САВЕТНИК ЕДИЈА РАМЕ: Чинимо све да посета Вучића прође без инцидената
ПРИШТИНА - Албанија и Србија су две државе у истом региону и зато треба да успоставе добросуседске односе, изјавио је саветник албанског премијера Шкељзен Маљићи истакавши да Албанија чини све да сутрашња посета српског премијера Александра Вучића Тирани прође безбедно и без инцидената.
Маљићи каже да охрабрује чињеница да има готово свакодневних сусрета представника двеју држава, те да постоји жеља да се албанско-српски односи поправе и поставе у неке нормалне оквире.
Не треба, сматра он, убудуће чекати да прођу деценије до сусрета на највишем нивоу двеју држава, као што је то до сада био случај.
Маљићи је за РТК2 посету српског премијера, као и сусрете на министарском нивоу двеју држава оценио као позитиван тренд, али је истовремено констатовао да и у српском и у албанском друштву постоје одређени отпори који отежавају нормализацију односа.
"Сматрам да је главни тренд у реду. Ми смо суседи, живимо у истом региону, а када си у невољи прво којем се обраћаш је сусед, због чега треба да успоставимо добросуседске односе", поручио је Мајићи.
Има оних који желе да ''блокирају односе''
Указавши да постоје они који су против нормализације односа Албаније и Србије, те који покушавају да те односе блокирају, саветник албанског премијера тврди да његова земља ради на томе да посета премијера Вучића Тирани прође безбедно и без инцидената.
Увек постоје политичке снаге које не контролише држава и које могу да покушају да организују демонстрације на којима ће узвикивати, на пример: "Ми не волимо Вучића, не волимо Србе", рекао је Малићи напоменувши да је тако нешто сасвим нормално у сваком демократском друштву.
"Безбедносне припреме су веома велике и не очекујем да ће бити провокација, нарочито не од власти", подвукао је Маљићи.
За инцидент у Македонији криви екстремисти који не могу да се привикну на мир
Говорећи о недавним инцидентима у Македонији, Маљићи је истакао да не жели да спекулише, те да већ има доста манипулација о позадини тих догађаја.
Све у вези са тим треба истражити, посебно наводе да иза тога стоји албански екстремизам, рекао је.
"Оно што сам могао да чујем из разних извора указује на то да се ради о екстремистима који не могу да се привикну на мир и због тога улазе у овакве авантуристичке акције, те праве некакве ослободилачке војске, иако већ постоји војска Албаније, а и Косово има своје безбедносне снаге, тврдећи да су све те снаге без везе, а само они су прави. То је сулудо и није у интересу званичне политике ни Албаније, ни Косова, а ни политичких партија Албанаца у Македонији", закључио је Маљићи.