БУДИТЕ ЈАКО ОПРЕЗНИ НА ОВИМ МЕСТИМА! За непажњу следи затворска казна и до 3 године!
Казне су ригорозне, а начини да вас преваре разноврсни
Према подацима централне банке у 2016. години откривено је 1.320 лажних новчаница, а на улицама Србије највише је фалсификованих новчаница од 2.000 динара, док је евро највише лажирана страна валута и има је 3,2 пута више у оптицају него 2015. Највише је фалсификованих апоена од 50 и 100 евра.
У МУП објашњавају да грађани који посумњају да поседују фалсификовану новчаницу морају то да пријаве најближој полицијској станици. иста ће им бити одузета, а гађанину ће бити издата потврда о привремено одузетим предметима.
ДОК ЈОШ НИЈЕ КАСНО: Ако купујете ове производе ПРЕСТАНИТЕ ОДМАХ!
Места на којима нам уваљују фалсификате
- пијаце
- вашари
- спортске приредбеждискотеке
- ноћни клубови
- концерти
- бензинске станице
Начини на које фалсификатори пуштају лажне новчанице у промет су различити. Најчешће се такве новчанице намерно оперу у машини, згужвају, па потом осуше како би добиле изглед кориштених новчаница. Затим се иде на места где су велике гужве и где нема времена за проверу новчаница.
Обично се "циљају" старији људи који су подложнији преварама, али и дискотеке и ноћни клубови у којима оскудно осветљење и велике гужве иду у прилог преварантима.
Како препознати фалсификат
Ригорозне казне
- Новчана казна или затвор до три године ако се лажни новац, примљен као прави, стави у оптицај или ако се не пријави постојање фалсификата или да је исти у промету
- Новчана казна и затвор од 2 до 12 година за стављање у оптицај фалсификованог новца
- Новчана казна и затвор од 1 до 10 година за прибављање лажног новца са намером да се стави у промет
- Новчана казна и затвор од 5 до 15 година, за фалсификовање, стављање у промет или прибављање лажног новца у износу већем од 1,5 милиона динара
- Лажан новац се одузима
Лажне динаре можете препознати по томе што најчешће немају изражену еластичност, отпорност на гужвање и карактеристичан звук при савијању и што им је цела површина глатка на додир.
И водени жиг је добар показатељ исправности новчанице на којој се види јасно када је окренете према светлу, док замрљане линије указују на фалсификат. Ту је и холограм на коме се утиснути број види само под углом, док је на фалсификату јасан на први поглед.
Што се тиче заштитне нити на полеђини новчанице, код фалсификата јој недостаје континуитет целом дужином, па се уочавају само испрекидани трагови накнадне имитације.
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Једну ставку банка никако не сме да вам наплати
Радници у мењачници као методу препознавања користе користе специјалну лампу под којом бројка исписана флуоресцентном бојом у доњем десном углу новчанице светли.