АЛБАНЦИ СА КИМ БЕЖЕ И У МАКЕДОНИЈУ: Планули станови у Скопљу, Тетову, Гостивару!
СКОПЉЕ - У последњих неколико месеци Албанци са Косова и Метохије масовно купују некретнине у Македонији, а они са "дубљим џепом" не питају за цену имања на најатрактивнијим локацијама, тврде из агенција за некретнине, преносе македонски медији.
Некретнине се углавном купују у Тетову, Гостивару и у Скопљу.
"Готово 80 одсто новоизграђених станова у Тетову и Гостивару су купили грађани са Косова. За квадрат плаћају и по 700 евра. Осим станова купују се и куће, али је њихова цена висока", кажу у једној гостиварској грађевинској фирми.
Осим у Тетову и Гостивару, Албанци са Косова у последње време купују станове и у Охриду, али то не раде директно већ преко посредника, а због страха да ће куповина стана изазвати негативне реакције код локалног становништва, купопродајни уговори се праве на трећа лица.
Из агенције за некретнине "Елинор" из Тетова кажу да им Албанци потражују станове, али да им они не продају, те да их "прослеђују у Скопље".
"Осим од Албанаца потражње за становима у Тетову и Гостивару има и код Македонаца из Албаније", кажу из ове агенције.
Медији наводе да је проблем са косовским Албанцима постао актуелан од када се пре неколико дана појавила информација да на хиљаде разочараних грађана стањем на том подручју масовно напушта Косово.
Наводи се и да додатни проблем за грађане на Косову представља строги визни режим који је Европска унија увела за грађане са Косова.
Иако званична Приштина има започете преговоре за укидање визног режима, чини се да је топљење шенгенске баријере још увек далеко, наводе медији, а разлог томе је повећани број захтева за азил у земљама западне Европе и нестабилно политичко стање на Косову и Метохији.
Због тога велики број грађана спас види у вађењу српских путних исправа са којима могу слободно да путују у земље Европске уније.
Белим Бечај, политички аналитичар из Приштине каже да не постоји други разлог осим финансијског што се грађани исељавају са Косова, те да би власти то требало да спрече.
"Грађани су разочарани и због тога беже. Када човек има финансијских проблема не гледа на то да ли је пасош са којим треба да оде српски, македонски или руски. Услови за живот на Косову су тешки и због тога има и масовних одлазака", навео је Бечај.
ЕУ је већ упалила "црвени аларм" због таласа азиланата са Косова и тражи од власти у Приштини да својим грађанима преко кампања објасни да је скоро немогуће добити азил у некој земљи Уније.
Македонски медији наводе позивајући се на последња истраживања да је незапосленост на Косову 45 одсто, те да је међу младима тај проценат готово 70.
Портал Телеграфи пише да је главни извор прихода грађана Косова то што добијају помоћ од рођака из дијаспоре, те да свака трећа породица има некога на раду у Немачкој или Швајцарској.
Прочитајте и: