Аналитичари о Вучићевој посети Берлину
БЕОГРАД - Посетом српског премијера Александра Вучића Немачка је желела да покаже да у Влади Србије, на почетку њеног рада, и у премијеру Вучићу има партнера на којег може да рачуна, оцењује политички аналитичар Душан Јањић.
"Србија у партнерству са Немачком постаје оно што је Чешка у средњој Европи, централна земља, мада ће то изазвати многе отпоре", рекао је Јањић и додао да сарадња са Немачком не искључује сарадњу са другима, али да нас "убрзаније води у ЕУ и НАТО".
Српски премијер, према његовим речима, у овом моменту има потпуну међународну подршку, као што још увек има, упркос томе што постоје одређен сумње у њега, "озбиљну, непољуљану подршку у сопственој влади и у парламенту".
Он сматра да су разговори са канцеларком Ангелом Меркел били "део једног доброг припреманог процеса пре годину и по дана".
"Није то било само дипломатско договарање међупартијске сарадње. Ту је било и провера пракси, као што је бриселски споразум. Немачка је једна од кључних земаља која је убрзала процес нормализације односа Београда и Приштине, а канцеларка Меркел је била главна динамичка снага да Србија почне што пре преговоре. Објективно, то је била политичка одлука, а не толико спремност Србије", указао је Јањић.
Јањић каже да би фокус Владе и премијера након те посете морао да буде на инвестицијама и новој рунди бриселских преговора Београда и Приштине и потписивању другог, оквирног споразума.
"Вучић мора јос једном да размисли да ли има довољно јак тим да изнесе о Косову оно што од њега Немачка очекује. Немачка је изузетно упозната са ситуацијом, ту се не може пролазити више са разним причама, промашивати термини око правосуђа за годину дана или око формирања Заједнице српских општина", рекао је Јањић.
Кад је реч о "краткорочним бенефитима" Вучићеве посете, Јањић је рекао да је то заинтересованост Немачке и њене привреде за пловидбу Дунавом.
"Очекујем велике инвестицијем, не толико по милијардама, колико по конкретним објектима који ће се отворити и запослити људе. Пре свега је важно да имамо Немачку и Аустрију иза себе, да бисмо могли да активирамо пројекте Дунава. Ту су инфраструктурни радови од сада, па до једно 10 година, вредни око 15 милијарди евра", рекао је Јањић.
Председник Немачке привредне коморе у Београду Мартин Кнап такође сматра да ће посета Вучића Берлину додатно помоћи даљем унапређењу билатералних економских односа двеју држава.
"Добри политички односи су увек добри и за економске односе, али економија не прати политику. На пример, канцеларка Меркел не може да нареди ниједном предузећу да инвестира у Србију или негде другде. Борба широм света за инвестиције независна је од политичких догађаја", рекао је Кнап.
На питање које су главне замерке немачких инвеститора у Србији, он је одговорио да су генерално задовољни, посебно стручном, оданом и вредном радном снагом, али да се жале јавни сектор - бирократију и политику која често није предвидљива.