Можемо ли ишта Америци?
Шта год мислили о Сједињеним Државама и њеној спољној политици протеклих година, чињеница је да су САД и даље најмоћнија војна сила на свету. И како то обично бива, постоје људи који константно размишљају како да ту исту војну силу униште. С тога је занимљиво запитати се да ли је тако нешто могуће и којим се све, данас доступним, тактикама потенцијални непријатељ Америке може послужити да управо то и учини?
Шта ако се све светске армије уједине и колективно нападну Сједињене Државе? Просечан грађанин света би свакако помислио да је ово најбољи и најлакши начин да се тако нешто постигне.
Међутим, то и није баш тако лако, с обзиром да су Сједињене Државе једина земља на свету која може да пројектује силу широм света у великој мери. Штавише, комбиноване војне ваздухопловне и поморске способности остатка света нису довољне чак ни да освоје упориште на плажама САД. Уз то, способност амфибијског напада свих светских војски (осим САД) је исувише мала.
Ту је и једну веома важна ствар – нуклеарни потенцијал америчке војске.
Недавно смо писали да чак и војска САД има својих ''нуклеарних'' проблема, али бројност њеног арсенала није нешто што треба потценити. Но, како би онда потенцијални непријатељ Сједињених Држава елиминисао ову претњу? Да ли је тако нешто уопште и могуће?
У пракси, немогуће је потпуно елиминисати нуклеарно оружје САД јер је засновано на комбинацији земљишних, ваздухопловних и поморских система испоруке, дизајнираних управо да пруже могућност противудара. Подморнице наоружане нуклеарним ракетама су најотпорнији елемент америчких нуклеарних снага, који ће сасвим сигурно преживети било какав напад, јер је део ових снага увек на мору. Уз то, тешко је елиминисати и ракете које се налазе у копненом делу САД, јер се налазе у ојачаним силосима, у централном делу земље.
Било који противник САД данас мора да или буде спреман да апсорбује нуклеарни напад или да развије такав систем противракетене одбране који се граничи са научном фантастиком.
Претпоставимо да се уједињене снаге света ипак некако докопају граница САД и започну копнени напад. Да ли би то било довољно да се сломи америчка војска?
Чак и да се највећа инвазиона снага на свету сакупи испред граница САД, а да не буде детектована – што је само по себи немогућа мисија када се узму у обзир модерни системи надгледања и комуникације – и даље не би успели да успоставе контролу над довољно великим делом америчке територије и врло брзо би били потиснути натраг у море.
Ако инвазија долази са копна, најоптималнији приступ био би на југу, преко Мексика. Међутим, највећа база оклопних и тенковских јединица у читавим Сједињеним Државама налази се у Тексасу тј. на путу било какве акције из правца Мексика. А евентуални долазак преко неприступачних терена на граници са Канадом, значио би коришћење углавном пешадијских снага, што би драстично успорило било какву концентрацију снага неопходних за ефикасну инвазију.
Заиста, САД се показују као веома тврд орах. Није мала ствар када ни целокупни светски арсенал није довољан да вас војно порази. Увек је теже пројектовати силу јер то захтева логистичке ресурсе које остатак света једноставно нема. Мађутим, то не значи да САД могу самостално да покоре свет. Свакако би и они сами наишли на пар ''tvrdih ораха''.
Једна је ствар имати могућност пројетковања снаге, а сасвим друго то снагу ефикасно употребити против непријатеља чије дефанзивне способности ће увек бити јаче од снага које можес да одвојиш за инвазију (ако је непријатељ рецимо остатак света или барем Русија или Кина). А уз то, никада нећете послати сву војску коју поседујете.
Дакле, када је реч о ''освајању Америке'', постоје два проблема: географија и технологија.
Ко што је руска степа појела силне освајачке армије, тако би и два океана који окружују САД. А да би се дошло да Америке мора се прећи два океана, а ту би америчка поморска и ваздухопловна снага покосила сваког непријатеља.
Ту долазимо и до проблема технологије – не постоји довољно авиона, бродова и носача авиона заједно на свету који би могли тек тако да прођу поред америчких ваздухопловних и поморских снага.
Остаје нам да испитамо и тактику инспирисану познатим видео-играма и филмовима где би пре самог напада били онеспособљени комуникациони и енергетски системи преко сајбер напада.
Зашто је ова тактика важна? Нападом на америчке сателите и комуникациону/интернет технологију, нападач заобилази проблеме географије и технологије. Међутим, и поред овакве методе улаза, кључна ставка сваке инвазије остаје територијално освајање Америке и контрола њених мултимилионских градова, а то је једноставно немогуће, имајући у виду баланс снага који постоји у свету данас.
На крају, довољно је видети и бројке.
Сједињене Државе троше 612 милијарди долара на војску, док рецимо Русија и Кина заједно не троше ни пола ове суме. Америка има 19 носача авиона у поређењу са 12 носача који остатак света има заједно. Уз то, Америка има највећи број авиона на свету и, већ поменути, највећи нуклеарни арсенал на свету.
Погледајте још:
- СРБИЈА И УКРАЈИНСКА КРИЗА: ''Srbija мора да балансира да би опстала''
- Шта се крије иза гомилања НАТО снага у Европи?
- Чомски: ''SAD је водећа терористичка држава света и поноси се тиме"