех је борба против корупције и органиованог криминала, у чему је круцијална помоћ био Закон о јавним набавкама који је СНС предложила још у изборној кампањи 2012. године. Сада се виде велике уштеде у јавним набавкама, као последица овог Закона, а чија је вредност више од 100 милиона евра.
Трећи успех претходног сазива Владе је почетак преговора о чланству у Европској унији. Већ током преговора, Србија ће се модернизовати и променити, јер ћемо усвојити бројне стандарде у јавној управи, судству, школству, здравству, привреди и друштву.
Четврти успех је почетак процеса нормализације односа са Приштином, а пета победа је то што се променио однос света према Србији и нашој земљи се поново верује у иностранству. Повратили смо свој међународни кредибилитет.
И на крају, велики успех владе је што је успела да поврати поверење народа у државне институције, војску, полицију, владу...
Кључне речи програма нове Владе су промене и модернизација. Премијер Александар Вучић се осврнуо на круцијалне проблеме са којима се Србија суочава и сходно томе, направио концизан план решавања тих проблема. Нагласио је да је први и најважнији циљ ове владе да трансформише српску економију у модерну, прилагођену новим глобализованим тржиштима 21. века. То је једини начин да се обезбеди бољи животни стандард на дужи период, а не само на годину или две, објаснио је Вучић.
БОРБА ЗА РЕФОРМЕ
Први задатак владе је непрестана борба за реформе у наредне четири године.
„То би био процес који би укључио сва средства друштва и живота у Србији, а ми бисмо то, што је могуће више, обављали уз дијалог и сагласност највећег броја друштвенх ћинилаца. Али ово је нешто што је предуго одлагано, а чему ће ова влада бити посвећена“, рекао је Вучић.
Премијер је подсетио да је још у изборној кампањи говорио да нас чекају тешке мере и да солидарни порез неће бити укинут.
Према његовим речима, од 11 ствари које је навео у експозеу биће испуњено 10.
"Само једну нисмо испунили, а то је смањење плата у јавном сектору. Испуњено је 92 одсто плана и то упркос поплавама које су нас погодиле и чије су последице разорне по економију - одузимају нам један одсто БДП-а, смањују раст, уводе нас у рецесију", истакао је Вучић.
Реално је, каже, и неминовно да се у јавном сектору отпусти прво пет па три одсто запослених.
Председник Владе се осврнуо и на критике због задуживања.
"Задужујемо се, морам то да кажем тим политичким несрећницима, зато што сте подигли пензије и плате за по 72 и 23 одсто, јер сте тако куповали гласове, пошто на другачији начин нико није хтео да гласа за вас. Неко мора да плаћа милијарде за те купљене гласове. А ја нећу да купујем гласове, хоћу га купујем поверење људи", навео је Вучић.
Премијер је изразио задовољство недавно усвојеним изменама Закона о раду, док је на опаску да поједини критичари сматрају да промењени закон омогућава лакше отпуштање радника, нагласио да је пре измене закона од 2005. до 2012. отпуштено 350.000 људи, и да су сви били из приватних фирми.
"Шта смо чували, синдикална права, а шта је са радницима? Ево, ја вам кажем, у наредних седам година неће бити 350.000 отказа", додао је премијер.
ФИСКАЛНА КОНСОЛИДАЦИЈА
Фискална консолидација је најтежи изазов са којим се суочава ова Влада. Потребно је наћи решење између тешких и неопходних реформи и уштеде буџета и ионако лошег стандарда свих грађана Србије.
Због тога је премијер Вучић одустао од једновремених и моменталних потеза фискалне консолидације које је предложио тадашњи министар финансија Лазар Крстић. И то је уједно и једини сегмент који није испуњен до предвиђеног рока од 100 дана, из плана садашње Владе.
Министар привреде и вд министра финансија Душан Вујовић је изјавио да ће ребаланс буџета бити пред посланицима у Скупштини Србије најкасније до 15. септембра и да ће у тој седмици бити и усвојен. Влада Србије ће се трудити да плате у јавном сектору, као и пензије, не буду смањене ни за динар више од 10 одсто.
"Јасно је да ће нам мере финансијске консолидације бити неопходне, а какве ће те мере бити, Влада ће донети одлуку најраније у септембру. Поштујем жеље и захтеве господина Вујовића, а јавност ћемо обавестити о мерама које предузимамо тек кад оне буду донете", каже премијер Вучић, одговарајући на питање када ће бити смањења плата и пензија, која је најавио министар Душан Вујовић.
ТРЕНУТНО СМАЊЕЊЕ ПЛАТА И ПЕНЗИЈА ДО 2016. ЋЕ ДОВЕСТИ ДО ПРИРОДНОГ РАСТА НА ВЕЋЕМ НИВОУ НЕГО ШТО ЈЕ БИО ПРЕ СМАЊЕЊА.
Тренутно смањење плата и пензија ће довести до бољег животног стандарда у будућности.
Уколико се не смање плате и пензије, неминовна је инфлација, која ће неповољно утицати не само на јавни сектор, и на грађане, већ и на економску слику државе и на могућност нових инвестиција.
Осим смањивања плата у јавном сектору за 10 одсто, плате ће наставити да расту по тренутним фискалним правилима до 2015. године. Паралелно са овом мером ће бити укинут и солидарни порез, који је био неопходна мера у кратком року. На крају 2016. године у здравој српској економији, плате у јавном сектору ће достићи виши ниво него што је то данас.
Амбициозни, али остварљиви планови, сурове реформе, бољитак за раднике, сумрак за нераднике, дипломатија у петој брзини и пустош коју су оставиле поплаве - тако би се у најкраћем могло сажети првих сто дана владе, коју од краја априла води премијер Александар Вучић.
Какав је до сада резултат свако може да суди појединачно, али, Србија је дефинитивно ушла у вртлог реформи, истина бурно, јер је на старту заплет изазвао Закон о раду мотивисан намером премијера да доведе ствари у ред, а с обзиром да нас је неред и довео до ивице банкрота.,
Шта је урађено за првих сто дана владе?
27. април - Скупштина Србије изабрала је нову Владу, с председником Александром Вучићем на челу. Том приликом премијер је грађанима и посланицима изложио планове и циљеве Владе који су садржани у експозеу и представљени су министри у новој влади.
28. април - Премијер Вучић је на конференцији за новинаре након састанка са високим представником Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон изразио очекивање да ће Србија у том процесу добити помоћ ЕУ.
Долазак високог представника ЕУ у посету Београду првог дана након формирања нове Владе Србије велика је част и добар знак за нашу земљу, уз наглашен исказ поштовања према таквом поступку, али и према свему што је Ештон учинила за Србију.
29. април - Премијер је у посети Сремској Митровици изјавио да су нове мере владе чврсте и да се неће одступати од постављених циљева.
30. април - Премијер Вучић је у ауторском тексту у британском дневнику Фајненшел тајмс навео да је Србија, док се међународна заједница бори са ситуацијом у Украјини, кренула у мирну, али темељну политичку трансформацију.
1. мај - Одржан је састанак у Влади Републике Србије како би се учврстили договори и одредили даљи кораци на самом почетку рада нове владе.
2. мај - Представљене су мере штедње и најављено је завршење Коридора 10 у што скоријем року.
3. мај - Честитке новом премијеру Србије за ступање на дужност пристижу са свих страна.
4. мај - Донета је одлука да ће чланови више савета радити волонтерски и да неће примати плату. Разговарало се и о Законима о влади.
5. мај - Премијер Вучић представио у Београду план Србије за напредовање ка Европској унији и изразио захвалност комесару за проширење ЕУ Штефану Филеу на подршци коју пружа нашој земљи на том путу. Филе је том приликом оценио да је Србија кренула сигурним и стабилним путем ка ЕУ.
6. мај - Руски министар спољних послова Сергеј Лавров састао се са министром спољних послова Ивицом Дачићем. Након састанка Лавров је изјавио да Русија поштује преговоре о приступању Србије ЕУ, али да су за њу неприхватљиве линије раздвајања у Европи. Председник републике Србије Томислав Николић и министар одбране Братислав Гашић присуствовали су церемоји поводом Дана гардиста.
7. мај - Премијер Александар Вучић изјавио је да је стабилност региона један од задатака владе.
8. мај - Премијер је представио 4 мере штедње које би требале да помогну опоравку земље и привреде. Истог дана Министар Михајловић ненајављено обилази радове на деоници будућег ауто-пута према Црној Гори од Уба и при том не затиче на радним месту ниједног радника.
9. мај - Министар спољних послова Србије Ивица Дачић састао се са Мирославом Лајчаком, министром спољних послова Словачке.
10. мај - Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић саопштио да је полиција у претходној ноћи организовала низ акција на сузбијању криминалитета широм Србије, на територији општине Лазаревац, у самом граду и месним заједницама Вреоци и Велики Црљани, где је обавила претрес на 39 локација.
Према његовим речима, локације на којима је обављен претрес изабране су у сарадњи са Тужилаштвом због сумње да се тамо налазе вршиоци кривичних дела, а акције су извршене у потпуној тајности. Поручено је да ће се борба против наркотика водити континуирано и без претходне најаве.
11. мај - Премијер Вучић изјавио је да ће се Србија упустити у оштру и одлучну борбу против криминала.
12. мај - Представници банкарског сектора разговарали су са премијером о плановима и мерама.
13. мај - Председник Владе Србије Александар Вучић разговарао у Сарајеву са председником Већа министара Босне и Херцеговине Вјекославом Бевандом о билатералној и економској сарадњи, развоју политичког дијалога и заједничкој седници влада.
Он је у обраћању новинарима након сусрета са Бевандом истакао да је у Сарајево дошао као пријатељ, и да је Босна и Херцеговина по њему једна од кључних земаља у домену регионалне сарадње.
14. мај - Министар унутрашњих послова Стефановић наложио начелницима свих полицијских управа и руководиоцима организационих јединица МУП да, у сарадњи са органима локалне самоуправе, ангажују расположиво људство и механизацију у циљу пружања помоћи ис циљем заштите грађана и имовине од поплава.
До вечери 14. маја на територији Србије евакусано 25 особа, а у девет општина и једном граду проглашена ванредна ситуација.
15. мај - Влада Србије је због поплава, као последица незапамћених падавина, прогласила ванредну ситуацију у целој земљи.
16. мај - Председник Владе Александар Вучић изјавио да је ситуација много тежа него што може да се замисли, и апеловао је на грађане да не одбијају евакуацију из поплављених домова. Упућен је позив добровољцима да пруже помоћ у одбрани земље од поплавног таласа. У раним јутарњим сатима водена стихија поплавила Обреновац.
Наложен је хитан почетак евакуације грађана Шапца и упућен позив да се 1.500 добровољаца из Београда упути у тај град јер су капацитети МУП и Војске Србије исцрпљени. Уз велики одзив добровољаца десетина аутобуса упућено је у Шабац.
17. маја - На територији Србије било је евакуисано око 16.300 особа, у Обреновцу, Баричу, Шапцу, Сремској Митровици, Шидској општини у месту Јамена, Убу, околини Пожаревца. Тог дана на територији Србије без електричне енергије било је тринаест општина, око 78.000 домаћинстава, док је 2.060 поплављено.
18. маја - Покрајински штаб за ванредне ситуације наредио је превентивну евакуацију мештана пет села у Срему, Сремске Раче, Вишњићева, Адашевца, Вашице и Моровића. Премијер ј есаопштио јда је пронађено 15 беживотних тела и да је сада главно питање како сачувати термоелектрану "Никола Тесла".
19. мај - Министар унутрашњих послова Стефановић наредио хитну и потпуну евакуацију града Обреновца због новог таласа из правца Забрежја и очекиваног пораста нивоа реке Саве.
20. мај - Европска комесарка за хуманитарну помоћ и ванредне ситуације Кристалина Георгијева састала се са премијером Вучићем и разговарала о помоћи Србији због незапамћених поплава. Проглашен аје тродневна жалост у целој земљи.
21. мај - Комесар ЕУ за међународну сарадњу, хуманитарну помоћ и реаговање у кризним ситуацијама Кристалина Георгиева предала је министру унутрашњих послова Србије Небојши Стефановићу хуманитарну помоћ коју донира Еулекс.
22. мај - Почело се са проценом штете од поплава, а министар Антић обавестио је јавност да је ТЕНТ успешно одбрањен и тако спасен од поплава.
23. мај - Влада укинула ванредну ситуацију на територији Републике која је, због поплава које су задесиле Србију, била на снази од 15. маја. Ванредна ситуација остала је на снази у најугроженијим општинама.
Министар одбране Гашић изразио у Москви захвалност министру одбране Руске Федерације Сергеју Шојгуу на помоћи коју је та земља пружила Србији у борби са катастрофалним поплавама. Русија је до тада, како је навео, доставила помоћ од 40 моторних чамаца, 30 мобилних електро-агрегата, 18 пумпи за испумпавање воде и топлотних топова за сушење, као и 47 тона намирница, ћебади и других средстава. У евакуацији угрожених у Обреновцу учествовала су 73 руска спасиоца, укључујући и 20 ронилаца.
24. мај - Премијер Вучић је на конференцији за новинаре након састанка са комесаром Европске уније за регионалну сарадњу Јоханесом Ханом рекао да је свом саговорнику пренео да Србија неће никога обмањивати тражећи помоћ, и поново поручио грађанима Обреновца, али и свима осталима који су угрожени, да неће остати сами и да их држава неће изневерити.
25. мај - Министар рударства и енергетике Александар Антић рекао да је термоелектрана „Никола Тесла А" у Обреновцу поново, после 10 дана застоја због поплава, почела да ради.
26. мај - Из касарне „Стефан Немања", Рашка, у мултинационалну операцију у Либан испраћена чета од 130 српских мировњака.
27. мај - Премијер Вучић обећао да ће држава изградити све срушене куће у Крупњу до краја септембра, као и обновити комплетну путну и другу инфраструктуру оштећену у катастрофалним поплавама.
28. мај - Тачно месец дана рада нове владе. Премијер је саопштио да нема одступања од циљева.
29. мај - Сектору за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова, кроз донацију амбасаде Велике Британије у Србији, додељено 67 радио-станица за потребе теренских тимова тог сектора. Министар без портфеља задужен за ванредне ситуације Велимир Илић оценио да се ситуација у угроженим подручјима стабилизовала, и поручио да ће свака породица чија је кућа порушена или оштећена добити кров над главом.
30. мај - Премијер Вучић изјавио да ће финска компанија „СИСУ ауто" преузети део имовине Фабрике аутомобила Прибој, где ће покренути производњу нових камиона и делова за камионе.
31. мај - Министри у влади предали су своје имовинске карте премијеру Вучићу. На основу ових извештаја дошли су до закључка да је ова влада најмање имућна од свих предходних влада.
1. јун - Министар Зорана Михајловић најавила је да ће сви оштећени путеви бити санирани до краја октобра 2014. године.
2. јун - Председник Владе Александар Вучић састао се у Београду са министром за европске послове Велике Британије Дејвидом Лидингтоном, који је позитивно оценио посету српског премијера Босни и Херцеговини, као прву коју је Вучић имао у својству председника Владе. Премијер је затражио од представнице Организације за европску безбедност и сарадњу з аслободуи штампе Дуње Мијатовић извињење због навода о цензури у Србији.
3. јун - Отворена је Канцеларија за обнову после поплава како би се убрзао процес обнове и опоравка.
4. јун - Вучић завршио посету Аустрији сусретом са председником те земље Хајнцом Фишером, са којим је разговорао о економским реформама у Србији, преговорима Београда са Приштином, сарадњи у региону и ситуацији у Србији након поплава.
5. јун - Премијер је дао интервју дневники "Стандард" и том приликом говорио о реформама владе и поплавама које су погодиле нашу земљу.
6. јун - Министар без портфеља Јадранка Јоксимовић и директор Директората за проширење Европске комисије Жан Ерик Паке потписали финансијски споразум Владе Србије и Европске комисије за Национални програм за Србију. Укупна алокација износи 197,2 милиона евра, која су Србији на располагању за прву компоненту ИПА а она су доступна у јулу.
7. јун - Највљен састанак премијера са канцеларком Ангелом Меркел у Берлину.
8. јун - Одржани су ванредни избори на Косову и Метохији на којима су срби показали велику солидарност и у великом броју изашли на изборе.
9. јун - Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић саопштио је да у односима са Украјином Србија тежи постизању баланса.
10. јун - Потпредседник Владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и амбасадор Словачке Јан Варшо разговарали о интензивирању сарадње двеју земаља у области инфраструктуре и грађевинарства.Варшо је пренео да су словачке фирме заинтересоване за улагања у област железничке инфраструктуре у Србији.
11. јун - Историјска посета делегације Србије Немачкој, коју је предводио председник Владе Александар Вучић. Након сусрета са канцеларом Ангелом Меркел, Вучић је изјавио да ће се Србија одговорно понашати и дати све од себе да буде поуздан партнер Немачке. Премијер се састао и са немачким привредницима, које је упознао с мерама које влада планира да спроведе у наредном периоду како би побољшала пословни амбијент.
12. јун - Министарство пољопривреде поцело расподелу помоћи пољопривредним произвођачима из подручја погођених поплавама јер је на основу прелиминарне евиденције коју је установила радна група, потребно поново засејати више од 16.000 хектара пољопривредног земљишта, у највећој мери семеном кукуруза.
13. јун - Настављају се посете високих званичника Београду.
14. јун - Шефица преговарачког тима Србије са ЕУ Тања Мишчевић је оценила да се Србија налази на стабилном путу ка чланству ЕУ.
15. јун - Министар привреде Душан Вујовић у разговору са представницима радника и управим фабрике „АХА Мура Први мај" и са представницима општине Пирот, истакао да је веома важно сачувати 1.300 радних места, због чега треба пронаћи оптимално решење и избећи стечај фабрике. Инвестицију у фабрику, захваљујући којој је отворено 1.328 радних места у Пироту, држава је подржала са око 6,6 милиона динара, а средства су обезбеђена банкарским гаранцијама.
САД похвалиле су рад владе Србије, ако и реформе и мере најављене у експозеу.
16. јун - Министар спољних послова Сергеј Лавров посетио је Србију и том приликом са високим званичницима анше земље разговарао о "Јужном току".
17. јун - Министар спољних послова Ивица Дачић разговарао је са Игором Лукшићем о оснивању заједничких представништава у земљама трећег света ради уштеде средстава које обе земље издвајају у те сврхе.
18. јун - Премијер се огласио поводом контроверзног писања новина о наводним изјавама Мила Ђукановића о власништву над медијима. Том приликом истакао је да Ђукановић нем аникакве везе са тим изјавама и да је сигуран да су оне лажне.
19. јун - Вучић и амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби отворили у Сремској Митровици америчку фабрику ауто-делова Цоопер Стандард, која ће до средине 2016. године запослити више од 800 радника.
20. јун - Премијер Вучић саопштио да је донета одлука да начелници пет управа у Министарству унутрашњих послова буду смењени, и додао да ће њихове послове привремено, до именовања нових начелника, обављати њихови заменици.
Председник Владе је указао на то да је оваква одлука резултат објективне ситуације у којој су полицијске службе почеле да се баве политиком и све већим утицајем на медије, и објаснио да ју је држава донела уважавајући чињеницу да грађани желе да имају потпуну сигурност и поверење у полицију. Србија ће бити пристојна и уређена земља у којој ће полиција бринути о грађанима, поручио је он и изразио уверење да ће се грађани наше земље осећати безбедно. Нагласио да није задовољан резултатима борбе против нарко-картела, уз оцену да, осим акције „Гром 1", на том плану готово није било успешних акција.
21. јун - Премијер Вучић је у Београду разговарао са бившим премијером Велике Британије Тонијем Блером о процесу придруживања Србије Европској унији. Премијер Вучић представио је политичке и економске реформе које српска влада планира да спроведе у наредном периоду, и затражио од Блера да својим везама и угледом помогне Србији на путу ка Европској унији, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.
22. јун - Премијер Вучић отпутовао је у посети Румунији и том приликом се састао са државним званичницима.
23. јун - Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да је хапшење Дарка Шарића спроведено тек акада се у то "умешао" Александар Вучић, јер је његова одлучност да стане на крај организованом криминалу у земљи већа него код његових претходника.
24. јун - Министар привреде Душан Вујовић изјавио је да је навећи проблем у привреди то што су високе каматне стопе.
25. јун - Министар без портфеља Јадранка Јоксимовић је у новом Пазару потписала са представницима Владе Швајцарске и страних мисија уговор о додели 24,6 милиона евра за пројекте у 34 општине у југоисточној и југозападној Србији. ЕУ ће за спровођење програма „ЕУ Прогрес" издвојити 19,6 милиона евра, Влада Швајцарске 4,86 милиона, док ће Влада Србије преко ресорних министарстава и локалних самоуправа обезбедити суфинансирање појединачних пројеката. Од укупног износа за овај програм, осам милиона евра намењено је изградњи приоритетних инфраструктурних објеката.
26. јун - Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин најавио да ће успостављање базе података за особе са инвалидитетом бити завршено до краја године. Он је на представљању пројекта „Креирање базе података за особе са инвалидитетом" у Националној организацији особа са инвалидитетом Србије објаснио да ће ова база садржати податке о члановима организација које су укључене у програмске и пројектне активности за које ресорно министарство издваја финансијска средства.
27. јун - Председник Владе Србије Александар Вучић најавио на представљању Мастер плана пројекта „Београд на води" да ће Београдска кула, као симбол тог пројекта, бити завршена до краја 2016. године. Он је у обновљеној згради Београдске задруге у Карађорђевој улици исказао захвалност инвеститору и директору компаније Еагле Hills Мохамеду Алабару, и оценио да ће Београд након завршетка овог пројекта постати једно од најлепших места на свету.
28. јун - Председник Владе Србије Александар Вучић, председник Републике Српке Милорад Додик и редитељ Емир Кустурица свечано су, поводом 100-годишњице Сарајевског атентата, отворили Андрићград. Влада Србије је препознала значај Андрићевог института, због чега ће заједно са Владом Републике Српске наставити да учествује у финансирању његовог рада, казао је премијер.
У Обреновцу почела изградња првих 10 стамбених објеката за грађане који су у поплавама остали без кућа, а градња тих кућа ће бити завршена за два месеца. Вучић је том приликом саопштио да је сакупљено 29 милиона евра помоћи. С обзиром на то да је у поплавама уништено од 600 до 800 кућа, до октобра ће бити изграђен толики број потпуно нових стамбених јединица, рекао је премијер.
29. јун - Председник европске комисије Жозе Мануел Барозо изјавио је током посете Београду да је Србија важна земља за ЕУ и да је остварила значајан напредак ка укључивању у структуре ЕУ.
30. јун - Вучић боравио у једнодневној посети Немачкој и учествовао у панел дискусији под називом Нови почетак према Бриселу - Србија на путу ка ЕУ. Министар спољних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајер рекао да се Србија враћа кући, а њена кућа је у срцу Европе и истакао да је Србија много постигла у последње две године, од преговора са Приштином, па до побољшања односа са суседима, економских и других реформи.
1. јул - Председник Владе Вучић изјавио је након заједничке седнице влада Србије и Мађарске да је са својим мађарским колегом разговарао и о изградњи, односно модернизацији, пруге Београд-Будимпешта и Суботица-Сегедин-Баја, као и о отварању већег броја граничних прелаза. Потписано је и више билатералних уговора.
Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић у Бриселу је потписао документ о прикључењу Србије новом оквирном програму Европске уније за истраживање и иновације Хоризонт 2020.
2. јул - Министар Вујовић најавио је да се Телеком до даљњег неће продавати.
3. јул - Председник Владе Вучић у склопу посете Француској састао се са премијером Мануелом Валсом и министром економије, привредног опоравка и дигиталне економије Арном Монтебуром. Састао се и са представницима највећих француских компанија окупљених у удружењу МЕДЕФ (Моувемент дес ентреприсес де Франце) и упутио позив француским компанијама да у што већем броју инвестирају у Србију.
Министар унутрашњих послова Стефановић формирао Радну групу која треба да утврди све околности у вези са паљењем амбасада Сједињених Америчких Држава и Немачке у Београду фебруара 2008. године, након митинга против једнострано проглашене независности Косова
4. јул - Министар омладине и спорта Вања Удовичић потписао Уговор о реконструкцији Предшколске установе Уб која је потпуно уништена у мајским поплавама а она ће бити реконструисана до јесени средствима која су обезбедили Еуробанк и Фондација „Ана и Владе Дивац".
5. јул - Премијер Вучић говорио је о досадашњим резултатима владе и борби против поплава.
6. јул - Министар Зорана Михајловић најавила је нова правила која ће важити за сва градилишта и грађевинске фирме у земљи.
7. јул - Председник Владе Србије Александар Вучић састао се у Москви са председником Руске Федерације Владимиром Путином, и истакао да та земља пажљиво прати догађаје у Србији и труди се да активно учествује у економско-трговинској сфери.
8. јул - Потписан уговор о почетку изградње "Јужног тока".
9. јул - Министар омладине и спорта Удовичић изјавио да је више од 1.000 студената који примају државну стипендију Фонда за младе таленте дало допринос у пружању помоћи становништву угроженом мајским поплавама.
10. јул - Заклетву положило нових 88 судских извршитеља, чијим је ступањем на дужност број извршитеља у правосудном систему Србије повећан на 218.
11. јул - Министар без портфеља задужен за ванредне ситуације Велимир Илић изјавио да ће Лесковац бити проглашен за подручје од општег интереса, као и да ће Влада помоћи проширење канала Туловске реке, која се готово сваке године излива и плави седам села у околини града.
12. јул - Министар финансија Лазар Крстић да о је оставку на место министра финансија.
13. јул - Градоначелник Новог Сада изјавио је да је за Нови Сад најбоље решење расписивање покрајинских избора.
14. јул - Министар Зорана Михајловић изјавила је да сви заједно требамо да радимо како бисмо подигли земљу на стабилне ноге.
15. јул - Председник Владе Републике Србије Александар Вучић саопштио је да су министарства унутрашњих послова Србије, Немачке и Француске формирала радну групу која ће се бавити питањима која су од великог значаја за Србију и њене грађане.
Скупштина констатовала оставку Лазара Крстића на функцију министра финансија. Оставку образложио чињеницом да премијер није био спреман да проведе драстичне мере које је он предложио, укључујући значајно смањење плата и пензија, раст цене струје и отпуштање запослених у јавном сектору.
16. јул - У Бриселу одржана Донаторска конференција за санирање последица мајских поплава у Србији и Босни и Херцеговини на којој је прикупљено милијарду и 846 милиона евра помоћи за ове две земље. Председник Србије Томислав Николић изјавио да је за Србију на тој конференцији опредељено 995 милиона евра најповојнијих кредита и слободних средстава и да је због тога веома задовољан и поносан.
На донаторској конференцији саопштено да ће Европска банка за обнову и развој доделити Србији финансијску помоћ висини до 300 милиона евра за отклањање последица катастрофалних поплава.
17. јул - Премијер Румуније Виктор Понта стигао је у посету Србији и том приликом се састао са званићницима Републике Србије.
18. јул - Скупштине Србије усвојила је измене Закона о раду, за које је оцењено да су позитиван сигнал инвеститорима за улагање у Србију и да ће омогућити нова запошљавања и донети бољи пословни амбијент.
19. јул - Министар Расим Љајић изјавио је да не очекује поскупљење хране до јесени.
20. јул - Министар Александар Вулин изјавио је да је српски сељак најпоштенији део друштва и да је он намање добио од државе.
21. јул - Министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић уручио је кључеве станова у Врању за седам породица активних и пензионисаних припадника Министарства одбране и Војске Србије
22. јул - Премијер Вучић је током састанка са Главним тужиоцем Специјалног тима за истрагу о трговини људским органима на КиМ Клинтом Вилијамсоном истакао да ће објављивање Извештаја бити од огромног значаја за Србију и да ће потврдити објективност институција Европске уније и међународне заједнице у истрази почињених злочина током рата на КиМ, али и на просторима бивше Југославије.
23. јула - Премијер Александар Вучић нагласио је да се са Србијом не разговара језиком ултиматума, нити би он лично тако нешто дозволио, одговарајући новинарима на питање у вези са наводним ултиматумима које је Србија добила поводом ситуације у Украјини. Додао је да свакако постоје различитите визије о неким стварима, као што је Јужни ток.
24. јул - Донета је Уредба о оснивању Канцеларије за борбу против дрога, с циљем координације државних органа, прирпреме прописа, националне стратегије и акционих планова у борби против наркотика.
25. јул - Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да нема нових захтева за увеђење санкција Русији због дешавања у Украјини.
26. јул - Према истраживањима агенције "Фактор плус" забележена је велика разлика између оцена рада првог човека Владе и осталих министара.
27. јул - Влада Републике Србије усвојила је Предлог закона о приватизацији, Предлог закона о изменама и допунама закона о стечају, као и и три медијска закона, који су упућени Скупштини на расправу по хитном поступку.
28. јул - Владе Србије одржала је свечану седницу у Нишу, обележавајући на тај начин 100-годишњицу почетка Првог светског рата. На почетку седнице премијер је подсетио да „Србија није желела рат и није била узрок изазивања рата", као и да се ми поносимо нашом историјом али да смо окренути будућности и просперитету.
29. јул - Председник Владе Србије Србије Александар Вучић најавио је да ће до краја августа бити промењено око 70 одсто менаџмента у јавним предузећима.
30. јул - Најављена смена руководиоца и транспарентност у постављању нових директора без партијских протекција и повластица.
1. август - Бивши шеф италијанске дипломатије и европски комесар, Франко Фратини оцењује да је влада премијера Александра Вучића остварила изузетно позитивне резултате.
2. август - Посланици Народне скупштине Србије усвојили су три медијска закона, Закон о стечају, Закон о електронским медијима и Закон о медисјким сервисима.