Алек Болдвин и Расел Бранд о политици, економији и заједничком филмском пољупцу
У ономе што је водитељ Макс Кајзер назвао „трансатлантским скупом умова“, холивудска звезда Алек Болдвин и речити британски комичар и глумац Расел Бранд критиковали су глобални финансијски систем и владе САД и Велике Британије.
Глумачки пар је расправљао о глобалном капитализму и постепеном слабљењу демократије и моћи народа.
Болдвин, кога је при почетку емисије Бранд назвао „и даље прилично згодним“, кренуо је озбиљним тоном да дискутује како банке и корпорације у САД сматрају да су сувише велике да би пропале, као и да су изнад закона.
- Богаташи као да су неонским словима исписали: „Свако ко ради напорно је шмокљан, идиот“. Нема поштовања за раднике, за синдикате – рекао је Болдвин.
Расел Бранд, који већ годинама позива на револуцију, учествовао је на позив водитеља и објаснио због чега су потребне озбиљне промене.
- Због трговинског партнерства САД и Велике Британије (TTIP), штите се права елите да функционише изнад закона.
У једном тренутку, Расел и Алек су се присетили пољупца који су поделили на филму, за шта Британац у шали каже да је требао да има бенефицирани стаж.
Расел је издао нову књигу названу „Револуција“, где открива неједнакост међу класама и уништавање планете и наводи како је време да нешто буде учињено.
Домаћин емисије Кајзер сугерише да ће, ако TTIP умеша прсте у пар преосталих јавних служби које Британци цене, посебно здравствену, ове службе бити финансијски мртве.
Бранд објашњава због чега је ово извесна могућност.
- Велики магични трик је изведен над нама, људима Запада. Речено нам је да у оквиру политичке сфере нико нема праву моћ, Конзервативци не нуде алтернативу, Лабуристи не нуде алтернативу. Нико од нас не жели растурање јавног здравства, ко профитира од тога? Због чега немамо моћ? Моћ није једноставно нестала, постала је више скривена, нешто са чиме се не можемо суочити директно – наводи комичар.
Прочитајте још: Бен Афлек јавно испрозивао Била Махера да је расиста!
Болдвин се слаже, али уз мало мање револуције, пише Russia Today.
- У Америци, људи су разочарани у демократију. Немају политичку моћ. Власт бива изабрана и каже да ће урадити све што може и хоће. Пренели су тај менталитет римског колосеума у таблоиде кроз одобравање или осуду јавних личности, које немају политичку ефикасност.
И као велики број Американаца, Алек је оптимистичнији у вези будућности од Расела и верује да постоји могућност и отвореност за дијалог. Како сматра глумац, случајеви Едварда Сноудена и Бредлија Манинга ће доказати да је у праву.
Оно у чему се глумац и комичар слажу, јесте питање контроле некретнина. У Лондону, као и Њујорку, богати преузимају све битне поседе док их мање ликвидни губе, јер не могу да их приуште. Болдвин посебно наводи како „влада САД нема контролу над ситуацијом“.