БРИТАНСКА ПРЕМИЈЕРКА ШОКИРАЛА ЦЕО СВЕТ: Спремна сам да наредим нуклеарни напад без обзира на жртве
Нова британска премијерка Тереза Меј без икаквог оклевања је изјавила да би наредила нуклеарни напад који би убио стотине хиљада људи, ако би сматрала да је то потребно учинити.
Тај одговор је дала током парламентарне расправе о обнови британског нуклеарног програма Тридент. Британски медији преносе како многи нагађају да је реч о потезу владе чији је једини циљ привући пажњу на све већи јаз између шефа лабуриста Џеремија Корбина и већине заступника лабуриста у британском парламенту.
Питање о нуклеарном нападу, на које је Меј одговорила, поставио је заступник шкотског СНП-а, Џорџ Кереван.
- Јесте ли спремни да одобрите нуклеарни напад који би убио стотине хиљада мушкараца, жена и деце? - питао је Кереван.
- Да - поручила је Меј и додала да је смисао нуклеарног програма као средства за одвраћање, да је непријатељ свестан да сте спремни да га употребите.
- Одбацити британско нуклеарно оружје био би чин велике неодговорности - додала је Меј и исто тако прозвала противнике система Тридент да су "први у одбрани непријатеља Велике Британије".
Тереза Меј заправо је прва која је с места премијера тако јасно одговорила на питање употребе нуклеарног оружја, јер су њени претходници увек избегавали да дају одговор на то хипотетичко питање.
Меј је знала да ће Корбин изнети своје мишљење, које је супротно њеном, што је и учинио.
- Нећу доносити одлуку која ће убити милионе невиних људи. Не верујем да је претња масовним убиством легитиман начин опхођења у међународним односим - поручио је.
Одлуку о гласању за обнову система Тридент поставио је заправо бивши британски премијер Дејвид Камерон, који је седео три реда иза Меј, не изговоривши ниједну реч.
Британски парламент треба да одобри трошак од око 30 милијарди фунти за обнову четири Тридент подморнице, које су опремљене нуклеарним балистичким ракетама. У било које доба дана или ноћи, једна од њих је активна на мору и у патроли. Систем Тридент је увела "Челична леди" Маргарет Тачер, купивши га од САД, као последњу линију одбране против земаља пропалог Варшавског пакта.