Британска тужитељка: Где год баците поглед, на Косову видите корупцију
БРИСЕЛ - Суспендована тужитељка Еулекса Марија Бамије изјавила је да је корупција захватила сам врх европске правосудне мисије и да истрагу о томе треба да води спољно независно тело.
“Где год баците поглед, на Косову видите корупцију”, рекла је Бамије за бриселски портал “ЕуОбзервер" тврдећи да је општа корупција захватила и високе функционере Еулекса који долазе из широмашнијих земаља у којима је корупција ендемска.
“Нећу да кажем да су сви Италијани, Грци или Румуни корумпирани, али они који долазе из неких других делова Европе су можда мање подложни томе”, казала је британска тужитељка, која се налази у центру скандала који потреса Еулекс.
Афера је почела када је приштинска “Коха диторе” ове недеље почела фељтон о корупцији у врху Еулекса, а Еулекс суспендовао Бамије због сумње да је доставила новинарима информације.
Из текстова, који су поткрепљени документима, произилази да је италијански председник међународног суда Франческо Флори узео више од 300.000 евра да би ослободио оптужене за тешка кривична дела и да је висока функционерка Јарослава Новотна, која је Чехиња, одржавала непримерене контакте са оптуженим лицима.
Тужитељка Бамије је код својих претпостављених инсистирала да се ови случајеви истраже, али је наишла на одбијање, а када су се оптужбе појавиле у новинама, изгубила је посао и сама постала предмет истраге.
Она је у разговору за портал одбацила оптужбе званичника Еулекса да је неуравнотежена и да жели да се освети мисији, јер је изгубила посао.
“Не могу да ми одузму достојанство, то ми је једино остало”, рекла је Бамије, а као главног кривца за целу аферу навела је Фернарда Ђентилинија, функционера Европске службе за спољне послове (ЕЕАС) и блиског сарадника донедавне шефице те службе Кетрин Ештон.
“Именујем њега зато што на крају крајева ЕЕАС управља Еулексом, иако, они упорно покушавају да са себе скину одговорност”, указала је она.
Бамије је истакла да више нико на Косову не верује Еулексу и да једино спољна истрага може да расветли целу аферу. За независну истрагу ових дана су се заложили и посланица Зелених у Европском парламенту Улрике Луначек, као и немачка посланица Дорис Пак.
“ЕуОбзервер”, међутим, наводи неименоване дипломатске изворе који кажу да су амбасадори земаља чланица јуче на затвореном састанку са представницима ЕЕАС у Бриселу заузели став да истрага остане у домену унутрашњих контролних механизама.