Блиски исток све ближи секташком рату! (ВИДЕО)
На десетине хиљада припадника шиитских милиција јуче је марширало кроз Багдад, Киркук и друге ирачке градове, дајући до знања да су спремни за рат са ИСИЛ терористима, међутим ова демонстрација снаге такође додатно прети јачању секташке димензије актуелног сукоба у Ираку.
Као и у случају Сирије, медијско извештавање поновно се фокусира на колонијалистички концепт "подели па владај", тако да нпр. Ројтерс у једном свом извештају пише: "Сунитски борци су заузели гранични прелаз на ирачко-сиријској граници". Називање ИСИЛ терориста "сунитским борцима" је заправо индиректно подстицање великог секташког рата, не само у Ираку и Сирији, већ широм Блиског истока. Стога не изненађује како једна терористичка организација попут ИСИЛ ових дана добија подршку из целог света. Иронично је и то да у исто време Запад (нарочито Европа) све више страхује од "повратка радикализованих појединаца", а не примећује (или не жели да примети) да се ИСИЛ терористима на неки начин даје легитимитет у водећим медијима, када их називају "сунитским борцима".
Имајући пак у виду демографски састав Ирака, овај развој догађаја заиста може одвести земљу у грађански рат, који ће бити примарно секташки. Окупљање готово искључиво шиитских милиција за борбу против ИСИЛ води управо ка такавом сценарију.
На хиљаде људи се окупило у градовима широм земље након позив познатог шиитског верског вође, Могтада ал-Садра. У Багдаду је на улице изашло око 50,000 људи. Неки су били наоружани калашњиковима, ракетним бацачима и другим оружјем. На великим транспарентима је писало "Жртвујемо се за тебе Ирак", "Не тероризму - Не Америци". Још једна иронија (или контрадикција) шиитске милиције која поручују како ће се сама решити ИСИЛ групе, јесте то да је влада у Багдаду прво у помоћ позвала управо САД, али (што је било и очекивано) од те помоћи неће бити ништа.
Међутим, док су трајале ове параде, ИСИЛ је освајао додатне територије. Последње вести говоре како су заузели неколико градова на ирачко-сиријској граници. У нападу на град Ал Каима убили су преко 30 припадника ирачких снага безбедности, те су заузели кључни гранични прелаз према Сирији. Напредовали су и на територију Сирије заузевши пограничне градове Мухасан, Албулил и Албуомар.
Ако ИСИЛ сачува контролу над границом, тј. ако промет између Ирака и Сирије заиста буде под њиховом контролом, то ће заиста бити велики корак напред према њиховом коначном циљу, успостављању Калифата.
Но, сиријска војска је одговорила на овај напредак ИСИЛ терориста. Током јучерашњег дана извели су низ ваздушних напада на њихове положаје, на граници с Ираком. Информације говоре како је у тим нападима убијено више од 10 терориста. Но, питање је шта су од ИСИЛ групе све преотели у Ираку и како ће се то одразити на ефикасност сиријских ваздухопловних снага.
Ројтерс је још једном манифестовао чудну терминологију, па тако пише: "Сиријски војни авиони у суботу су бомбардовали источну територију побуњеника у близини границе с Ираком, који је под контролом Исламске Државе Ирака и Леванта". Дакле, територија под ИСИЛ је од сада "побуњеничка територија"? Зар смо заиста дошли до тога да ће се ИСИЛ називати побуњеницима, сунитским борцима и анти-владиним устаницима? Изгледа као да се ствари крећу управо у том правцу. Последњи актер који је ИСИЛ директно назвао "терористичком организацијом" био је амерички председник Барацк Обама, но медији очито немају воље назвати ствари правим именом, што је податак који се никако не би смео занемарити, сматра Адванс.
Воља за борбом против ИСИЛ терориста, на ирачким улицама, свакако постоји. Противофанзива је очито у припреми, но свако одлагање ИСИЛ одлично користи за ширење своје контроле. Пре пола године, након што су заузели Фалуџу, неки су наивно тврдили како ИСИЛ не може даље јер би им редови били "развучени" али сада постаје јасно да је то била једна велика грешка, јер ИСИЛ своје редове обнавља и јача невиђеном брзином, а ова новостечена популарност довела им је велик број нових присталица. Регрутације се врше глобално и ИСИЛ је сваким даном све ближе остварењу свог циља.