БОДЉИКАВА ЖИЦА И СЕНЗОР ЗА ИЗБЕГЛИЦЕ: Мађарска и Бугарска хоће да направе челичне ограде дуж граница?
Мађарска и Бугарска испитују могућност подизања челичних безбедносних ограда дуж делова својих граница, сличне онима које је својевремено Израел подигао на граници са Египтом, јавио је Ројтерс позивајући се на неименовани израелски извор.
Две земље су се, наводи британска агенција, прелимнарно распитивале о могућости куповине ограда, које је дизајнирао Израел. Обе земље, чланице ЕУ појачавају своје границе да одврате мигранте, углавном избеглице од ратова, које заправо теже да стигну до богатијих земаља даље на северу и западу, посебно Немачке.
Орбан: Ако будемо морали, градићемо ограду и према Хрватској
Мађарски премијер Виктор Орбан рекао је да ће, уколико буду присиљени, градити и ограду према Хрватској. Он је, одговарајући на питање "Вечерњег листа" рекао да ће на изградњу ограде на мађарско-хрватској граници бити присиљен ако "већи број миграната" почне користити руту преко Хрватске.
"Морамо бранити границе. Мађарска има две могућности: или ћемо бранити јужну границу или ћемо бранити аустријско-мађарску границу. Ја мислим да треба бранити јужну границу", рекао је Орбан.
Међутим, подизање таквих баријера, које би могле достићи пет до шест метара висине са бодљикавом жицом на врху, опремљених камерама и сензорима, могло би да пробуде сећања на поделе за време Хладног рата у Европи, наводи британска агенција.
Бугарски и мађарски званичници су наговестили да се о безбедносним оградама воде дискусије.
"Претпостављам да је то случај јер је сарадња између израелског и бугарског Министарства унутрашњих послова и безбедности прилично интезивна", изјавио је Рајко Пепеланов, заменик бугарског амбасадора у Израелу, али није улазио у детаље, мада је рекао да Бугари користе израелско искуство колико год могу.
Мађарско министарство спољних послова и трговине рекло је да "не даје информације о израелско-мађарским преговорима који се воде о куповини граничних ограда дизајнираних у Израелу". Израелски извор рекао је да су сваки споразуми још далеко, указајући на стања у буџету и политичку осетљивост ЕУ у односу на подизање ограда, како би се контролисао прилив миграната и избеглица из Сирије, Ирака, Либије и других земаља.
"Европске земље све желе решења и виде релевантност наших технологија. Али им је такође потребна подршка ЕУ, а она не долази", рекао је исти извор.
Орбан: Мађари уплашени
"Мађари су веома уплашени, јер виде да европски лидери не могу да контролишу ситуацију", рекао је Орбан и додао да је дошао у Брисел да саопшти да Мађарска ради све што може да би увела ред.
"У овом тренутку радимо на пакету докумената. Изградили смо ограду. То ће помоћи да се изборимо са проблемом у Мађарској и у Европи", сматра Орбан.
Европска комисија рекла је да се противи изградњи ограда али прихвата да свака нација одлучи како да штити своје границе.
"Ограде не шаљу добру поруку, поготово не нашим суседима", рекла је портпарол ЕК Мина Андреева.
Поменуте земље су изразиле интересовање за ограду коју је Израел подигао дуж своје границе с Египтом дуге 230 километара, а не за челичну и бетонску баријеру према Западној обали. Египатска ограда је подигнута за три године и завршена 2013. у циљу да се заустави прилив миграната из Африке и спрече упади исламистичких побуњеника.
Ограда је коштала израелску владу око 380 милиона долара. Мађарска већ завршава 3,5 метра високу ограду на граници са Србијом. Међутим, израелске ограде не само што су више, већ су и јаче и имају усавршенију електронску odbranu. Frontex, ЕУ агенција одговорна за управљање границама, се противи оградама и јасно је рекла да ЕУ неће помоћи земљама чланицама да их финансира.