Батина није из раја изашла
БЕОГРАД - Резултати анкете спроведене у 7.000 домаћинстава у Србији показују да се у чак 67 одсто породица деца васпитавају физичким кажњавањем.
То значи да се чак две трећине малишана васпитава батинама. Међутим, традиционалном вероварању да је "батина из раја изашла" ускоро би могло да одзвони, јер нови породични закон, који ће бити усвојен до краја године, забрањује физичко кажњавање деце, пише "Ало". Тако ће према овом закону родитељима бити забрањено да дете ударе руком, каишем, прутом. Међутим, ударац родитеља на дете оставља психичке трауме које могу оставити дубљи траг.
"Физичко кажњавање деце батинама је раширено у многим културама у свету и не чуди ме овај податак, али је ипак за мене васпитање детета физичким кажњавањем неприхватљиво. Добар родитељ дете васпитава моделом, односно начином на који се и он сам понаша, информисањем, односно објашњавањем, критичким усмеравањем, лишавањем одређених задовољстава и слично. Батине никако нису васпитна мера. Родитељи морају пре свега да успоставе правила, да науче дете шта је прихватљиво, а шта није, шта је дозвољено, а шта не и то се никако не сме производити физичким кажњавањем", објашњава психолог Невена Чоловска Хорцог.
Осим тога, наводи она, физичко кажњавање деце може бити и контрапродуктивно.
"Иако физичко кажњавање може оставити утисак родитељима да има позитиван ефекат на нежељено понашање, оно суштински има негативан ефекат на дете. Прво, наноси му бол и повређује га телесно, а са друге стране изазива веома негативна осећања која се могу интернализовати кроз депресивност и друге видове психопатолошких унутрашњих доживљавања. А може бити и контрапродуктивно и довести до поремећаја понашања, агресивности према вршњацима, деструктивности, а агресивност може бити усмерена и назад према родитељима", закључује Хорцог, додајући да људи мисле да ако воле своју децу да их позтнају и знају шта је најбоље за њих.
То је, како каже, велика заблуда јер родитељство се учи.