PODVLAČENJE CRTE: Šta je Vlada uradila za prvih 100 dana?
BEOGRAD - Kada je Aleksandar Vučić preuzimao dužnost premijera, u svom ekspozeu je predočio precizne planove nove Vlade, ali ne samo to, već je dao i vrlo konkretne rokove za njihovo ostvarivanje. S tim u vezi, prvi rok za sravnjivanje računa je nakon isteka prvih 100 dana Vlade, odnosno 4. avgust. Kako danas izgledaju reforme u Srbiji, šta je urađeno, a na čemu se radi?
Plan Vlade je smeo i ambiciozan, po Vučićevim rečima, ali takođe, nije nemoguć.
„Tokom izborne kampanje nismo obmanjivali građane, nisam govorio da će zemljom teći med i mleko, ako neko glasa za nas, nisam obećavao nemoguće“, rekao je Aleksandar Vučić u svom ekspozeu. „Tajna našeg uspeha je činjenica da ljudima govorimo istinu, ma koliko ona bila bolna i neprijatna.“
Nastavak dobrih odluka i planova
Pre nego što je predočio plan nove Vlade, premijer je rekao da će nastaviti sa nekim poslovima koje je prethodni saziv vlade započeo, a doneli su uspeh Srbiji.
Prvi uspeh prethodne vlade je što Srbijom više ne upravljaju otuđeni centri finansijske moći, tajkuni i interesne grupe umesto vlade koju je narod izabrao.
Drugi uspeh je borba protiv korupcije i organiovanog kriminala, u čemu je krucijalna pomoć bio Zakon o javnim nabavkama koji je SNS predložila još u izbornoj kampanji 2012. godine. Sada se vide velike uštede u javnim nabavkama, kao posledica ovog Zakona, a čija je vrednost više od 100 miliona evra.
Treći uspeh prethodnog saziva Vlade je početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji. Već tokom pregovora, Srbija će se modernizovati i promeniti, jer ćemo usvojiti brojne standarde u javnoj upravi, sudstvu, školstvu, zdravstvu, privredi i društvu.
Četvrti uspeh je početak procesa normalizacije odnosa sa Prištinom, a peta pobeda je to što se promenio odnos sveta prema Srbiji i našoj zemlji se ponovo veruje u inostranstvu. Povratili smo svoj međunarodni kredibilitet.
I na kraju, veliki uspeh vlade je što je uspela da povrati poverenje naroda u državne institucije, vojsku, policiju, vladu...
Ključne reči programa nove Vlade su promene i modernizacija. Premijer Aleksandar Vučić se osvrnuo na krucijalne probleme sa kojima se Srbija suočava i shodno tome, napravio koncizan plan rešavanja tih problema. Naglasio je da je prvi i najvažniji cilj ove vlade da transformiše srpsku ekonomiju u modernu, prilagođenu novim globalizovanim tržištima 21. veka. To je jedini način da se obezbedi bolji životni standard na duži period, a ne samo na godinu ili dve, objasnio je Vučić.
BORBA ZA REFORME
Prvi zadatak vlade je neprestana borba za reforme u naredne četiri godine.
„To bi bio proces koji bi uključio sva sredstva društva i života u Srbiji, a mi bismo to, što je moguće više, obavljali uz dijalog i saglasnost najvećeg broja društvenh ćinilaca. Ali ovo je nešto što je predugo odlagano, a čemu će ova vlada biti posvećena“, rekao je Vučić.
Premijer je podsetio da je još u izbornoj kampanji govorio da nas čekaju teške mere i da solidarni porez neće biti ukinut.
Prema njegovim rečima, od 11 stvari koje je naveo u ekspozeu biće ispunjeno 10.
"Samo jednu nismo ispunili, a to je smanjenje plata u javnom sektoru. Ispunjeno je 92 odsto plana i to uprkos poplavama koje su nas pogodile i čije su posledice razorne po ekonomiju - oduzimaju nam jedan odsto BDP-a, smanjuju rast, uvode nas u recesiju", istakao je Vučić.
Realno je, kaže, i neminovno da se u javnom sektoru otpusti prvo pet pa tri odsto zaposlenih.
Predsednik Vlade se osvrnuo i na kritike zbog zaduživanja.
"Zadužujemo se, moram to da kažem tim političkim nesrećnicima, zato što ste podigli penzije i plate za po 72 i 23 odsto, jer ste tako kupovali glasove, pošto na drugačiji način niko nije hteo da glasa za vas. Neko mora da plaća milijarde za te kupljene glasove. A ja neću da kupujem glasove, hoću ga kupujem poverenje ljudi", naveo je Vučić.
Premijer je izrazio zadovoljstvo nedavno usvojenim izmenama Zakona o radu, dok je na opasku da pojedini kritičari smatraju da promenjeni zakon omogućava lakše otpuštanje radnika, naglasio da je pre izmene zakona od 2005. do 2012. otpušteno 350.000 ljudi, i da su svi bili iz privatnih firmi.
"Šta smo čuvali, sindikalna prava, a šta je sa radnicima? Evo, ja vam kažem, u narednih sedam godina neće biti 350.000 otkaza", dodao je premijer.
FISKALNA KONSOLIDACIJA
Fiskalna konsolidacija je najteži izazov sa kojim se suočava ova Vlada. Potrebno je naći rešenje između teških i neophodnih reformi i uštede budžeta i ionako lošeg standarda svih građana Srbije.
Zbog toga je premijer Vučić odustao od jednovremenih i momentalnih poteza fiskalne konsolidacije koje je predložio tadašnji ministar finansija Lazar Krstić. I to je ujedno i jedini segment koji nije ispunjen do predviđenog roka od 100 dana, iz plana sadašnje Vlade.
Ministar privrede i vd ministra finansija Dušan Vujović je izjavio da će rebalans budžeta biti pred poslanicima u Skupštini Srbije najkasnije do 15. septembra i da će u toj sedmici biti i usvojen. Vlada Srbije će se truditi da plate u javnom sektoru, kao i penzije, ne budu smanjene ni za dinar više od 10 odsto.
"Jasno je da će nam mere finansijske konsolidacije biti neophodne, a kakve će te mere biti, Vlada će doneti odluku najranije u septembru. Poštujem želje i zahteve gospodina Vujovića, a javnost ćemo obavestiti o merama koje preduzimamo tek kad one budu donete", kaže premijer Vučić, odgovarajući na pitanje kada će biti smanjenja plata i penzija, koja je najavio ministar Dušan Vujović.
TRENUTNO SMANJENJE PLATA I PENZIJA DO 2016. ĆE DOVESTI DO PRIRODNOG RASTA NA VEĆEM NIVOU NEGO ŠTO JE BIO PRE SMANJENJA.
Trenutno smanjenje plata i penzija će dovesti do boljeg životnog standarda u budućnosti.
Ukoliko se ne smanje plate i penzije, neminovna je inflacija, koja će nepovoljno uticati ne samo na javni sektor, i na građane, već i na ekonomsku sliku države i na mogućnost novih investicija.
Osim smanjivanja plata u javnom sektoru za 10 odsto, plate će nastaviti da rastu po trenutnim fiskalnim pravilima do 2015. godine. Paralelno sa ovom merom će biti ukinut i solidarni porez, koji je bio neophodna mera u kratkom roku. Na kraju 2016. godine u zdravoj srpskoj ekonomiji, plate u javnom sektoru će dostići viši nivo nego što je to danas.
Ambiciozni, ali ostvarljivi planovi, surove reforme, boljitak za radnike, sumrak za neradnike, diplomatija u petoj brzini i pustoš koju su ostavile poplave - tako bi se u najkraćem moglo sažeti prvih sto dana vlade, koju od kraja aprila vodi premijer Aleksandar Vučić.
Kakav je do sada rezultat svako može da sudi pojedinačno, ali, Srbija je definitivno ušla u vrtlog reformi, istina burno, jer je na startu zaplet izazvao Zakon o radu motivisan namerom premijera da dovede stvari u red, a s obzirom da nas je nered i doveo do ivice bankrota.,
Šta je urađeno za prvih sto dana vlade?
27. april - Skupština Srbije izabrala je novu Vladu, s predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu. Tom prilikom premijer je građanima i poslanicima izložio planove i ciljeve Vlade koji su sadržani u ekspozeu i predstavljeni su ministri u novoj vladi.
28. april - Premijer Vučić je na konferenciji za novinare nakon sastanka sa visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izrazio očekivanje da će Srbija u tom procesu dobiti pomoć EU.
Dolazak visokog predstavnika EU u posetu Beogradu prvog dana nakon formiranja nove Vlade Srbije velika je čast i dobar znak za našu zemlju, uz naglašen iskaz poštovanja prema takvom postupku, ali i prema svemu što je Ešton učinila za Srbiju.
29. april - Premijer je u poseti Sremskoj Mitrovici izjavio da su nove mere vlade čvrste i da se neće odstupati od postavljenih ciljeva.
30. april - Premijer Vučić je u autorskom tekstu u britanskom dnevniku Fajnenšel tajms naveo da je Srbija, dok se međunarodna zajednica bori sa situacijom u Ukrajini, krenula u mirnu, ali temeljnu političku transformaciju.
1. maj - Održan je sastanak u Vladi Republike Srbije kako bi se učvrstili dogovori i odredili dalji koraci na samom početku rada nove vlade.
2. maj - Predstavljene su mere štednje i najavljeno je završenje Koridora 10 u što skorijem roku.
3. maj - Čestitke novom premijeru Srbije za stupanje na dužnost pristižu sa svih strana.
4. maj - Doneta je odluka da će članovi više saveta raditi volonterski i da neće primati platu. Razgovaralo se i o Zakonima o vladi.
5. maj - Premijer Vučić predstavio u Beogradu plan Srbije za napredovanje ka Evropskoj uniji i izrazio zahvalnost komesaru za proširenje EU Štefanu Fileu na podršci koju pruža našoj zemlji na tom putu. File je tom prilikom ocenio da je Srbija krenula sigurnim i stabilnim putem ka EU.
6. maj - Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov sastao se sa ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem. Nakon sastanka Lavrov je izjavio da Rusija poštuje pregovore o pristupanju Srbije EU, ali da su za nju neprihvatljive linije razdvajanja u Evropi. Predsednik republike Srbije Tomislav Nikolić i ministar odbrane Bratislav Gašić prisustvovali su ceremoji povodom Dana gardista.
7. maj - Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da je stabilnost regiona jedan od zadataka vlade.
8. maj - Premijer je predstavio 4 mere štednje koje bi trebale da pomognu oporavku zemlje i privrede. Istog dana Ministar Mihajlović nenajavljeno obilazi radove na deonici budućeg auto-puta prema Crnoj Gori od Uba i pri tom ne zatiče na radnim mestu nijednog radnika.
9. maj - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić sastao se sa Miroslavom Lajčakom, ministrom spoljnih poslova Slovačke.
10. maj - Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović saopštio da je policija u prethodnoj noći organizovala niz akcija na suzbijanju kriminaliteta širom Srbije, na teritoriji opštine Lazarevac, u samom gradu i mesnim zajednicama Vreoci i Veliki Crljani, gde je obavila pretres na 39 lokacija.
Prema njegovim rečima, lokacije na kojima je obavljen pretres izabrane su u saradnji sa Tužilaštvom zbog sumnje da se tamo nalaze vršioci krivičnih dela, a akcije su izvršene u potpunoj tajnosti. Poručeno je da će se borba protiv narkotika voditi kontinuirano i bez prethodne najave.
11. maj - Premijer Vučić izjavio je da će se Srbija upustiti u oštru i odlučnu borbu protiv kriminala.
12. maj - Predstavnici bankarskog sektora razgovarali su sa premijerom o planovima i merama.
13. maj - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić razgovarao u Sarajevu sa predsednikom Veća ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslavom Bevandom o bilateralnoj i ekonomskoj saradnji, razvoju političkog dijaloga i zajedničkoj sednici vlada.
On je u obraćanju novinarima nakon susreta sa Bevandom istakao da je u Sarajevo došao kao prijatelj, i da je Bosna i Hercegovina po njemu jedna od ključnih zemalja u domenu regionalne saradnje.
14. maj - Ministar unutrašnjih poslova Stefanović naložio načelnicima svih policijskih uprava i rukovodiocima organizacionih jedinica MUP da, u saradnji sa organima lokalne samouprave, angažuju raspoloživo ljudstvo i mehanizaciju u cilju pružanja pomoći is ciljem zaštite građana i imovine od poplava.
Do večeri 14. maja na teritoriji Srbije evakusano 25 osoba, a u devet opština i jednom gradu proglašena vanredna situacija.
15. maj - Vlada Srbije je zbog poplava, kao posledica nezapamćenih padavina, proglasila vanrednu situaciju u celoj zemlji.
16. maj - Predsednik Vlade Aleksandar Vučić izjavio da je situacija mnogo teža nego što može da se zamisli, i apelovao je na građane da ne odbijaju evakuaciju iz poplavljenih domova. Upućen je poziv dobrovoljcima da pruže pomoć u odbrani zemlje od poplavnog talasa. U ranim jutarnjim satima vodena stihija poplavila Obrenovac.
Naložen je hitan početak evakuacije građana Šapca i upućen poziv da se 1.500 dobrovoljaca iz Beograda uputi u taj grad jer su kapaciteti MUP i Vojske Srbije iscrpljeni. Uz veliki odziv dobrovoljaca desetina autobusa upućeno je u Šabac.
17. maja - Na teritoriji Srbije bilo je evakuisano oko 16.300 osoba, u Obrenovcu, Bariču, Šapcu, Sremskoj Mitrovici, Šidskoj opštini u mestu Jamena, Ubu, okolini Požarevca. Tog dana na teritoriji Srbije bez električne energije bilo je trinaest opština, oko 78.000 domaćinstava, dok je 2.060 poplavljeno.
18. maja - Pokrajinski štab za vanredne situacije naredio je preventivnu evakuaciju meštana pet sela u Sremu, Sremske Rače, Višnjićeva, Adaševca, Vašice i Morovića. Premijer j esaopštio jda je pronađeno 15 beživotnih tela i da je sada glavno pitanje kako sačuvati termoelektranu "Nikola Tesla".
19. maj - Ministar unutrašnjih poslova Stefanović naredio hitnu i potpunu evakuaciju grada Obrenovca zbog novog talasa iz pravca Zabrežja i očekivanog porasta nivoa reke Save.
20. maj - Evropska komesarka za humanitarnu pomoć i vanredne situacije Kristalina Georgijeva sastala se sa premijerom Vučićem i razgovarala o pomoći Srbiji zbog nezapamćenih poplava. Proglašen aje trodnevna žalost u celoj zemlji.
21. maj - Komesar EU za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i reagovanje u kriznim situacijama Kristalina Georgieva predala je ministru unutrašnjih poslova Srbije Nebojši Stefanoviću humanitarnu pomoć koju donira Euleks.
22. maj - Počelo se sa procenom štete od poplava, a ministar Antić obavestio je javnost da je TENT uspešno odbranjen i tako spasen od poplava.
23. maj - Vlada ukinula vanrednu situaciju na teritoriji Republike koja je, zbog poplava koje su zadesile Srbiju, bila na snazi od 15. maja. Vanredna situacija ostala je na snazi u najugroženijim opštinama.
Ministar odbrane Gašić izrazio u Moskvi zahvalnost ministru odbrane Ruske Federacije Sergeju Šojguu na pomoći koju je ta zemlja pružila Srbiji u borbi sa katastrofalnim poplavama. Rusija je do tada, kako je naveo, dostavila pomoć od 40 motornih čamaca, 30 mobilnih elektro-agregata, 18 pumpi za ispumpavanje vode i toplotnih topova za sušenje, kao i 47 tona namirnica, ćebadi i drugih sredstava. U evakuaciji ugroženih u Obrenovcu učestvovala su 73 ruska spasioca, uključujući i 20 ronilaca.
24. maj - Premijer Vučić je na konferenciji za novinare nakon sastanka sa komesarom Evropske unije za regionalnu saradnju Johanesom Hanom rekao da je svom sagovorniku preneo da Srbija neće nikoga obmanjivati tražeći pomoć, i ponovo poručio građanima Obrenovca, ali i svima ostalima koji su ugroženi, da neće ostati sami i da ih država neće izneveriti.
25. maj - Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao da je termoelektrana „Nikola Tesla A" u Obrenovcu ponovo, posle 10 dana zastoja zbog poplava, počela da radi.
26. maj - Iz kasarne „Stefan Nemanja", Raška, u multinacionalnu operaciju u Liban ispraćena četa od 130 srpskih mirovnjaka.
27. maj - Premijer Vučić obećao da će država izgraditi sve srušene kuće u Krupnju do kraja septembra, kao i obnoviti kompletnu putnu i drugu infrastrukturu oštećenu u katastrofalnim poplavama.
28. maj - Tačno mesec dana rada nove vlade. Premijer je saopštio da nema odstupanja od ciljeva.
29. maj - Sektoru za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, kroz donaciju ambasade Velike Britanije u Srbiji, dodeljeno 67 radio-stanica za potrebe terenskih timova tog sektora. Ministar bez portfelja zadužen za vanredne situacije Velimir Ilić ocenio da se situacija u ugroženim područjima stabilizovala, i poručio da će svaka porodica čija je kuća porušena ili oštećena dobiti krov nad glavom.
30. maj - Premijer Vučić izjavio da će finska kompanija „SISU auto" preuzeti deo imovine Fabrike automobila Priboj, gde će pokrenuti proizvodnju novih kamiona i delova za kamione.
31. maj - Ministri u vladi predali su svoje imovinske karte premijeru Vučiću. Na osnovu ovih izveštaja došli su do zaključka da je ova vlada najmanje imućna od svih predhodnih vlada.
1. jun - Ministar Zorana Mihajlović najavila je da će svi oštećeni putevi biti sanirani do kraja oktobra 2014. godine.
2. jun - Predsednik Vlade Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa ministrom za evropske poslove Velike Britanije Dejvidom Lidingtonom, koji je pozitivno ocenio posetu srpskog premijera Bosni i Hercegovini, kao prvu koju je Vučić imao u svojstvu predsednika Vlade. Premijer je zatražio od predstavnice Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju z aslobodui štampe Dunje Mijatović izvinjenje zbog navoda o cenzuri u Srbiji.
3. jun - Otvorena je Kancelarija za obnovu posle poplava kako bi se ubrzao proces obnove i oporavka.
4. jun - Vučić završio posetu Austriji susretom sa predsednikom te zemlje Hajncom Fišerom, sa kojim je razgovorao o ekonomskim reformama u Srbiji, pregovorima Beograda sa Prištinom, saradnji u regionu i situaciji u Srbiji nakon poplava.
5. jun - Premijer je dao intervju dnevniki "Standard" i tom prilikom govorio o reformama vlade i poplavama koje su pogodile našu zemlju.
6. jun - Ministar bez portfelja Jadranka Joksimović i direktor Direktorata za proširenje Evropske komisije Žan Erik Pake potpisali finansijski sporazum Vlade Srbije i Evropske komisije za Nacionalni program za Srbiju. Ukupna alokacija iznosi 197,2 miliona evra, koja su Srbiji na raspolaganju za prvu komponentu IPA a ona su dostupna u julu.
7. jun - Najvljen sastanak premijera sa kancelarkom Angelom Merkel u Berlinu.
8. jun - Održani su vanredni izbori na Kosovu i Metohiji na kojima su srbi pokazali veliku solidarnost i u velikom broju izašli na izbore.
9. jun - Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić saopštio je da u odnosima sa Ukrajinom Srbija teži postizanju balansa.
10. jun - Potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ambasador Slovačke Jan Varšo razgovarali o intenziviranju saradnje dveju zemalja u oblasti infrastrukture i građevinarstva.Varšo je preneo da su slovačke firme zainteresovane za ulaganja u oblast železničke infrastrukture u Srbiji.
11. jun - Istorijska poseta delegacije Srbije Nemačkoj, koju je predvodio predsednik Vlade Aleksandar Vučić. Nakon susreta sa kancelarom Angelom Merkel, Vučić je izjavio da će se Srbija odgovorno ponašati i dati sve od sebe da bude pouzdan partner Nemačke. Premijer se sastao i sa nemačkim privrednicima, koje je upoznao s merama koje vlada planira da sprovede u narednom periodu kako bi poboljšala poslovni ambijent.
12. jun - Ministarstvo poljoprivrede pocelo raspodelu pomoći poljoprivrednim proizvođačima iz područja pogođenih poplavama jer je na osnovu preliminarne evidencije koju je ustanovila radna grupa, potrebno ponovo zasejati više od 16.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, u najvećoj meri semenom kukuruza.
13. jun - Nastavljaju se posete visokih zvaničnika Beogradu.
14. jun - Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević je ocenila da se Srbija nalazi na stabilnom putu ka članstvu EU.
15. jun - Ministar privrede Dušan Vujović u razgovoru sa predstavnicima radnika i upravim fabrike „AHA Mura Prvi maj" i sa predstavnicima opštine Pirot, istakao da je veoma važno sačuvati 1.300 radnih mesta, zbog čega treba pronaći optimalno rešenje i izbeći stečaj fabrike. Investiciju u fabriku, zahvaljujući kojoj je otvoreno 1.328 radnih mesta u Pirotu, država je podržala sa oko 6,6 miliona dinara, a sredstva su obezbeđena bankarskim garancijama.
SAD pohvalile su rad vlade Srbije, ako i reforme i mere najavljene u ekspozeu.
16. jun - Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov posetio je Srbiju i tom prilikom sa visokim zvaničnicima anše zemlje razgovarao o "Južnom toku".
17. jun - Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić razgovarao je sa Igorom Lukšićem o osnivanju zajedničkih predstavništava u zemljama trećeg sveta radi uštede sredstava koje obe zemlje izdvajaju u te svrhe.
18. jun - Premijer se oglasio povodom kontroverznog pisanja novina o navodnim izjavama Mila Đukanovića o vlasništvu nad medijima. Tom prilikom istakao je da Đukanović nem anikakve veze sa tim izjavama i da je siguran da su one lažne.
19. jun - Vučić i ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi otvorili u Sremskoj Mitrovici američku fabriku auto-delova Cooper Standard, koja će do sredine 2016. godine zaposliti više od 800 radnika.
20. jun - Premijer Vučić saopštio da je doneta odluka da načelnici pet uprava u Ministarstvu unutrašnjih poslova budu smenjeni, i dodao da će njihove poslove privremeno, do imenovanja novih načelnika, obavljati njihovi zamenici.
Predsednik Vlade je ukazao na to da je ovakva odluka rezultat objektivne situacije u kojoj su policijske službe počele da se bave politikom i sve većim uticajem na medije, i objasnio da ju je država donela uvažavajući činjenicu da građani žele da imaju potpunu sigurnost i poverenje u policiju. Srbija će biti pristojna i uređena zemlja u kojoj će policija brinuti o građanima, poručio je on i izrazio uverenje da će se građani naše zemlje osećati bezbedno. Naglasio da nije zadovoljan rezultatima borbe protiv narko-kartela, uz ocenu da, osim akcije „Grom 1", na tom planu gotovo nije bilo uspešnih akcija.
21. jun - Premijer Vučić je u Beogradu razgovarao sa bivšim premijerom Velike Britanije Tonijem Blerom o procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji. Premijer Vučić predstavio je političke i ekonomske reforme koje srpska vlada planira da sprovede u narednom periodu, i zatražio od Blera da svojim vezama i ugledom pomogne Srbiji na putu ka Evropskoj uniji, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.
22. jun - Premijer Vučić otputovao je u poseti Rumuniji i tom prilikom se sastao sa državnim zvaničnicima.
23. jun - Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da je hapšenje Darka Šarića sprovedeno tek akada se u to "umešao" Aleksandar Vučić, jer je njegova odlučnost da stane na kraj organizovanom kriminalu u zemlji veća nego kod njegovih prethodnika.
24. jun - Ministar privrede Dušan Vujović izjavio je da je naveći problem u privredi to što su visoke kamatne stope.
25. jun - Ministar bez portfelja Jadranka Joksimović je u novom Pazaru potpisala sa predstavnicima Vlade Švajcarske i stranih misija ugovor o dodeli 24,6 miliona evra za projekte u 34 opštine u jugoistočnoj i jugozapadnoj Srbiji. EU će za sprovođenje programa „EU Progres" izdvojiti 19,6 miliona evra, Vlada Švajcarske 4,86 miliona, dok će Vlada Srbije preko resornih ministarstava i lokalnih samouprava obezbediti sufinansiranje pojedinačnih projekata. Od ukupnog iznosa za ovaj program, osam miliona evra namenjeno je izgradnji prioritetnih infrastrukturnih objekata.
26. jun - Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin najavio da će uspostavljanje baze podataka za osobe sa invaliditetom biti završeno do kraja godine. On je na predstavljanju projekta „Kreiranje baze podataka za osobe sa invaliditetom" u Nacionalnoj organizaciji osoba sa invaliditetom Srbije objasnio da će ova baza sadržati podatke o članovima organizacija koje su uključene u programske i projektne aktivnosti za koje resorno ministarstvo izdvaja finansijska sredstva.
27. jun - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić najavio na predstavljanju Master plana projekta „Beograd na vodi" da će Beogradska kula, kao simbol tog projekta, biti završena do kraja 2016. godine. On je u obnovljenoj zgradi Beogradske zadruge u Karađorđevoj ulici iskazao zahvalnost investitoru i direktoru kompanije Eagle Hills Mohamedu Alabaru, i ocenio da će Beograd nakon završetka ovog projekta postati jedno od najlepših mesta na svetu.
28. jun - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srpke Milorad Dodik i reditelj Emir Kusturica svečano su, povodom 100-godišnjice Sarajevskog atentata, otvorili Andrićgrad. Vlada Srbije je prepoznala značaj Andrićevog instituta, zbog čega će zajedno sa Vladom Republike Srpske nastaviti da učestvuje u finansiranju njegovog rada, kazao je premijer.
U Obrenovcu počela izgradnja prvih 10 stambenih objekata za građane koji su u poplavama ostali bez kuća, a gradnja tih kuća će biti završena za dva meseca. Vučić je tom prilikom saopštio da je sakupljeno 29 miliona evra pomoći. S obzirom na to da je u poplavama uništeno od 600 do 800 kuća, do oktobra će biti izgrađen toliki broj potpuno novih stambenih jedinica, rekao je premijer.
29. jun - Predsednik evropske komisije Žoze Manuel Barozo izjavio je tokom posete Beogradu da je Srbija važna zemlja za EU i da je ostvarila značajan napredak ka uključivanju u strukture EU.
30. jun - Vučić boravio u jednodnevnoj poseti Nemačkoj i učestvovao u panel diskusiji pod nazivom Novi početak prema Briselu - Srbija na putu ka EU. Ministar spoljnih poslova Nemačke Frank-Valter Štajnmajer rekao da se Srbija vraća kući, a njena kuća je u srcu Evrope i istakao da je Srbija mnogo postigla u poslednje dve godine, od pregovora sa Prištinom, pa do poboljšanja odnosa sa susedima, ekonomskih i drugih reformi.
1. jul - Predsednik Vlade Vučić izjavio je nakon zajedničke sednice vlada Srbije i Mađarske da je sa svojim mađarskim kolegom razgovarao i o izgradnji, odnosno modernizaciji, pruge Beograd-Budimpešta i Subotica-Segedin-Baja, kao i o otvaranju većeg broja graničnih prelaza. Potpisano je i više bilateralnih ugovora.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić u Briselu je potpisao dokument o priključenju Srbije novom okvirnom programu Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizont 2020.
2. jul - Ministar Vujović najavio je da se Telekom do daljnjeg neće prodavati.
3. jul - Predsednik Vlade Vučić u sklopu posete Francuskoj sastao se sa premijerom Manuelom Valsom i ministrom ekonomije, privrednog oporavka i digitalne ekonomije Arnom Monteburom. Sastao se i sa predstavnicima najvećih francuskih kompanija okupljenih u udruženju MEDEF (Mouvement des entreprises de France) i uputio poziv francuskim kompanijama da u što većem broju investiraju u Srbiju.
Ministar unutrašnjih poslova Stefanović formirao Radnu grupu koja treba da utvrdi sve okolnosti u vezi sa paljenjem ambasada Sjedinjenih Američkih Država i Nemačke u Beogradu februara 2008. godine, nakon mitinga protiv jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova
4. jul - Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić potpisao Ugovor o rekonstrukciji Predškolske ustanove Ub koja je potpuno uništena u majskim poplavama a ona će biti rekonstruisana do jeseni sredstvima koja su obezbedili Eurobank i Fondacija „Ana i Vlade Divac".
5. jul - Premijer Vučić govorio je o dosadašnjim rezultatima vlade i borbi protiv poplava.
6. jul - Ministar Zorana Mihajlović najavila je nova pravila koja će važiti za sva gradilišta i građevinske firme u zemlji.
7. jul - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Moskvi sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom, i istakao da ta zemlja pažljivo prati događaje u Srbiji i trudi se da aktivno učestvuje u ekonomsko-trgovinskoj sferi.
8. jul - Potpisan ugovor o početku izgradnje "Južnog toka".
9. jul - Ministar omladine i sporta Udovičić izjavio da je više od 1.000 studenata koji primaju državnu stipendiju Fonda za mlade talente dalo doprinos u pružanju pomoći stanovništvu ugroženom majskim poplavama.
10. jul - Zakletvu položilo novih 88 sudskih izvršitelja, čijim je stupanjem na dužnost broj izvršitelja u pravosudnom sistemu Srbije povećan na 218.
11. jul - Ministar bez portfelja zadužen za vanredne situacije Velimir Ilić izjavio da će Leskovac biti proglašen za područje od opšteg interesa, kao i da će Vlada pomoći proširenje kanala Tulovske reke, koja se gotovo svake godine izliva i plavi sedam sela u okolini grada.
12. jul - Ministar finansija Lazar Krstić da o je ostavku na mesto ministra finansija.
13. jul - Gradonačelnik Novog Sada izjavio je da je za Novi Sad najbolje rešenje raspisivanje pokrajinskih izbora.
14. jul - Ministar Zorana Mihajlović izjavila je da svi zajedno trebamo da radimo kako bismo podigli zemlju na stabilne noge.
15. jul - Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da su ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Nemačke i Francuske formirala radnu grupu koja će se baviti pitanjima koja su od velikog značaja za Srbiju i njene građane.
Skupština konstatovala ostavku Lazara Krstića na funkciju ministra finansija. Ostavku obrazložio činjenicom da premijer nije bio spreman da provede drastične mere koje je on predložio, uključujući značajno smanjenje plata i penzija, rast cene struje i otpuštanje zaposlenih u javnom sektoru.
16. jul - U Briselu održana Donatorska konferencija za saniranje posledica majskih poplava u Srbiji i Bosni i Hercegovini na kojoj je prikupljeno milijardu i 846 miliona evra pomoći za ove dve zemlje. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio da je za Srbiju na toj konferenciji opredeljeno 995 miliona evra najpovojnijih kredita i slobodnih sredstava i da je zbog toga veoma zadovoljan i ponosan.
Na donatorskoj konferenciji saopšteno da će Evropska banka za obnovu i razvoj dodeliti Srbiji finansijsku pomoć visini do 300 miliona evra za otklanjanje posledica katastrofalnih poplava.
17. jul - Premijer Rumunije Viktor Ponta stigao je u posetu Srbiji i tom prilikom se sastao sa zvanićnicima Republike Srbije.
18. jul - Skupštine Srbije usvojila je izmene Zakona o radu, za koje je ocenjeno da su pozitivan signal investitorima za ulaganje u Srbiju i da će omogućiti nova zapošljavanja i doneti bolji poslovni ambijent.
19. jul - Ministar Rasim Ljajić izjavio je da ne očekuje poskupljenje hrane do jeseni.
20. jul - Ministar Aleksandar Vulin izjavio je da je srpski seljak najpošteniji deo društva i da je on namanje dobio od države.
21. jul - Ministar odbrane u Vladi Republike Srbije Bratislav Gašić uručio je ključeve stanova u Vranju za sedam porodica aktivnih i penzionisanih pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije
22. jul - Premijer Vučić je tokom sastanka sa Glavnim tužiocem Specijalnog tima za istragu o trgovini ljudskim organima na KiM Klintom Vilijamsonom istakao da će objavljivanje Izveštaja biti od ogromnog značaja za Srbiju i da će potvrditi objektivnost institucija Evropske unije i međunarodne zajednice u istrazi počinjenih zločina tokom rata na KiM, ali i na prostorima bivše Jugoslavije.
23. jula - Premijer Aleksandar Vučić naglasio je da se sa Srbijom ne razgovara jezikom ultimatuma, niti bi on lično tako nešto dozvolio, odgovarajući novinarima na pitanje u vezi sa navodnim ultimatumima koje je Srbija dobila povodom situacije u Ukrajini. Dodao je da svakako postoje različitite vizije o nekim stvarima, kao što je Južni tok.
24. jul - Doneta je Uredba o osnivanju Kancelarije za borbu protiv droga, s ciljem koordinacije državnih organa, prirpreme propisa, nacionalne strategije i akcionih planova u borbi protiv narkotika.
25. jul - Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da nema novih zahteva za uveđenje sankcija Rusiji zbog dešavanja u Ukrajini.
26. jul - Prema istraživanjima agencije "Faktor plus" zabeležena je velika razlika između ocena rada prvog čoveka Vlade i ostalih ministara.
27. jul - Vlada Republike Srbije usvojila je Predlog zakona o privatizaciji, Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o stečaju, kao i i tri medijska zakona, koji su upućeni Skupštini na raspravu po hitnom postupku.
28. jul - Vlade Srbije održala je svečanu sednicu u Nišu, obeležavajući na taj način 100-godišnjicu početka Prvog svetskog rata. Na početku sednice premijer je podsetio da „Srbija nije želela rat i nije bila uzrok izazivanja rata", kao i da se mi ponosimo našom istorijom ali da smo okrenuti budućnosti i prosperitetu.
29. jul - Predsednik Vlade Srbije Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će do kraja avgusta biti promenjeno oko 70 odsto menadžmenta u javnim preduzećima.
30. jul - Najavljena smena rukovodioca i transparentnost u postavljanju novih direktora bez partijskih protekcija i povlastica.
1. avgust - Bivši šef italijanske diplomatije i evropski komesar, Franko Fratini ocenjuje da je vlada premijera Aleksandra Vučića ostvarila izuzetno pozitivne rezultate.
2. avgust - Poslanici Narodne skupštine Srbije usvojili su tri medijska zakona, Zakon o stečaju, Zakon o elektronskim medijima i Zakon o medisjkim servisima.