Како се ви грејете? Ово су најјефтинији начини!
Највеће трошкове енергије за грејање у овој грејној сезони, према Агенцији за енергетику, имаће домаћинства која користе лож уље, пропан бутан гас и електричну енергију директно у грејним телима и котловима за етажно грејање.
Најскупље варијанте
За набавку енергената или енергије, која је потребна за грејање просечног стана током целе сезоне, она морају издвојити 209 хиљаде динара за лож уље, 125 хиљада динара за пропан бутан гас, односно 107 хиљада динара за електричну енергију. За грејање природним гасом, трошкови су два до три пута мањи и износе 56 хиљада динара. Готово исте трошкове као за гас имаће домаћинства која се греју на пелет, ако се сагорева у пећима конструисаним за ово гориво, као и грађани који користе огревно дрво чија је цена 5.800 динара по м3 и имају пећи ниске ефикасности.
Ако је дрво јефтино...
Најјефтиније грејање могу имати домаћинства која се греју на дрво у подручјима Србије у којима је оно јефтиније (на пример 4.000 динара по м3), а нарочито ако имају новије пећи чија је ефикасност око 70%. У том случају им је за набавку горива потребна 31 хиљада динара за сезону. Овакве пећи обезбеђују повољно грејање у односу на алтернативе и при вишој цени дрвета каква је у Београду и Војводини, пише у извештају Агенције за енергетику.
ТА - допуњавање је скупо!
Домаћинства која за грејање стана користе термоакумулационе пећи имаће трошкове који износе 39 хиљада динара, али само уз услов искључивог коришћења јефтиније ноћне електричне енергије. Свако допуњавање пећи током дана, коришћењем скупље електричне енергије значајно увећава ове трошкове. Тако ће допуњавање две пећи снаге од по 3 kW само током два сата дневно, увећати трошкове грејања за око 45%, на 57 хиљада динара.
Домаћинства која користе угаљ (наведене или сличне врсте) плаћаће грејање зависно од врсте угља, са урачунатим трошковима превоза, од 43 до 46 хиљада динара. Уколико имају пећи, чија је ефикасност већа од 55%, трошкови ће бити у одговарајућој мери нижи.
Идеја која штеди
Ове грејне сезоне није заживела, али ће вероватно у следећој почети масовније - наплата даљинског грејања по утрошеној енергији. То ће значити 10-15 одсто мање рачуне, речено је на Данасовој конференцији која се бавила електроненергетским системом и грејном сезоном. Грађани ће тада моћи да сами управљају својом потрошњом и да се рационалније понашају. Ово ће нарочито користити предузећима, јер она углавном раде пет дана по осам сати.
Прочитајте и:
ЕВО КАКО ДА УШТЕДИТЕ СТРУЈУ! Пар корисних савета који стварно делују!