Аустријска привреда у знаку Hypo Алпе Адрие
Годишњи извештај аустријске владе о стању привреде за 2014. годину у знаку је ефеката државног преузимања Hypo Алпе Адриа банке ради њеног спасавања од краха.
Реструктурирање Hypo банке, њена рекапитализација и могући губици услед продаје мреже банака у југоисточној Европи, у висини до четири милијарде евра, представљају терет за мастришку горњу границу дефицита у текућој години, наводи се у извештају.
Формирање друштва за реструктурирање Hypo банке разлог је што ће свеукупни дефицит порасти на 2,7 одсто бруто домаћег производа (БДП) а стопа задужености на 79,2 одсто БДП-а.
Планирано смањење стопе задужености у периоду од 2015. до 2018. године на око 71,5 одсто зависиће од развоја друштва за реструктурирање банке.
Свеукупни привредни изгледи, како се наводи у извештају, побољшали су се у поређењу са ранијим годинама. Тако ће, како се истиче, еврозона ове године први пут након две године расти. Аустријска привреда се, наводи влада, поново боље развијала од еврозоне.
Након раста бруто домаћег производа за 0,3 одсто прошле године, ове године се прогнозира даљи раст, као и снажнији раст идуће године.
Наиме, економски институт Wifo прогнозира раст у текућој години за 1,4 одсто, а ХИС за 1,5 одсто, док оба института за идућу годину прогнозирају раст у висини од 1,7, односно 1,9 одсто.
"Међунарона конкуренција постаје све оштрија, светско економско окружење остаје тешко, због чега морамо стално да побољшавамо услове за аустријску привреду и да подржавамо предузећа као партнер у изградњи конкурентности", поручује министар привреде, Рајнхолд Митерленер.
Шеф института ИХС, Кристиан Којшниг, констатовао је у економском извештају да су проблеми све бројнији, указујући да је због многих области, од пореског система, преко пензионог система, и незапослености, конкурентност привреде угрожена.
Којшниг је позвао владу на штедњу, како би буџетска средства могла да се ослободе за инвестиције.
Председник Фискалног савета, Бернхард Фелдерер, оценио је да су предности које је Аустрија користила од отварања истока бар привремено нестале. Аустријски раст неће, као што је било уобичајено од краја 80-тих година, у просеку износити пола одсто изнад немачког, сматра он и додаје да предстоји све већа међународна борба за инвестиције
"Аустријска привреда ће морати знатно да уложи напоре како би спречила заостајање земље", нагласио је Фелдерер.
Бивши европски комесар, Оли Рен, у свом прилогу овом извештају, оцењује да је привредни опоравак Европе и даље слаб. "И поред реформских успеха, нема повода за задовољство", поручује он.
На другој страни, генерални секретар ОЕЦД, Ангел Гуриа, инсистира на споразуму о слободној трговини између САД и ЕУ, без да је именовао овај договор.
"Како би се производња и радна места подстакли потребно је уклонити баријере у домаћој и међународној борби, како у индустријским тако и надолазећим земљама. Само тако се може искорисити најбоље из глобализације", поручио је он.