АНГАЖОВАНЕ ДОДАТНЕ СНАГЕ ГРАНИЧНЕ ПОЛИЦИЈЕ И ЖАНДАРМЕРИЈЕ: "Штитећи нашу границу, штитимо и границе ЕУ"
ЛУКСЕМБУРГ/БЕОГРАД - Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас у Луксембургу да Србија, као одговорна држава, пружа уточиште, здравствену и сваку другу заштиту тражиоцима азила и да очекује помоћ Европе.
"Штитећи нашу границу посредно штитимо и границе ЕУ. Све мере које смо до сада предузели показују да прихватамо свој део одговорности за управљање мешовитим миграционим токовима", рекао је Стефановић на састанку министара правде и унутрашњих послова. Он је додао да Србија кроз конкретне активности и кроз сарадњу са земљама чланицама ЕУ ради све да омогући мигрантима неопходну помоћ.
Појачане контроле на граничним прелазима
Министар је током састанака са неколико колега из држава чланица ЕУ, али и других земаља, рекао да очекује помоћ Европе зато што то, како је навео, није питање које се тиче само Србије и њених грађана, већ је Србија земља кроз коју се мигранти крећу како би дошли до неке од земаља западне Европе, саопштено је из МУП-а. Напоменувши да највећи број миграната пре доласка у Србију пролази територију ЕУ - Бугарску и Грчку, Стефановић је истакао да су упоредо са повећаним приливом ирегуларних миграната, појачане контроле на граничним прелазима.
Према његовим речима, током ове године намеру за тражењем азила у Србији изразило је 41.864 људи, док је званичан захтев поднело само 388, а у центрима за азил дневно не борави више од 400 особа, док су смештајни капацитети предвиђени за око 800 људи. Тај податак, како је рекао, јасно указује да Србија није крајња дестинација мигрантима.
Министар Стефановић је прецизирао да је у првој половини 2015. године на граничним прелазима откривено 20.104 покушаја незаконитог преласка државне границе, што је за око 800 одсто више у односу на исти период претходне године.
"У првих шест месеци само је у илегалном преласку српско-мађарске границе спречено 7.633 лица и поднето је 7.083 прекршајних пријава, што је три пута више него током целе 2014. године", рекао је Стефановић.
Заједнички приступ у превазилажењу проблема
Стефановић се у Луксембургу састао и са европским комесаром задуженим за миграције и унутрашње послове Димитрисом Аврамопулосом, са којим је разговарао о решавању питања лажних азиланата. Договорено је да се уложи више напора и да се снажније и заједнички приступи превазилажењу овог проблема. Министар Стефановић имао је и билатерални састанак са министром спољних послова, миграција и азила Луксембурга Жаном Аселборном, који је рекао да ће пружити пуну подршку Србији у отварању преговарачких поглавља са ЕУ.
Указавши да се притисак на српску границу појачава из месеца у месец, Стефановић је током састанка са европским министрима полиције, истакао да је МУП Србије појачао полицијске активности на улазним тачкама на територију Србије, првенствено на српско-македонској граници, али и на границама са Мађарском и Бугарском.
"У циљу што боље заштите зеленог појаса ангажоване су додатне снаге граничне полиције и Жандармерије, уз сву расположиву опрему", додао је Стефановић прецизирајући да је у том појасу према Мађарској, Македонији и Бугарској распоређено више стотина полицајаца, као и да се током ноћи користи око 30 термовизијских возила и ручних термовизија.
Захваливши колегама из Немачке, Аустрије и Мађарске на помоћи у људству и опреми за заштиту српске границе са Македонијом, Стефановић је рекао да очекује да ће конференција пружити јединствен европски одговор на питања који је званичан став према азилу. Српски министар очекује и одговор о томе каква је политика према људима који у великом броју долазе из ратом захваћених земаља.
Прочитајте и: