Биковић: Недостаје дугорочно културно усмерење
ПАЛИЋ - Публика 21. Фестивала ауторског филма на Палићу могла је да види глумца Милоша Биковића у главној улози у немачком краткометражном филму "Греат" редитеља Андреаса Хена, који је приказан у програму "Млади дух Европе".
"Херој тог филма је Србин, својеврсни диверзант из Другог светског рата", рекао је Биковић објашњавајући откуд он у немачком филму.
Сценарио прати истиниту причу о кино-оператеру Николи Радошевићу који се усудио да у биоскопу у Ваљеву прикаже окупаторским војницима "Великог диктатора" Чарлија Чаплина.
"Радошевић није био борац, али је осетио да би требало нацистима да пусти тај филм који карикира Хитлера. То је нешто што ми не знамо, део наше историје који је, ето, немачки редитељ пронашао, снимио филм и тако осветлио тај догађај", истакао је Биковић.
Он је додао да је екипа била у контакту са Радошевићем, који је умро недуго након што је видео завршени филм.
"Тај храбри човек неће бити заборављен захваљујући немачком аутору. Гледано са историјске дистанце, Немци су тада били са друге стране рова, а ево сада смо на истој страни - култура нас је спојила".
"Хен нам је кроз филмску уметносто осветлио део наше историје. На томе сам му неизмерно захвалан , а помало ме је и стид", изјавио је Биковић.
На питање о условима за снимање код нас и у Европи, глумац који има искуство и у руском филму одговорио је да је сваки пројекат различит и носи атмосферу оних људи који га раде.
"Наравно, много зависи и од величине пројекта. Друго је кад правите студентски филм где сви раде бесплатно, из ентузијазма, а друго кад имате буџет од 20 милиона долара, као код Никите Михалкова", рекао је он.
Биковић лично већ има плодну каријеру, али сматра да је нужно да Филмски центар Србије креира систем у којем ће млади аутори добити веће могућности него сада, односно материјлна с редства да сниме филмове.
"Поред тога, мислим да нама недостаје једно културно усмерење, културна политика на нивоу наредних 30 година. Требало би да размишљамо мало унапред, а не само да кажемо - ово је фина прича, хајде да је урадимо", изјавио је он.
Како је оценио, за филмове на теме из Првог светског рата смо одавно закаснили.
"Требало је пре десет година да размишљамо о томе, да одаберемо теме, да комисија распише конкурсе и да се онда паре потроше на то, а не на филмове, којима иначе не оспоравам уметничку вредност, али који не изграђују културну свест и идентитет народа", закључио је Биковић.
Редитељ Хен је данас на конференцији за новинаре на Палићу испричао да је о храбром потезу Радошевића сазнао на Википедији, истражујући за један други пројекат.
"Међу немачким ауторима и даље влада велико интересовање за приче из Другог светског рата, а ова ме је посебно дирнула јер је главни јунак одлучио да користи хумор као оружје и то хумор Чаплина кога сматрам највећим мајстором", изјавио је он.
На питање како је дошао до Биковића, одговорио је да је једноставно на интернету погледао ко је најпопуларнији млади српски глумац и позвао га на сарадњу.
Филм је до сада учествовао на око 70 фестивала и добио 30-ак награда, а Биковић је најавио планове да буде приказан и у Београду или на РТС-у.