Баш сви археолози су заплакали када су отворили Тутанкамонову гробницу, ево и зашто
Један наизглед небитан детаљ из гроба је открио суштину човечанства.
Пре 93 године откривена је гробница египатског фараона Тутанкамона. Ово откриће је променило правац модерне археологије и открило једну велику животну истину.
О египатском владару Тутанкамону и неговој раскошној гробници је нашироко писано.
Међутим, поред злата и велелепних артефактова, један наизглед небитни детаљ из његове гробнице је открио суштину човечанства.
Хајде да се вратимо у двадесете године прошлог века, у освит модерне ере. Лорд Карнарвон је био типични представник богатог енглеског племства. Слободно време проводио је углавном на путовањима, а када се појавио аутомобил, постао је један од првих аутомобилиста у Енглеској.
Рађање легенде из несреће
Лорд је толико заволео брзу вожњу, да је почео да развија сумануте брзине и тако престрављује фармере и кочијаше. Године 1900. уследила је неизбежна катастрофа: аутомобил се преврнуо, а Џорџ Карнарвон је добио потрес мозга и озбиљне телесне повреде, а након тога и тежак облик астме.
Лекари су му саветовали да пође у Египат, надајући се да ће тамошњи сув и врео ваздух олакшати његове патње. Лорд их је послушао и стигавши у Египат дословце се заљубио у ову древну земљу.
Одлучио је да заувек тамо остане и сво богатство које има уложи у археолошка истраживања.
Директор Египатског музеја у Масперу повезује лорда и младог египтолога Хауарда Картера. Убрзо је формиран тим истраживача који се запутио у Долину краљева.
Мит о младом фараону
Деценијама уназад кружиле су легенде о постојању гробнице младог фараона, додатно поткрепљење разасутим предметима по Долини краљева - и то са фароновим иницијалима. То је било довољно за страственог лорда и ентузијастичног египтолога, те је потрага почела 1917.
Само ћемо рећи да су ископавања у већ детаљно истраженој Долини краљева трајала читавих 6 година. Пре тачно 93 године, 3. новембра 1922, уморни и разочарани, одлучили су се на последње ископавање. Следећег јутра Картер је приметио да су радници заћутали и нагло прекинули рад.
Дотрчао је, и сам стао као укопан: испод шљунка је вирио степеник уклесан у стеновитој подлози, пише BKTVNews.com.
Наставили су копање надљудским темпом. Откривали су степеник по степеник, а убрзо и запечаћена врата гробнице са урезаним Тутанкамоновим именом.
Предмети од злата: кипови, шкриње, вазе, точкови толико су се сијали да је било довољно светло благе лампице да цела просторија засија као да је Сунце у њој!
Готово је немогуће набројати драгоцене предмете - има их више него 700! Читав тим стручњака месецима је истраживао гробницу и безбедно транспортовао предмете.
Тајна најпознатијег саркофага на свету
Фараон Тутанкамон умро је јако млад, у 19. години (тада је, због многих тропских болести, најпре маларије, животни век трајао 35 година у просеку).
даље је непознаница да ли је умро од маларије, фрактуре лобање или природном смрћу, пошто је био јако лошег здравља.
Тешка плоча саркофага дигнута је помоћу ужади и чекрка. Тада су угледали најлепшу и најпознатију посмртну маску на свету.
Најпознатија посмртна маска на свету pic.twitter.com/vcw22e96LI— Мила Фаца (@MilaFaca99) Новембер 5, 2015
Затим су Картер, Карнавон и тим истраживача угледали нешто што их је дословце заледило у тренутку. Картер је о томе касније написао:
"Оно ипак што је сред тог засењујућег богатства стварало најјачи утисак, био је венчић од пољског цвећа, који је на ковчег ставила млада удовица; при погледу на тај венчић човеку се срце цепало.
Сав краљевски блесак, сва краљевска наочитост бледели су поред ове скромне увеле прегршти цвећа, које је још сачувало трагове својих некадашњих свежих боја.
Оно нас је неодољиво речито подсећало на то како су миленијуми само ништаван тренутак", закључио је Картер.
Без обзира на временску дистанцу, материјални и друштвени статус, културолошко-социјални аспект...људска душа је иста и по истом принципу функционише, одувек.
Даље је историја. Мистерија дуга 3000 година најзад је откривена, стотине туриста и новинара сјатило се у Долину краљева да види "откриће века". Млади фараон Тутанкамон је и данас предмет истраживања, те су научници реконструисали његов изглед уз претпоставку да је узрок његових деформитета то што је рођен у инцестуозној вези брата и сестре.
А авантуриста са почетка приче, лорд Џорџ Карнарвон постао је најпопуларнија особа на планети одмах после Оскара Вајлда. Ексцентрични богаташ заљубљен у Египат мрзео је новостечену славу и што мора да се појављује у јавности.
Умро је без иједног британског одликовања за своја достигнућа и заслуге. Тадашња интелектуална елита га је презирала сматрајући га нижом необразованом класом - уосталом, зар мислите да му је то било битно?
(С. М., BKTVNEWS.com)
Овај човек је убацио новчић међу гомилу мрава, погледајте шта се десило ОВДЕ.