Batina nije iz raja izašla
BEOGRAD - Rezultati ankete sprovedene u 7.000 domaćinstava u Srbiji pokazuju da se u čak 67 odsto porodica deca vaspitavaju fizičkim kažnjavanjem.
To znači da se čak dve trećine mališana vaspitava batinama. Međutim, tradicionalnom verovaranju da je "batina iz raja izašla" uskoro bi moglo da odzvoni, jer novi porodični zakon, koji će biti usvojen do kraja godine, zabranjuje fizičko kažnjavanje dece, piše "Alo". Tako će prema ovom zakonu roditeljima biti zabranjeno da dete udare rukom, kaišem, prutom. Međutim, udarac roditelja na dete ostavlja psihičke traume koje mogu ostaviti dublji trag.
"Fizičko kažnjavanje dece batinama je rašireno u mnogim kulturama u svetu i ne čudi me ovaj podatak, ali je ipak za mene vaspitanje deteta fizičkim kažnjavanjem neprihvatljivo. Dobar roditelj dete vaspitava modelom, odnosno načinom na koji se i on sam ponaša, informisanjem, odnosno objašnjavanjem, kritičkim usmeravanjem, lišavanjem određenih zadovoljstava i slično. Batine nikako nisu vaspitna mera. Roditelji moraju pre svega da uspostave pravila, da nauče dete šta je prihvatljivo, a šta nije, šta je dozvoljeno, a šta ne i to se nikako ne sme proizvoditi fizičkim kažnjavanjem", objašnjava psiholog Nevena Čolovska Horcog.
Osim toga, navodi ona, fizičko kažnjavanje dece može biti i kontraproduktivno.
"Iako fizičko kažnjavanje može ostaviti utisak roditeljima da ima pozitivan efekat na neželjeno ponašanje, ono suštinski ima negativan efekat na dete. Prvo, nanosi mu bol i povređuje ga telesno, a sa druge strane izaziva veoma negativna osećanja koja se mogu internalizovati kroz depresivnost i druge vidove psihopatoloških unutrašnjih doživljavanja. A može biti i kontraproduktivno i dovesti do poremećaja ponašanja, agresivnosti prema vršnjacima, destruktivnosti, a agresivnost može biti usmerena i nazad prema roditeljima", zaključuje Horcog, dodajući da ljudi misle da ako vole svoju decu da ih poztnaju i znaju šta je najbolje za njih.
To je, kako kaže, velika zabluda jer roditeljstvo se uči.