"Бејонд Зеро" у Београду
Прослављени амерички Кронос квартет започеће светску турнеју концертом у Београду 6. новембра у Сава центру на коме ће представити музичко филмски пројекат "Beyond Зеро", поруџбина Кронос фондације на којој су српска композиторка Александра Вребалов и познати амерички редитељ Бил Морисон радили неколико година.
Према речима редитеља и једног од оснивача београдског фестивала Дунавфест, у оквиру кога је гостовање Кронос квартата, Небојше Брадића, пројекат је спој између музике и онога што зовемо филмски архив.
"Урађен је на начин који говори и сведочи о нечему што је пролазност времена али и догађај који на жалост траје, од Великог рата до данас прошло је 100 година а његове последице су још увек живе а ратови у свету још увек трају", рекао је Брадић.
Вребалов и Морисон су на креативан начин спојили архиву и савремено стваралаштво, указали су на бесмисленост ратова и говоре управо о томе колико и како и у ком свету ми данас живимо, истакао је Брадић.
Кронос квартет је "Beyond Зеро" премијерно извео у Калифорнији, а потом и на међународном фестивалу у Единбургу, пројекат је доживљен и поздрављен са високим оценама критике, казао је Брадић и додао да је пред српском публиком изазов да препозна савремено уметничко дело које открива просторе новог.
"Сигуран сам да Београд има публику која је расположена да уђе у ту авантуру, да препозна дело и да са њим крене у нову и другачију уметничку мисију а то је откривање пута који су нам трасирали Вребалов, Морисон и Кронос квартет", оценио је Брадић.
Он сматра да је за овај пројекат битно то што је створено ново дело у процесу у коме уметници истражују, раде упорно и дуго заједно, стварају нов простор у коме се појављује нова димензија, нова уметност.
"То је откривање новог, другачијег простора, јединствен пројекат у години у којој сви говоримо о Великом рату, о том великом јубилеју а има мало нових дела, поготову у области уметничке музике, понекад се појаве у јавним манифестацијама, филму или позоришту али оне обично имају ту врсту парадног карактера", рекао је Брадић.
Он је подсетио да је Велики рат поготову за Србију био трагичан период у коме је Србија изгубила трећину свог становништва, великим победама на Кајмакчалану су на неки начин оправдаване толике жртве које су уништиле део нашег основног бића и цео 20. век и свака кућа носи обележје Великог рата.
"Због тога треба говорити о њему данас, није то само јубилеј ради јубилеја, то је нешто што је дефинисало овај простор, овај народ, културу и све друге референце које ми повлачимо из тог времена, ако нам се чини давно и далеко од пре 100 година, и даље представља наше искуство, Велики рат није завршио, многи процеси који су тада започети на жалост на нашим просторима још увек трају", оценио је Брадић.
Обележавање оваквих годишњица захтева доста времена, озбиљног планирања, трасирања тих путева а у Србији се у многим стварима касни, оно што се у другим културама чини када је у питању обележавање годисњица, поготово Великог рата је планирање које се подржава из различитих фондова.
"Вребалов је добила поруџбину од америчке Кронос фондације, радила је дуго заједно са својим сарадницима на том пројекту, неколико година, то је процес а стварање новог дела у нашим условима је отежан јер се планирања често дешавају у кратком периоду, нема сагледавања ствари и зато и они најбољи често не добијају прилике да се огледају", оценио је Брадић.
Он је најавио да ће композиторка Вребалов доћи у Београд, а Морисон због великог ангажмана који тренутно има у Музеју модерне уметности у Њујорку где је његова ретроспектива није могао доћи.
Добар и прави увод за наступ Кронос квартета у Сава центру 6. новембра када ће у првом делу програма извести дела композитора из периода Великог рата: Мориса Равела, Игора Стравинског и Сергеја Рахмањинова а у другом делу оригиналну музику коју је Вребалов писала за Кронос квартет, праћену филмом који је режирао Морисон, биће разговор у Кинотеци 4.новембра.
Погледајте и:
Концерти Радета Шербеџије
Пре Коларца, прво наступ на џез фестивалу у Сарајеву
Индијска атракција "Папон анд The Еаст Индиа Company" у Београду!
"За Дунавфест је ова посета била подстицај да позовемо нашег великог редитеља Горана Марковића, да уђе у стваралачки дијалог са композиторком Врбалов, да сагледају како је то спајати музику и филм, то је велики изазов, имамо савременог композитора који улази у ту причу и редитеља који је радио документарне и игране филмове, то искуство, тај разговор ће бити драгоцен, не само за професионалце већ и за оне који тек улазе у уметничко стварање", оценио је Брадић.