БОГА СЕ НЕ БОЈЕ: Продавци нам "подваљују" мрсну храну под ознаком "посно"
У току је велики божићни пост. С обзиром на то да је све више оних који се одлучују да посте, продаја посне хране у овом периоду порасте за чак 50 одсто.
Међутим, све је више притужби на квалитет те хране, јер нам под ознаком “посно” продају намирнице које садрже: млеко, желатин животињског порекла, свињску маст и друге мрсне састојке.
- Потрошачи се доводе у заблуду, купују производе на којима стоји натпис “посно”, а у ствари једу мрсну храну. Најчешће се ради о биљним сиревима, кексу и грицкалицама. Проблем је што нико у Србији није платио казну због варања потрошача и тога што свесно продаје мрсну храну као посну – каже за Ало! Горан Паповић, председник Националне организације за заштиту потрошача, и саветује грађанима да приликом куповине посне хране отворе четворе очи.
Шта уколико се несвесно омрсите?
Међутим, уколико вам се догодило да сте се током поста несвесно омрсли, протођакон Љубомир Ранковић за објашњава:
- Хришћанство је много шире од ситних трговачких зачкољица и обмана. Човек себе храном дисциплинује ради уздизања духовног и хришћанство никоме неће узети за зло ако је појео нешто мрсно јер му је подваљено - поручује отац Љубо.
Дакле, очигледно је да се поједини произвођачи поигравају потрошачима, истичући на амбалажи натписе “посно”, док на декларацији, на полеђини производа, пише да производ може да садржи млеко и јаја. У потрошачким организацијама констатују да је то, без дилеме, обмана потрошача. Ипак, супермаркети нису једино место где вас могу преварити.
- Пекаре су тек посебна прича, јер многи у кифле свашта додају и премазују их. Иста је ствар са празним буреком и разним питама. Такође, и хлебови се премазују јајима - објашњава нутрициониста Бранка Мирковић и напомиње да је током поста најбоље заборавити на пекару.
Исто тако, према речима саговорнице, током поста најбоље би било заборавити на гумене и тврде бомбоне, газирана пића, жвакаће гуме, чак и пиво, јер у свим овим производима могу се наћи састојци животињског порекла.
- Испада да купац кад иде у продавницу треба да носи списак адитива и да декларацију чита лупом да би купио намирницу која му одговара, али очигледно да тренутно другог начина нема - каже Бранка.