АСАД (НИ)ЈЕ КРИВ - Сирија четири године после: Шестину отерали из куће, половина нема ни хлеба ни с хлебом
Рат у Сирији траје од сада већ далеке 2011. године. Стотине хиљада људи изгубило је живот, а милиони домове, посао, завичај.
По дужини трајања рат у Сирији нема премца на Блиском истоку у последњој деценији. По суровости једини сличан је Ирак. Додуше, иако је рат у земљи источних сиријских суседа званично трајао само пар месеци у 2003. години, бомбашки напади и чинови екстремног насиља понављају се до дана данашњег, а процене говоре о броју мртвих који варира између преко 100.000 и милион страдалих.
У Сирији нису погинули милиони, али је и 220.000 мртвих (тврде Уједињене нације) више него стравична цифра. Преведено у сликовиту представу, на сваких 10 минута један Сиријац више није жив.
Друга тескоба ове земље јесу изблеглице. УН и УНХЦР дају процену по којој је 3,8 милиона људи напустило своје домове (сваки шести становник). У Турској и Либану је по преко милион Сиријаца (претпоставља да су обе бројке веће за до пола милиона), 800.000 се склонило у Јордану, 220.000 у Ираку, а 140.000 у Египту.
Од 23 милиона становника хуманитарна помоћ је неопходна за око 12 милиона њих (преко пола!). Већина оних који су побегли живи у шаторима. Заједно са брачним партнером, можда и старијом генерацијом, али и децом, сви они били су и јесу изложени на милост и немилост ветру, снегу, киши, блату... И тако већ годинама.
Јуесф Ахмед је један од оних који су морали да беже на самом почетку рата. Пуне четири године он је ничији, живи "привремено" и чека расплет.
"Питате ме како је - није добро. Живот у шатору је тежак. Некада смо имали кућу, а сада смо понижени до краја. Киша и снег нам редовно плаве шатор. Није лако овде", каже Ахмед, који је побегао из Раке, данас незваничне престонице Исламске државе у Сирији.
"Моје село сам напустио пре четири године. Овде сам и дете добио. Надам се да ће мој син живети у селу у коме сам ја одрастао, уместо у овом шатору који прокишњава са сваким снегом и кишом. Због Асада смо остали без свега", каже још један избеглица са четворогодишњим стажом, Осама Заид.
Има и оних који нису кивни на Асада, јер су злочине чиниле све стране. Поготово од како су у опозицији најјаче постале две групације: једна која је продужетак Ал-Каиде, а друга још страшнија Исламска држава.
У последње време превелика снага ИС изазвала је неочекивани обрт - Сједињене Америчке Државе су спремне на компромис са владом Башара ал-Асада. Изјава директора ЦИА Џона Бренана, а затим и државног секретара Џона Керија биле су незамисливе прошле године, камоли 2011.