АКЦИЈА ПОРЕСКЕ УПРАВЕ: Кинески привредници у Србији морају да плаћају порез
БЕОГРАД - Пореска управа покушаће да на фин начин приволи кинеске трговце да издају фискалне рачуне, плаћају порез и пријављују запослене, јер ће у супротном бити најстрожије кажњавани због непоштовања закона.
"Са дипломатским представништвом Кине почињемо велику кампању чији је циљ да се кинески привредници у Србији, којих има више хиљада, уведу у легалне финансијске токове. Објаснићемо им наше законе, ако треба и на кинеском језику", најавио је Марко Маринковић, заменик директора Пореске управе.
После те кампање, у априлу или мају почиње велика акција контроле пословања кинеских привредника. Процене су да држава због нелегалног пословања трговаца из Кине годишње губи око 200 милиона евра, тј. чак половину онога што покушава да уштеди смањењем плата и пензија.
"Наши подаци показују да се у велепродаји годишње утаји око 115 милиона евра, а у малопродаји још 100 милиона евра", објашњавају у Комори малих и средњих предузећа и предузетника.
Ово није први пут да држава покушава да наведе кинеске трговце да поштују домаће законе. Пре годину и по дана Пореска управа са Иваном Симићем на челу контролисала је њихов рад, па су позатваране све кинеске радње због "изненадних боловања" и "службених путовања", пише "Блиц". Тада су обећали да ће издавати фискалне рачуне и пријавити запослене и први корак су направили: подигли су цене робе за 20 одсто колико износи ПДВ. Али, само месец и по дана после тога обећања су пала у воду.
"Сваке недеље купим неку играчку унуцима у кинеским радњама, рачун никада не добијам. Једном сам га затражила па су се збунили, позвали трећег колегу који ми је после неког времена дао фискални рачун и мали поклон, вероватно да их не би пријавила", рекла је пензионерка Раденка Митровић.