Батут: Потврђен први случај инфекције вирусом Западног Нила у Србији
У Србији је пријављен и први пут ове године лабораторијски потврђен случај инфекције вирусом Западног Нила, навео је у свом извештају Институт за јавно здравље Србије "Милан Јовановић Батут".
Како је наведено на сајту Института Батут, инфекција вирусом је потврђена код мушкарца старог 56 година са територије Јужнобанатског округа који се налази на болничком лечењу. У Батуту су подсетили да је инфекција вирусом Западног Нила званично први пут регистрована на територији Србије крајем јула 2012. године.
Сезонско обољење
Грозница Западног Нила је сезонско обољење, односно обољење које је највише заступљено у периоду највеће активности комараца. Први оболели се региструју углавном у другој половини јула месеца, а највећи број оболелих особа се региструје током августа и септембра.
До почетка августа у 2015. години у земљама Европске уније регистровано је шест случајева оболевања од Грознице Западног Нила, и то у: Италији (4), Бугарској (1) и Румунији (1). Ван граница Европске уније, у Израелу регистрована су 3 случаја оболевања.
Како наводи Батут, већина особа (80-90%) инфицирана вирусом Западног Нила нема никакве симптоме и знаке болести. Код малог процента заражених особа (10 до 20%) симптоми подсећају на обољење слично грипу, с наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, болом у грлу, леђима, мишићима, зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом.
Међутим, код појединих особа долази до настанка асептичног менингитиса или енцефалитиса (код 0,2% оболелих млађих од 65 година, и код 2% пацијената преко 65 година живота), односно неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију.
Симптоми неуроинвазивног облика болести су главобоља, укочен врат, ступор (тупост), дезоријентисаност, кома, тремори, конвулзије, слабост мишића и парализа. Након прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних секвела, као што су: умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, ; мишићна слабост и депресија.
У Батуту су посаветовали грађане да користе средства против уједа комараца, да носе одећу која покрива ноге и руке, као и да избегавају боравак на отвореном када је најинтезивнија активност комораца - у сумрак и зору.