ДА ЉУДИ ПАМТЕ ЖРТВЕ: "Грех је ћутати о страдању Срба на Косову!"
Седамнаест година је прошло од отмице српских рудара у "Белаћевцу" на Косову и Метохији. Удружење породица киднапованих и убијених Срба на КиМ обележило је годишњицу овог трагичног догађаја испред Српског зида плача и уједно покренуло петицију за подизање споменика српским жртвама.
"Да људи памте жртве" - биће име споменика који ће се састојати од плоча, а свака плоча ће носити име и презиме, датум рођења и смрти жртве, као и слику.
Град Београд ће одобрити подизање тог споменика до краја године и одредити локацију, а задатак Удружења породица киднапованих и убијених на КиМ биће да сакупе потписе.
"Тражимо минимум тридесет метара зида, да са обе стране буду ликови жртава. Мислим да ћемо макар успети да добијемо споменик, ваљда су ти мученици заслужили бар споменик да им направимо", рекао је председник тог Удружења Симо Спасић.
Споменик ће породице страдалих можда дочекати, али правду за своје најближе још увек нису. Ни после 17 година од њихове смрти ништа се није променило.
Подршку породицама страдалих 1998. године, испред Српског зида плача пружио је и председник Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун. Он је рекао да је неприхватљиво што дуго траје патња породица чији су чланови отети на Косову, а она је тиме већа што су злочинци још на слободи.
"Истражни тим веома озбиљно приступа овом послу, веома озбиљно раде. С друге стране, сматрам да Тужилаштво за ратне злочине мора да буде много више ангажовано, јер је на Србији да понуди том тиму што више могућих доказа да се злочинци коначно разоткрију", рекао је Дрецун.
У скупштини самопроглашеног Косова седе починиоци злочина, попут Хашима Тачија и Рамуша Харадинаја, који коче формирање суда за злочине ОВК, јер се плаше да ће тај суд открити њихове злочине, каже Дрецун.
Да се и даље ради на случају откривања посмртних остатака отетих српских рудара са копа "Белаћевац" потврдила је Љиљана Крстић у име Комисије Владе Србије за нестала лица. Она је рекла да је ексхумација заустављена 2012. године и да би била настављена неопходне су одређене информације за којима трагају.
Први отети радник на копу "Белаћевац" био је Жарко Спасић, а само месец дана касније, на данашњи дан, албански терористи су 1998. године организовали и извели отмицу осам белаћевачких рудара и једног њиховог случајног сапутника. Убијено је 26 и киднаповано 13 српских рудара, док их је 5.000 протерано са радних места на Косову и Метохији.