БЛАТО, СУЗЕ И БОЛ: Овај човек има четири дипломе и мастер, а чисти фекалије! (ВИДЕО)
Професија "ручног чистача фекалија" резервисана је само за најниже слојеве
Становник Мумбаја у Индији, Сунил Јадав (36) има четири дипломе иза себе, укључујући и мастер на престижном Институту за друштвене науке Тата (TISS). Тренутно је на постдипломским студијама филолошких наука и јури пету диплому.
Ипак, толико труда не мења чињеницу да је он "самарџак", што је индијски назив за “ручног чистача фекалија”, а то је посао који обављају припадници најниже касте, далити или недодирљиви.
Право на студирање му је свакодневна борба
Сунил каже да га је за учење инспирисао активиста за права далита Б.Р. Амбедкар, који тврди да само образовање може да донесе промене. Међутим, силне дипломе нису допринеле да Јадавов послодавац, Општинска корпорација ширег подручја Мумбаја (МЦГМ), унапреди свог радника, који дању учи, а ноћу чисти град.
Иако запослени имају право на одсуство током студирања, Јадав каже да је његов најновији захтев одбијен, пише BBC.
“Један званичник ми је рекао да ће, ако мени пружи шансу, морати да је пружи и свима осталима. А онда ме је питао какву ћу корист имати од студирања", каже Јадав и додаје да се "управа се према запосленима понаша као према робовима”.
Он сваки пут мора да се бори за право да одсуствује због учења. Тек након што је месецима протестовао, одобрили су му привремено одсуство за припрему мастера.
Забрањена "професија"
Ручно уклањање фекалија забрањено је у Индији од 2013, али активисти тврде да десетине хиљада људи обављају овај понижавајући посао, због кога су жртве предрасуда и злостављања.
Према речима Милинда Ранадеа, генералног секретара организације за права чистача, "општинско веће злоупотребљава дефиницију ручних чистача", будући да радници не празне тоалете голим рукама, већ помоћу лопате и метле, али је њихов посао, без обзира на то, опасан по здравље.
Као и многи други радници који су стекли дипломе, Сунил је био приморан да настави да обавља досадашњи посао, јер као припадник најниже касте нема права не ништа боље.