Албански аналитичари: Иза масовног одласка стоји договор светских моћника
Приштински експерти упозоравају да се Косово "немилосрдно празни", што укупну ситуацију, сматрају, чини алармантном и са несагледивим последицама, те позивају владу да предузме адекватне мере како би се исељавање Албанаца зауставило.
Историчар професор др Хакиф Бајрами страхује да "иза оваквог масовног одласка Албанаца стоји неки тајни договор светских моћника".
Његов колега др демографије Рифат Блаку каже да је "ово тектонски поремећај за Албанце на Косову".
Аналитичар Дукађин Горани сматра да је масовни одлазак Албанаца на неки нацин "демонстрација против владиних економских политика" јер су, како каже, људи веома незадовољни јер немају наду за бољи живот.
Његов колега Фатмир Сехоли сматра да досадасње владе Косова никада нису озбиљно схватили међународне извештаје о прогресу Косова који су у континуитету говорили о лошем економском стању на том подручју.
Позивајући се на податке Удрузења "Мајке Терезе" која делује на Косову, Шехоли каже да 18 одсто становништва живи у екстремном сиромшатву са 100 динара на дан, док 27 одсто њих живи у сиромштаву са свега 1,40 евра на дан, а да је незапосленост изнад 60 одсто радно способног становништва.
Највећи непријатељ Косова је, каже Шехоли, корупција, организовани криминал и клиентелистицки приступ запошљавања у косовским институцијама.
"Људи су очекивали промене након избора од јуна прошле године и увидевши да их неће бити наде су нестале, а они су своје судбине и судбину својих породица ставили на коцку упућујући се у земље ЕУ", навео је.
Приштински медији, пак, примећују да је веома чудно и неприхватљиво да нико од лидера политицких странака, изузев лидера АБК Рамус Харадинаја, који је недавно заплакао на аутобуској станици када је видео масу својих сународника како беже са Косова, није покушао да то заустави и тим људима да бар мало наде.
Медији такав приступ политичара сматрају њиховим страхом да се суочавају са масом која напушта Косово.
Иначе, према полицијским подацима највише становника је отишло из општина Подујево, Урошевац и Гњилане. Сматра се, наиме, да је ове општине напустило више од 30 хиљада Албанаца.