БЕСМРТНА БИЉКА РАСТЕ И У СРБИЈИ: Литар њеног уља кошта и до 1800 евра!
Улагања нису мала, али ни зарада.
Смиље се обично гајило у медитеранским просторима, али однедавно, с променом климе, услови на ком се може одгајати везани су и за регион централне Србије. Ево шта један од произвођача из Србије ове скупоцене биљке каже о трошковима и заради.
Ова биљка се већ после треће године узгоја може исплатити, тврди Новица Шутић, који је пре три године на пашњацима између Параћина и Бољевца почео да производи за Србију врло атипичну биљку – смиље. Улагања у производњу смиља нису мала, каже он:
- Почетна улагања крећу се од три до пет хиљада евра по хектару. У првој години успете да покријете неке елементарне трошкове, а новац повратите и почнете да зарађујете у трећој. Наравно, све ово важи само за оне који знају шта и како треба да раде - каже Шутић.
ОВЕ ДВЕ НАМИРНИЦЕ СУ ОБАВЕЗНЕ У КУЋИ: Лоша вест је да поскупљују!
Дестилацијом ове биљке која садржи висок проценат колагена па је, зато, Французи називају “immortelle” ("бесмртна"), добија се једно од најскупљих етарских уља на свету, које се већ вековима употребљава за уклањање бора, ожиљака, стрија и модрица. Етерично уље добијено од ове биљке, иначе, продаје се и по цени од 1.800 евра по килограму на мало, али Шутић се одлучио за велике клијенте којима нуди нижу цену јер купују на тоне овог производа.
СРБИ НАШЛИ НАЧИН ДА ЗАРАДЕ: Масовно саде ову ВОЋКУ, јер доноси чисту зараду чак МИЛИОН динара
Коначан производ он продаје великим купцима са америчког и европског тржишта, који даље снабдевају козметичке куће, парфимерије и друге купце у овој индустрији и наплаћују га, углавном, двостурко више. У Србији имају веома мало клијената, претежно салоне за масажу, мада и међу њима има оних који радије купују јефитнија, хемијски справљена уља.
Ово је село у Србији у ком се куће продају ЗА ТРИ ДАНА
Када се извезе, ово етерично уље може се користити као сложено једињење, или се од њега могу правити "чистије" супстанце које се користе у даљој производњи природних производа.
- Ми овде немамо технологију за екстракцију чистих супстанци из етеричних уља, које би се даље могле употребљавати у производњи козметике, фармацеутских или прехрамбених производа. Али наши купци имају - каже Шутић.